A Rubik-kocka olyan erős vizuális gesztus, mint a Coca-Cola logója vagy az 501-es Levi’s farmer

Virtus

A Rubik-kockáról, Rubik Ernő idén ötvenéves találmányáról eszünkbe juthatnak a színes pixelek, amelyek a képernyőt szimbolizálják, azt, amit naponta hosszú órákon át bámulunk. Így aztán nem csoda, hogy a háromdimenziós mechanikus logikai játékunknak bérelt helye van a populáris kultúrában, dalokban, filmekben, de rubikubizmus néven a képzőművészetben is.

Stávka 2 200 horníků, bojujících proti snížení mezd v tehdejším rosicko-oslavanském revíru, která trvala od listopadu 1932 do konce února 1933, se navždy zapsala do dějin československého dělnického hnutí. Občané Rosic, Oslavan a Zbýšova dnes pokračují v duchu revolučních tradic, což dokazují jejich výsledky socialistické výstavby. Za úspěchy na hospodářském, politickém i kulturním poli, dosažené v letech 1970-1975, bylo město Oslavany vyznamenáno Řádem práce a titulem Město 30.výročí osvobození Sovětskou armádou. Dnešní Rosice.,Image: 830538985, License: Rights-managed, Restrictions: Digitalizace ČTK&NK, Model Release: no, Credit line: Zehl Igor / ČTK / Profimedia
Rubik-kocka kirakásán munkálkodó gyerekek 1983-ban Csehszlovákiában. Fotó: Zehl Igor / ČTK / Profimedia

A Rubik-kocka – ez a hivatalos neve a bűvös kockának – a nyolcvanas évek egyik szimbóluma, olyan erős vizuális gesztus, mint a kultikus lemezborítók, a Coca-Cola logója vagy a Levi’s 501-es farmer. Az egyik első számú hungarikum, amely szinte minden filmstúdió kelléktárában megtalálható, sokszor arra szolgál, hogy utaljon egy-egy karakter intelligenciájára, logikai képességeire, valahogy úgy, ahogy a cigaretta utalt annak idején a vagányságra. Tíz éve a Rubik-kocka feltalálásának 40. évfordulója alkalmából a Google interaktív „doodle”-t készített, amelyben egy virtuális Rubik-kockát lehetett kirakni.

A hat színből álló készséget sokféle művészeti ágban használják, a New Yorkban, Manhattan East Village negyedében található Astor Place Cube-ot, Tony Rosenthal szabadtéri szobrát egy projekt keretében színes panelekkel borították be, hogy Rubik-kockára hasonlítson. A kocka először dalokban „tűnt fel”, a Magyar Rádió is lelkesen üdvözölte 1982-ben a The Barron Knights brit paródiazenekar Mr Rubik című new wave-es hangszerelésű dalát.

A zenekar többek között arról is híres, hogy ők inspirálták 1961-ben a később a Rolling Stonesban kikötő Bill Wymant, hogy megismerkedjen a basszusgitárral. Játszottak a Beatles előtt is, és a Lazy Fat People című slágerüket Pete Townshend, a The Who gitárosa írta nekik. Szintén 1982-ben jelent meg a magyar Color együttes Új színek című albuma, melyen hallható a Bűvös kocka című dal, jellemzően ez a felvétel is arról szól, hogy milyen nehéz kirakni mind a hat oldalát.

Ezen az albumon találhatóak a zenekar talán legnagyobb slágerei, a Féltelek és a Jöhet egy új felvonás is. A kockáról született indie-pop szám (Athlete: Rubik's Cube), de gyerekdal is (Patty Shukla: Rubic's Cube).

A leginkább filmekben találkozhatunk a kockával, ezek között számos, nagystúdiós, blockbuster mozifilmet is találunk. Ott van például az 1998-as Michael Bay rendezte Armageddon, melyben Rockhound (Steve Buscemi) kirak egy Rubik-kockát. Persze a legtöbben Bruce Willis, Ben Affleck, Billy Bob Thornton és Liv Tyler játékára figyeltek, a kockánál valamivel nagyobb dologra, egy Texas méretű bolygóra, amely a Föld felé száguldott.

A kocka feltűnik a 2012-es A csodálatos Pókember című szuperhősfilmben (rendezte: Marc Webb) is, amikor Ben bácsi (Martin Sheen) és Peter Parker (Andrew Garfield) a múlt dolgairól beszélgetnek. Ben besétál, felkapja a kockát Peter íróasztaláról, elforgatja, és amikor a beszélgetésnek vége, visszateszi az asztalra. Természetesen kultfilmekből sem maradhat ki a kocka recsegése és ropogása, ott van például a Spike Jonze rendezte 1999-es John Malkovich-menet, olyan színészekkel, mint John Cusack, Cameron Diaz. De Charlie Sheen is feltűnik a szürreális moziban, amint néhány másodpercig babrál egy Rubik-kockával, majd amikor újra őt mutatja a kamera, már ki is rakta. Mi persze a legjobban annak örültünk volna, ha nem John Malkovich elméjébe nyílna egy ajtó – ahogy ebben a szürreális filmben láthatjuk –, hanem Rubik Ernő elméjébe.

Hasonlóan kult státuszú a 2001-es Donnie Darko című pszichológiai thriller (rendezte: Richard Kelly) is, melyben Jake Gyllenhaal alakított emlékezeteset, itt már maga a főszereplő, Donnie Darko (Gyllenhaal) játszik a Rubik-kockával az ágyában fekve. Legalább ilyen különös mozi a Tomas Alfredson rendezte Engedj be! című 2008-as, romantikus svéd  vámpírfilm. A Stockholm külvárosában játszódó, szociohatású mozi három jelenetében is látható a kocka. Először akkor, amikor Eli (Lina Leandersson) Oskart (Kåre Hedebrant), bámulja, aki megpróbálja kirakni a kockát. Másodszor Oskar megtalálja a már kirakott játékot. Későbbi Oskar megkérdezi Elit, hogy sikerült kiraknia. A lány pedig elmagyarázza a módszerét. Ha sokat vagy egyedül, mert nem bírod a fényt, lesz időd arra, hogy tekergesd a kockát.

A játék feltűnik A randiguru című 2005-ös Andy Tennant-féle  érzelmes vígjátékban, Will Smithszel a főszerepben. Itt például Sara Melas (Eva Mendes) munkahelyi íróasztalán láthatjuk a Rubik-kockát, de animációs alkotásokban is szerepet kapott, többek között a WALL-E című bűbájos robotmoziban (rendezte: Andrew Stanton). A Pixar stúdiójában készült filmben a takarítórobot WALL-E a szemét közül kukázza ki a kockát, majd később EVE, a robotlány megmutatja neki, hogy milyen könnyedén kirakta.

A Prometheus című 2012-es Ridley Scott-féle sci-fiben már egy transzformált, újragondolt kockát láthatunk, amely bár hasonlít a Rubik-féle játékra (3 × 3 × 3-as rácshálója van), mégsem nevezhető annak. A filmben Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) idegesen matat a kockával, ami ezután megjelenít néhány adatot, amelyeket Charlie és csapata gyűjtött a Földön.

Ötvenéves a Rubik-kocka, és úgy 45 éve része az életünknek. Sok helyen már csak szobadísz, de van, amikor a kreativitást fejezi ki, és éppúgy lehet jelképe az egyetemes tudásnak is, ugyanakkor a kirakott kockát úgy is tudjuk fotózni, hogy három színt mutasson, a pirosat (bordó árnyalatban), a fehéret és a zöldet.