1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel kulturális programsorozat indul

Mi, Magyarok

Mi, magyarok büszke nemzet vagyunk, ami egyszerre kiváltság és felelősség. Ezt az identitást a kultúránkkal tudjuk erősíteni és közösségekben élhetjük meg – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter Sopronban, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat bejelentéséhez és a Mi, magyarok aloldal elindulásához kapcsolódva.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter Sopronban, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozatot és a Mi, magyarok aloldal indulását bejelentő sajtótájékoztatón

„Mi, magyarok büszke nemzet vagyunk, ami egyszerre kiváltság és felelősség. Ezt az identitást a kultúránkkal tudjuk erősíteni és közösségekben élhetjük meg. Ez az eszmei célja a 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című programsorozatnak és a Kultúra.hu Mi, magyarok című aloldalának, amely ma indul el.” Ezt Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter ma jelentette be Sopronban, az általa választott helyszín magyarázataként kiemelve a soproniak elhivatottságát: mindazt, amit a magyarságuk megőrzéséért és Európáért tettek.

Farkas Ciprián polgármester köszöntötte a minisztert a hűség városában. „Mi, soproniak a lelkünk mélyén tudjuk, hogy itt mindig nagy dolgok történnek”, mondta, majd felidézett néhány történelmi léptekkel is jelentős eseményt: az 1921-es népszavazást, az 1989-es páneurópai pikniket és azt az alkalmat 2015-ben, amikor a kormányfő Sopronban jelentette be a Modern Városok Programot. „A magyar kormány segítségével készülhetett el a múzeumnegyed, amit mi, soproniak Louvre-ként emlegetünk, és ami ma egy újabb nagy bejelentés helyszíne.”

Hogy miért Sopron? A miniszter is ezzel folytatta, és utalt arra a 72 százalékos szavazati arányra, amellyel az itt lakók 1921-ben Magyarország mellett döntöttek. „Mi, magyarok büszkék vagyunk a magyarságunkra, ezt üzenik nekünk a hűséges soproniak. Nem tudnánk ünnepelni azt a húsz évet, amióta Európához tartozunk, ha nem lett volna Páneurópai Piknik, ahol megnyitva a határokat, elindították Németország újraegyesítését.”

Az 1100 éve Európában, húsz éve az Unióban című programsorozat az Európai Unió Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódóan nyáron indul útjára. Első állomása Székesfehérváron augusztus 10–11-én, a Királyi Napokon lesz, aztán Sopronba, a Páneurópai Piknikre érkezik majd.

A programhoz többek között olyan stratégiai intézmények csatlakoztak, mint a Szépművészeti Múzeum, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, a Hagyományok Háza és a Nemzeti Táncszínház. A 19 vármegyét felölelő kulturális programkavalkád a kisgyerekektől a nyugdíjas korosztályig minden korcsoportot megszólít.

„Küldetésünk az identitásmegőrzés és a közösségteremtés a kultúra vonzásában” – összegezte a miniszter, akit arról kérdeztünk, miként telt az elmúlt negyven napja. „Azt már látom, hogy a feladat jelentős. Megismertem azokat a területeket, amelyekkel a magyar nemzet javát kell szolgálnom: kultúra, családügy, felsőoktatás, szakképzés. A szépsége a munkának az, hogy ezekben benne van a múlt, a jelen és a jövő. A múltunk a kultúránk, a jelenünk a versenyképes oktatásunk, a jövőnk a családjaink által teljesedik ki. Az is látható, hogy az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat illeszkedik azokhoz a kulturális programokhoz, amelyeket korábban indítottunk – legyen szó akár a Petőfi, akár a Déryné Programról. Ez is azt a küldetést teljesíti, hogy a kultúrát a legszélesebb rétegekig el tudjuk juttatni. Identitást erősít, büszkeséget ad, és cselekvőképessé tesz minket.”

Arra a kérdésre, hogy négygyermekes édesapaként melyek a programban a kedvencei, Hankó Balázs elmondta:  „a táncház kiemelkedően jó dolog, de a Hagyományok Házának kézműves-foglalkozásai és a gasztrobusz is igazi különlegesség. A magam gyermekkorára visszatekintve fontosnak tartom, hogy a mai gyerekek is megnézzék a legendás Egri csillagok című filmet vagy személyes kedvencemet, a 80 huszárt. De a Szépművészeti Múzeum kincsei is kihagyhatatlanok. Olyan ez, mint amikor főzünk: mindenből kell egy pici ahhoz, hogy ízletes legyen. Ilyen a magyar kultúra.”

Elindult a Kultúra.hu Mi, magyarok című aloldala, amely a magyar kulturális teljesítményekre hívja fel a figyelmet európai kontextusban. Mint a beköszöntője fogalmaz: „Élünk, megélünk, túlélünk. Itt, Európában. Itt, a Kárpát-medencében. Itt, Magyarországon, ahol ötszáz év múltán is magyarul emlékezünk Mohácsra. Felemeljük a tekintetünket, mert Európa a déli harangszó, az Országház, az esztergomi bazilika, a magyar Alföld, Csíksomlyó, Csontváry Magányos cédrusa és Arany balladái. Európa otthonos, valami belőlünk.”

Werner Krisztina. Fotók: Szabó Béla / Kultúra.hu