
Tömegek a Brâncuși-kiállítás bejáratánál
A valaha volt legnagyobb Brâncuși-kiállítás látható a temesvári Szépművészeti Múzeumban. Érdemes végigállni a bejárat előtt kacskaringózó sort, mert odabenn csoda fogad bennünket.
Hírek

Repülőgépgyár volt, alkotóház lett
Emlékszem, mennyire menő volt, amikor 2006-ban a Vizafogó utcában megnyílt a Budapest Art Factory. Abban az időben ezen kívül itthon nem volt ennyire grandiózus, művészek által alapított alkotóműhely és kiállítóterem. A BAF ma is cool intézmény, immár új helyen.

Pénteki kultúrrandi Rajcsányi Nóra énekesnővel, cukrásszal
Rajcsányi Nóra, művésznevén NOIRA anyaként, a dalszerzésben talált igazán önmagára, de finomságairól is ismerhetjük. Tortashka nevű vállalkozása saját esküvői tortájával kezdődött, mára pedig népszerű tortakészítő műhellyé nőtte ki magát. Egy nappal a lakáskoncertje előtt csíptük el.

Talán a halas is rám szavazott
Édesanyja szinte megszállottan egész Szolnokot bejárta, hogy lobbizzon érte. Váratlan halála miatt sajnos nem érhette meg, hogy fia, Csankó Zoltán, a Győri Nemzeti Színház művésze háromszori jelölés után idén végre hazavigye a 15. Kaszás Attila-díjat. Élményvideónk a díjátadóról.

Rettenetes sötét van
Negyvenéves a P. Mobil Heavy Medal című albuma, ennek örömére másodszor is megjelent a lemez CD-változata. Az első még 2003-ban, tehát húsz éve, a Hungaroton kiadásában, idén pedig a Grund Records publikálta, egy koncertfelvételt adva hozzá kísérőajándékként. De vajon hol helyezkedik el a Heavy Medal az örökmozgók 50 éves életművében?

Mit adtak Pécsnek a rómaiak, a törökök és a genius locik?
Megújult lapidárium, pécsi mamut, elveszettnek hitt mohácsi ezüstérmék, Kismányoki Károly-életműkiállítás és 19. századi pécsi képzőművészet: ismét érdemes egy hosszú hétvégét beterveznünk a baranyai városba. Dr. Bertók Gáborral, a Janus Pannonius Múzeum igazgatójával beszélgettünk.

Így olvasnak az írók
Azt tudjuk, hogy Vámos, Spiró vagy Dragomán hogyan ír, de azt nem, hogyan olvasnak. Pedig érdekes a fordított felállás is: amikor az író nem teremtő, hanem befogadó. Összegyűjtöttük a kérdésről néhány klasszikus és kortárs szerző gondolatait, és még egy könyves adventi kalendáriumhoz való tippet is hoztunk.

Orvos akart lenni, de inkább eljátszotta
December 9-én ünnepli hetvenedik születésnapját Dörner György Kossuth-díjas színész, színigazgató, érdemes és kiváló művész, 2012-től az Újszínház igazgatója. Jelenleg többek között Bakócz Tamás szerepében láthatja a közönség.

Eötvös Péter világpremierjét rendezte, de nem fanatikus színházcsináló
Úgy lett belőle elhivatott operarendező, hogy korábban nem volt köze a műfajhoz. Az Eiffelben rendez ősbemutatót, vágya, hogy az Operaházban vigyen színre egy nagy klasszikust, mégis a pálya részbeni elhagyásán gondolkodik. Varga Bencével beszélgettünk.

Kihangosítani a legkiszolgáltatottabbak hangját
A szomolyai nőkből, egészségügyi dolgozókból és nőket segítő civil szervezetek képviselőiből 2020-ban létrejött a Szívhangok Társulat Megeshetne másképp című előadásának középpontjában egy fiatal nő, Ramóna története áll, akinek éppen első kislánya születik meg.

Egy szeméttelepből is lehet rangos fesztiválhelyszín
Idén kiszámíthatóbb állami támogatással, időben tervezhetnek a kulturális fesztiválok – hangzott el a Magyar Zenei Tanács kerekasztal-beszélgetésén, ahol az is kiderült, mitől egyedi, izgalmas egy fesztivál, és vajon érdemes-e kiszolgálni a közönség ízlését.

