Ilyen volt a Nagy Jókai Diák Teszt döntője

Jókai 200

A kultúrában jelenleg az az egyik legnagyobb kihívás, hogy a fiatalokat is bevonzzuk a múzeumokba, színházakba, a kultúra különböző területeire – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kultúráért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, a Jókai 200 emlékév keretében megrendezett Nagy Jókai Diák Teszt döntőjének díjátadóján.

AZ MTI-nek adott nyilatkozatban Závogyán Magdolna hangsúlyozta, hogy ez a verseny egyebek mellett azért is kiemelkedő jelentőségű, mert a középiskolás korosztályt szólította meg, mégpedig azoknak az eszközöknek a segítségével, amelyekkel ez a korosztály egymással kommunikál.

Elmondta, nagy öröm, hogy összesen több mint tízezer diák vett részt a megmérettetésen, látható lelkesedéssel és jól felkészülten. A versenyző fiatalok azonosulni is tudtak Jókai regényeivel, a hőseivel és a tematizált korszakokkal, az így szerzett ismeretek pedig jó alapként szolgálhatnak ahhoz, hogy a kulturális intézményekbe is gyakrabban, illetve más szemlélettel lépjenek be – emelte ki Závogyán. Megemlítette a Békéscsabai Jókai Színház közelgő, Fatia Negra című bemutatóját (a darab a Szegény gazdagok című regény alapján készült), hozzátéve, hogy az előadás talán ennek a vetélkedőnek köszönhetően több fiatal érdeklődését felkelti majd.

Szayly József, a DUE Médiahálózat alelnöke a díjak átadásakor emlékeztetett a magyartanárok szerepére. A résztvevők száma és az elért eredmények azt mutatják, hogy Magyarországon nagyon sok felkészült magyartanár van, aki segítette a fiatalokat. Ha mással nem is, akkor egyszerűen azzal, hogy kedvet csinált Jókaihoz.

A vetélkedőn, amelyet a KIM a Jókai 200 emlékév keretében a DUE Médiahálózattal együttműködve indított el, Jókai Mórral kapcsolatos tudásukat mérték össze a 14–20 év közötti diákok. Az első, 15 kérdésből álló fordulót május 11-i határidővel bárki kitölthette online. A játékra több mint tízezer diák jelentkezett. A tesztben feltett kérdések nemcsak az író magánéletéhez és munkásságához, hanem a közéleti tevékenységéhez és a korszak fontosabb eseményeihez is kapcsolódtak.

A középdöntő és a döntő a diákok személyes részvételével zajlott csütörtökön Budapesten, az UP Rendezvénytérben. Az írót és a korszakot legjobban ismerő, középdöntőbe került játékosokból a legeredményesebb tíz fő jutott a döntőbe, amelyről tévéműsor is készült. A vetélkedő dobogójának harmadik helyén Tóth Tamás végzett, aki egy Jókai-könyvekkel és egy 50 ezer forint értékű e-könyv-utalvánnyal feltöltött e-könyv-olvasóval gazdagodott. A második helyezett Szabó Flóra lett, aki egy Komáromban, Jókai szülővárosában eltölthető wellnesshétvégét nyert. A verseny győztesének, Herczeg Noéminek egy kétszemélyes görög tengerparti nyaralás volt a jutalma.

Fotók: Csiki Vivien / Kultúra.hu