A Magyar Menyasszony kiállítás – az esküvő szűrőjén – 500 évre visszamenőleg vizsgálja a magyar társadalom házassághoz és nőkhöz való viszonyát.
Az utazó tárlat 22 nő sorsát mutatja be a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgárkisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig. A történetek kronológiáját a tárgyak sorrendje adja, vagyis hogy a házassághoz vezető úton mely szakaszhoz köthetőek. A mátkaportrétól a szerelmes leveleken, eljegyzési képen, házassági szerződésen át jutunk el az esküvő kellékeihez – ruhákhoz, kiegészítőkhöz –, végül az esküvő emlékezete, azaz fotográfiák, illetve egy válóperes irat zárja a sort, amely az első magyar orvosnőnk, Hugonnai Vilma számára egy új, boldog élet kezdetét jelentette negyvenévesen. A legrégebbi történet Mária királynéé, míg a legfiatalabb Lilláé, aki online társkereső platformon találta meg élete párját.
A kiállítás megtekinthető az alábbi időpontokban:
Szo: 10.00–16.00
V: 10.00–14.00
H–Cs: 9.00–16.00
A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.