Meghalt Bajomi Nagy György színművész
„Megrendülten tudatjuk, hogy Bajomi Nagy György, társulatunk tagja méltósággal és mindannyiunk számára példaadó lelkierővel viselt hosszú betegség után a mai napon elhunyt. Búcsúztatásáról később adunk hírt” – írta Facebook-oldalán kedd este az Örkény Színház.

Nem csak egy társulat áll mögötte
Amikor egy gyakorlatos egyetemi hallgatót arról kérdeznek a színház titkárságán, milyen formában szeretné a nevét a színlapon látni, részéről teljesen természetes a csodálkozás. Ezt lehet? Megnyugtatják: ha Törőcsik Mária lehet Mari, Nagy Cecília is lehet Cili.

Kordonból, veszélyre figyelmeztető szalagból, irodai aktákból álló alkotásért jár az egyik legfontosabb képzőművészeti díj
Jesse Darlingnak a mai brit életre reflektáló, tömegterelő kordonokat, kicsavart vasúti síneket, szögesdrótot és szakadt lobogókat felvonultató kiállítása nyerte el az idei Turner-díjat.

Levetkőzte Picassót, hogy főnixként szárnyalhasson
Még mindig vannak, akik Françoise Gilot-ra csupán Picasso múzsájaként tekintenek, pedig éppen azután teljesedett ki, hogy a spanyol alkotóval szakított. A Műcsarnok holnap nyíló kiállítása is erre világít rá.

Karácsony az egész világ(on)
Van, ahol a Jézuska, máshol a Mikulás vagy Télapó hozza az ajándékokat, de bárhogy is, a december a legtöbbünk számára ünnepi időszak. Azonban vannak olyan különös helyek is, ahol egész évben tart a karácsony. Ezekből hoztunk egy virgácscsokorra valót.

Senki nem nézhet a saját szemébe
Egy különös, rendhagyó alkotásokat teremtő festő- és szobrászművész műtermében jártunk, aki két kérdésre keresi a választ. Kicsoda Martin Henrik? És mi az, hogy valóság?

Beck Zoli hajtincsétől a feliratos kimonóig
Nagyon szexi lett a 30Y legújabb zenekari ajándéktárgya, amit a Düsk márka alapítója, Hegedűs Dóri alkotott meg. A kollekcióban a hagyományosabbak mellett egészen extra cuccok is vannak. Megszületésükről a tervező mesélt.

Varázslat egy darab rögből
Hogyan lesz egy darab földből az otthonok díszdarabja? Kézműves mestereket és inasaikat bemutató videósorozatunk első részében Kovács László fazekasmester és tanítványa, Sánta Márton műhelyébe látogatunk.

Szürke Patás, Ajándék vagy Száncsengő?
Melyek a legnépszerűbb hazai karácsonyi dalok, és kik azok a hazai dalszerzők, akiknek Magyarország kedvenc ünnepi slágereit köszönhetjük? A legnagyobb szerzői és lejátszási zeneadatbázissal rendelkező Artisjus először készítette el és tette közzé a legnépszerűbb hazai karácsonyi dalok toplistáját.

A zene misszionáriusa
Tíz éve, 2013. december 8-án halt meg Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző, a Corvin-lánc kitüntetettje, aki szerint a művésznek sosem szabad kiszolgálni, csak szolgálni.

A kosárpályáról az Operaház színpadára
December 8-án ünnepli hetvenötödik születésnapját Molnár András Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, legendás Wagner-tenor, érdemes művész.

Elhunyt Rolla János hegedűművész
Hetvenkilenc éves korában elhunyt Rolla János hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője – tudatta a Zeneakadémia.

Képkockákba zárt rocktörténelem
Hogyan lehet hitelesen bemutatni a magyar rockzene világát? Erre vállalkozik a Magyar Rocktörténet című képregény, amelynek első kötetét mutatták be december 5-én a Magyar Zene Házában. A hatvanas és hetvenes évek zenéjében egy kitalált karakterrel, Pallagi Karcsival mélyedhetünk el.

Világhírű brit zeneszerző lesz a 2024-es Bartók Világverseny zsűrijének elnöke
A Kurtág-tanítvány Thomas Adès komponista-karmester vezeti majd a zeneszerzőknek meghirdetett jövő évi Bartók Világverseny nemzetközi zsűrijét. A 10.000 euró összdíjazású megmérettetésre január 18-tól várja a jelentkezéseket a szervező Zeneakadémia.

