A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, illetve a Fővárosi Nagycirkusz mint Közép-Európa egyetlen kőcirkuszának hatásköre és felelőssége egyrészt országos, másrészt Kárpát-medencei érvényességű. Küldetésünk, hogy a cirkuszhoz való hozzáférés, ezáltal a cirkusz valódi világának és a cirkuszművészet egyedülálló értékeinek megismerése eljusson ugyanúgy Magyarország településeire, mint ahogy a magyar cirkuszművészek szerte Európába. 

A cirkusz összművészeti és interdiszciplináris művészeti ág, melynek számos eleme alkalmas a tradíció-innováció különböző dimenzióinak szemléltetésére, valamint alkalmazható pedagógiai célokkal is. A cirkusz egyszerre művészet és tudomány, sport és mozgásművészet, kézzelfogható valóság és szárnyaló fantázia, lenyűgöző látvány és magával ragadó hangzás, utánozhatatlan egyéni és közösségi mozgásformák sorozata emberek, állatok és tárgyak között. Az artistaművészek produkciói testközelből és szavak nélkül közvetítenek üzeneteket, érzéseket és történeteket, miközben a személyes kapcsolódás élményét nyújtják mindenkinek egy-egy megismételhetetlen és katartikus pillanatban, legyen a helyszín egy cirkuszépület, cirkuszsátor, művelődési ház, közösségi tér, iskola tornaterme vagy akár bármilyen szabadtéri terület. 

A megvalósítás alkalmával a helyszínre érkező látogatók kipróbálhatják a cirkuszi eszközöket, és részévé válhatnak a cirkuszi varázslatnak. Az interaktív élmény lehetőséget nyújt arra, hogy a résztvevők megtanulják e művészet alapjait, felismerjék képességeik határait és aktívan bekapcsolódjanak az előadás folyamatába, ezáltal pedig egyedülálló testi és szellemi, művészi és gyakorlati ismeretekkel gazdagodjanak. 

 

A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.