A borospoháron innen és túl

Mi, Magyarok

Borsod-Abaúj-Zemplén az egyetlen magyar vármegye, amely két UNESCO világörökségi helyszínnel is rendelkezik. Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat 14. állomása november 8-a és 10-e között az észak-magyarországi Edelény és Miskolc lesz.

Beautiful autumn sunrise at the famous L'Huillier-Coburg Palace in Edelény which is the seventh largest palace in Hungary. Built between 1716 and 1730. Hungarian name is Edelényi kastélysziget.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat egyik helyszíne, az edelényi L’Huillier–Coburg-kastély. Fotó: Airpixel / Shutterstock

Az Alföld és az Északi-középhegység találkozásában fekvő vármegye egyik fő húzóereje minden kétséget kizáróan az 1737 óta védett és 2002 óta az UNESCO-világörökség védelmét is élvező tokaji borvidék. Tokaj több évszázados borászati hagyomány, különleges építészeti örökség és helyi hagyományok őrzője. A másik UNESCO- világörökség, az aggteleki Baradla-cseppkőbarlang is kihagyhatatlan úti cél – nemcsak lenyűgöző szépsége és tiszta levegője miatt, hanem azért is, mert ez Magyarország legrégebben kutatott, legismertebb és évszázadok óta látogatott cseppkőbarlangja. A térség azonban ennél jóval többet rejt magában.

A megyeszékhely Miskolc, a nyitott kapuk városa már nagy íróinkat is megihlette. „Ha az ember megáll Miskolc fölött (...) s körülnéz a csodálatos tájon, az egyik legszebb panorámája nyílik meg előtte (…) a legideálisabb, nagyszerű levegőjű tündérkert épül ki itt a legrövidebb idő alatt” – így írt Miskolcról Móricz Zsigmond, és a legnagyobb jövőjű magyar városnak  nevezte. Petőfi Sándor elragadtatott hangvételű beszámolót írt miskolci „nyaralásáról” Úti leveleiben: „Ebéd alatt kompánia alakult, kirándulni Diósgyőrre a hámorba. Nekem tetszett ez a legjobban, mert Diósgyőr vidékét már oly rég s oly sokszor hallottam magasztalni, s még nem láttam. Sokat vártam, de még többet találtam.” A város által kínált látnivalók megtekintésén túl hiba lenne elhagyni Miskolcot anélkül, hogy nem ejtjük útba a diósgyőri várat, a miskolctapolcai barlangfürdőt, és Lillafüredet, ahol a szemet gyönyörködtető táj mellett vízesés, a csodás Hámori-tó, kisvasút, az Anna-barlang és libegőpark vár bennünket.

Fontos helyszín a vámegyében Ózd is – ahol a százötven éves bányászat és vaskohászat emlékeit idézhetjük fel –, éppúgy, mint a porcelángyártás fellegvára, Hollóháza, valamint Sátoraljaújhely, amelynek neve egykor oktatási és tudományos központként működő református kollégiumával forrt össze.

Ha tudjuk, időzítsük kirándulásunk időpontját november elejére, mert az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat 8-a és 10-e között számtalan kulturális és szórakozási lehetőséget kínál.

Családi és gyermekprogramok

November 8-án a Barkó Egyesület kézműves foglalkozással vár kicsiket, nagyokat és szüleiket. Lehet saját ugrókötelet, fogantyút készíteni, gyöngyözni, medált vagy képet festeni, különféle fonásokkal karkötőt, fejpántot, övet készíteni, hímezni és nemezelni.

Az edelényi származású Bukovics János  két alkalommal is élőszavas mesemondással örvendezteti meg közönségét. Gyerekkora óta foglalkozik a népmesékkel, amelyeket öregapjától hallott és tanult  meg. Rendszeresen járja a vidéket határokon innen és túl. Népmeséket, mondákat gyűjt, majd mesél tovább.

Akinek ez sem elég, A csoda a Te kezedben van! produkcióval beleshet a cirkusz izgalmas világába, kipróbálhatja a cirkuszi eszközöket, és részévé válhat a cirkuszi varázslatnak. Részletek itt.

A Nemzeti Művelődési Intézet Gasztrobuszában hungarikum finomságokat kóstolhatunk meg, a Hungarikum Játéktéren pedig olyan szabadtéri játékokat próbálhatunk ki, amelyek innovatív megoldásokkal ötvözik nemzeti hagyományainkat.

A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének köszönhetően Edelényben is házhoz jönnek a múzeumok. A konyhánkban egy hűtőmágnesről ránk köszönhet Munkácsy Mihály, az iskolában Rippl-Rónai József segítheti a jegyzetelést, az ebédlőasztalon háromszéki motívumokban gyönyörködhetünk, ha esik az eső, régi balatoni képeslapok védenek meg minket, a vásárlásokra pedig elkísérnek bennünket a magyar népmesék. A múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak között a család minden tagja megtalálja majd a neki valókat. A Múzeumok standja – Vidd magaddal a múzeumok kincseit! programról itt olvashat többet.