Kész a leltár – Ljudmila Ulickaja: Az igazi nevem
A leghétköznapibban, már-már prózai józansággal versel, nem akar bölcselkedni. Meséi és rövid novellái azonban aztán azt sejtetik, hogy csak nagy-nagy bölcsességét palástolja így.

K. I. aki voltam
Idén ünnepeljük Kormos István költő, műfordító, irodalmi szerkesztő századik születésnapját. Ebből az alkalomból a Petőfi Irodalmi Múzeumban K. I. aki voltam címmel rendeztek kiállítást. A megnyitón jártunk.

Megvan a Petri-díj hosszúlistája
Az előválogatók 172 pályaműből, anonimizált kéziratok alapján kiválasztották azt a tízet, amelyik felkerült a hosszúlistára.

Amiért a levéltáros szíve fáj
Idén háromszáz éve, 1723-ban született meg a 45. törvény, amely a nemzetünk meghatározó iratait gyűjtő intézményt létrehozta. A Magyar Nemzeti Levéltár munkatársait kérdeztük az intézmény legfájdalmasabb veszteségeiről és legnépszerűbb szolgáltatásairól.

Tessék kalandozni!
Nemsokára boltokban a Libri Könyvről könyvre című olvasónaplója és öröknaptára, amelyet december 1-jén rengeteg influenszer jelenlétében, vetélkedővel és olvasási szokásainkról szóló beszélgetéssel fűszerezve mutattak be a budapesti Kastner Kommunityben.

Nagy karácsonyi gyerekkönyvajánló
Ünnep előtt vagy a karácsonyfa alatt jó könyvet lapozgatni, egy-egy mesét közösen vagy egyedül elolvasni, elképzelni, eljátszani. A MeseCentrum könyvajánlója frissen megjelent, új vagy újra kiadott klasszikus mesekönyvekből a legkisebbeknek, a kicsivel nagyobbaknak és az egész családnak.

Nemcsak a kávét, a színházat is szereti John Malkovich
December 9-én ünnepli hetvenedik születésnapját John Malkovich amerikai színész, akit bár filmjei tettek világhírűvé, örök szerelmétől, a színháztól sem távolodott el.

Az Egy zuhanás anatómiája filmtörténeti remekmű
Vannak filmek, amelyek körül nincs nagy felhajtás, „csupán” Arany Pálmát kapnak. Aztán az ember beül a moziba, és nem hisz a szemének. Egyrészt egy pillanat alatt telik el két és fél óra, másrészt filmtörténeti remekművet látunk.

Nagy presztízsű amerikai fesztiválra kapott meghívást a Lefkovicsék gyászolnak
Breier Ádám első mozifilmje, a Szabó Kimmel Tamás és Bezerédi Zoltán főszereplésével készült Lefkovicsék gyászolnak a kaliforniai Palm Springs-i Nemzetközi Filmfesztivál programjában debütál januárban. Moldovai Katalin Elfogy a levegő című filmjét szintén meghívta a rangos kaliforniai szemle.

Az első filmek kibuggyantak belőlem
Első nyolcvan évéből az utolsó harmincban már nemcsak sokoldalú színészként, hanem sikeres rendezőként is jegyzik. Mára talán már Koltai Róbert is elhiszi ezt magáról. Pedig nem így futott neki.

Semmelweis, a magyar szuperhős?
Koltai Lajos filmje emléket állít egy magyar orvosnak, akire szakmai elhivatottsága és munkájának eredményessége miatt joggal nézhetünk fel. Ám míg Semmelweis Ignác élete korántsem volt mesébe illő, hiszen élete utolsó szakaszát méltatlan körülmények között töltötte, a film a klasszikus hollywoodi mintát követi. Kritika.

Kis magyar családregény
Van igazság? És ha igen, hány? Ezt és más, hasonló horderejű kérdéseket feszeget Nagy Borús Levente első játékfilmje Szilágyi Csenge, Péterfy Bori, Schmied Zoltán, Nagy Zsolt és Kálid Artúr főszereplésével. Teszi mindezt elegánsan, izgalmasan és rendkívül bravúrosan. Kritika az Éger című filmről.