Hankó Balázs: Jókai Mór minden gondolata a magyar identitásunkkal mutat összefüggést

Jókai 200

Jókai Mór a legmagyarabb író, akinek minden gondolata, minden szava és minden cselekedete a magyar nemzettel, a magyar identitásunkkal mutat összefüggést – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtökön, a Jókai 200 emlékév alkalmából a Kertész Imre Intézetben szervezett sajtóeseményen.

Cím
A Jókai 200 emlékév alkalmából sajtóesemény a Kertész Imre Intézetben
Szöveg
Budapest, 2025. május 15.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (k) a Jókai 200 emlékév kapcsán tartott sajtóeseményen a Kertész Imre Intézetben 2025. május 15-én. A rendezvényen bejelentették, hogy az intézet az emlékévhez kapcsolódóan meghirdet egy dráma- és színmű író, valamint egy képzőművészeti pályázatot. Mellette Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója és Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTKA) főigazgatója.

MTI/Bruzák Noémi

Azonosító
D_NOE20250515006
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Jókai 200 emlékév kapcsán tartott sajtóeseményen a Kertész Imre Intézetben 2025. május 15-én. Mellette Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója és Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTKA) főigazgatója. Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Hankó Balázs kiemelte: „Magyarnak lenni küldetés, magyarnak lenni büszkeség, magyarnak lenni kiváltság, és hogy ezt igazán megélhessük, érdemes a kétszáz éve született Jókaihoz fordulnunk.” A miniszter szerint olyan világban élünk, ahol sokan azt mondják, hogy az igaz hamis, a hamis igaz, a jó rossz, a rossz jó. „Ha ezt helyre kívánjuk tenni, akkor figyeljünk Jókaira, és akkor ebben a rendezetlenségben, ami körülvesz minket, hirtelen rend és rendszer lesz.” Az író jelentőségét szemléltetve a tárcavezető elmondta, hogy hazánkban 1242 közterület, köztük sok út és utca viseli Jókai Mór nevét, melyek összeadva összesen 605 kilométer hosszúságúak.

A csütörtöki rendezvényen bejelentették, hogy a Kertész Imre Intézet Jókai 200 – a legmagyarabb író címmel dráma- és színműíró, valamint képzőművészeti pályázatot hirdet. A pályaműveket november 30-ig lehet beküldeni, melyeket a Nemzeti Színház, illetve a Szépművészeti Múzeum szakértő munkatársaiból álló zsűri fog értékelni. Közzétesznek Mindenhol Jókai! címmel egy felhívást is, melynek célja személyes történeteken keresztül bemutatni azt, hogy mennyi magyarországi és külhoni település utcája, tere, iskolája és egyéb közintézménye őrzi nevében az író emlékét.

Budapest, 2025. május 15.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTKA) főigazgatója, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és Szabó László kommunikációs szakember, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke (b-j) a Jókai 200 emlékév kapcsán tartott sajtóeseményen a Kertész Imre Intézetben 2025. május 15-én. A rendezvényen bejelentették, hogy az intézet az emlékévhez kapcsolódóan meghirdet egy dráma- és színmű író, valamint egy képzőművészeti pályázatot.

MTI/Bruzák Noémi

Azonosító
D_NOE20250515022
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTKA) főigazgatója, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és Szabó László kommunikációs szakember, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke (b-j) a Jókai 200 emlékév kapcsán tartott sajtóeseményen a Kertész Imre Intézetben 2025. május 15-én. Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója a sajtóeseményen kiemelte, hogy a színpadról évtizedekre kikoptak a hősök, Jókai Mór műveiben azonban igaz hősök vannak, akikkel lehet azonosulni, akikben lehet hinni, akikre fel lehet nézni. Hozzátette: a Jókai-életmű inspirálta darabok sokasága felfrissítheti a színházak repertoárját. „Minden regényében van valaki, aki beköltözhet az ember szívébe, ez inspiráló” – fogalmazott a vezérigazgató. A dráma- és színműíró pályázatra a Nemzeti Színház olyan műveket vár, melyek Jókai életéhez vagy a Jókai-művekhez kapcsolódnak. A vezérigazgató reményének adott hangot, hogy a pályázat során érkezik olyan Jókai-mű is, melyet később bemutathatnak a teátrumban.

Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a képzőművészeti pályázatról elmondta, hogy az műfaji megkötöttséget nem tartalmaz, a jelentkezők többek között grafikákkal, festményekkel és installációkkal is pályázhatnak. Az író rendkívül gazdag életműve inspirációként szolgálhat a pályázat során.

„Jókaiban minden benne van, amire szükségünk van: a történetek, a mesék, a hősök, a szív és a szabadság is. Szükségünk van ezekre a hőstörténetekre, és szükségünk van a szabadságra” – fogalmazott Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTK) főigazgatója.

A Mindenhol Jókai! elnevezésű felhívás arról szól, hogy az emberek, akik olyan településeken élnek, amelyeken az író nevét közterületek és közintézmények viselik, rövid, amatőr, 15-30 másodperces videókat küldjenek be arról, hogy milyen élményük fűződik ezekhez a közterekhez.