November 9-én történelmi pop-up képeslapot készíthetünk Királyok, hősök, csaták címmel. A régmúlt legendás alakjainak térbe helyezése hozzásegít, hogy egészen más szemmel tekintsünk rájuk. A magyar történeti festészet kiemelkedő alkotásainak segítségével múltunk hősei megelevenednek, az elkészített tárgyakon pedig játékos formában kelnek ismét életre.

Benedek Elek meséi alapján dramatikus játékfoglalkozásra várja az alsó tagozatos gyerekeket Körömi Gábor és dr. Sándor Ildikó. A november 9-ei, MESETARISZNYA – „1100 ÉVES MESEKÖNYV” című foglalkozással a magyar néphagyomány játékait, a népdalokat és a drámapedagógia eszköztárát felhasználva nagy közös játékra hívják őket. Nemcsak megismerik a mesetarisznyában talált, 1100 éves mesekönyv meséjét , hanem  a történetet végigjátszva a saját bőrükön is megtapasztalhatják a mesékbe rejtett tanulságokat.

Felnőttprogramok

Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Magyar Menyasszony című tablókiállítása 22 nő sorsát mutatja be a koronás főkétől a főúri herceg- és a takaros polgárkisasszonyokén át a kitelepített cselédlányokéig. A történetek kronológiáját a tárgyak sorrendje adja, vagyis hogy a házassághoz vezető úton mely szakaszhoz köthetők. Edelényben november 10-én, vasárnap 13 órától Viszóczky Ilona, a Herman Ottó Múzeum etnográfusa Matyó menyasszonyi öltözetek változásai a 20. század első felében címmel fog előadást tartani.

Miskolcon három alkalommal is megnézhetjük az 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban program interaktív vándorkiállítását. A Magyarul Európában című tárlat húsz installációból áll, amelyek korabeli dokumentumok digitális másolatait tárják a néző elé. A képek révén felvillannak országunk történetének azok a sorsfordító eseményei, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták, felidézik az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, majd magát a folyamatot és annak hatásait is. Az időpontokról itt lehet tájékozódni.

Iparkodjunk kiállítás
Az Iparművészeti Múzeum Iparkodjunk! című utazó kiállítása

Az Iparművészeti Múzeum Iparkodjunk! című utazó kiállítása november 8–a és 24-e között lesz látható Edelényben. A tárlat az Iparművészeti Múzeum egyes gyűjteményeit – ezúttal a könyvtár és az adattár kivételes műtárgyait –, valamint az Üllői úti főépület feltárásának és rekonstrukciójának részterületeit mutatja be.

November 8-án Erzsókkal, Fejenaggyal, Haranglábbal, Bagarjával, Vitéz Csepü Palkóval és az „amazontermészetű” Mártával is találkozhatunk az edelényi kastélyszigeten. Petőfi Sándor A helység kalapácsa című vígeposzát a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház művészei adják elő.

Lábujjhegyen – Zenéről és táncról, párban című előadás házigazdái Bősze Ádám zenetörténész és Megyeri Léna tánckritikus
Lábujjhegyen – A Zenéről és táncról, párban című előadás házigazdái, Bősze Ádám zenetörténész és Megyeri Léna tánckritikus

Lábujjhegyen – Zenéről és táncról, párban címmel tart előadást Megyeri Léna tánckritikus és Bősze Ádám zenetörténész. Legendás együttműködésekről, nagy versengésekről és felforgató mesterművekről beszélnek, a két művészeti ág közös történetéből villantanak fel epizódokat – a Napkirály udvarától napjainkig.

November 9-én 15 órától Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában címmel interaktív művészettörténeti előadásnak ad majd helyet az edelényi kastélysziget Kastély díszterme. Az előadás a magyar történeti festészet meghatározó alkotásainak megismertetésével mutatja be az európai és a magyar történelem sorsfordító állomásait a magyar állam alapításától a Hunyadiak dicsőségén, Zrínyi Miklós hőstettén át Buda visszafoglalásáig: uralkodóinkat, államférfiainkat, és azokat a helyszíneket, fordulópontokat, amelyek mindmáig kiemelkedő jelentőségűnek számítanak.

A Sanctum november 10-én, Máris zendűl képeid sora című műsorával Edelénybe is ellátogat. Mivel hamarosan Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulóját ünnepeljük, ő lesz a fókuszban. Juhász Anna irodalmár beszélget róla Mészöly Anna és Veréb Tamás színművészekkel. A program zenés felolvasószínházzal egészül ki, amely itt látható. Közreműködik Somody Áron zenész.

Filmvetítés és közönségtalálkozó is lesz, ezúttal a Blokád című filmet nézhetjük meg. A vetítés előtt greenboxos fotózkodás, utána közönségtalálkozó és beszélgetés lesz a film rendezőjével, Tősér Ádámmal. Beszélgetőtárs: Lukácsy György filmkritikus. A program nyereményjátékkal zárul.

A programok a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jönnek létre.