Jókai mesés vagyonáról is vaskos regényeket lehetne írni

Jókai 200

Mikszáth szerint Jókai annyi váltót írt alá, hogy „csak az nem iratott vele, aki nem akart”. De mégis mennyi pénzt keresett az írófejedelem? És mire volt az elég akkoriban?

Jókai Mór otthonában. Erdélyi Mór Felvétele. Forrás: MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum
Jókai Mór otthonában. Erdélyi Mór Felvétele. Forrás: MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum

Jókai Mór nemcsak a magyar irodalom egyik legtermékenyebb és legolvasottabb alkotója volt, de az egyik leggazdagabb is. Pedig nem éppen így indult. 1845-ben friss jogászként mindössze havi hat forintot keresett, bár az is igaz, hogy főnöke szállást is biztosított számára. Ez azonban még így sem volt hatalmas összeg, egy vidéki internátusban ennyiért egy diáklány teljes ellátást kapott volna. De Jókai akkoriban még nem a vagyonszerzésre, hanem a szépirodalmi előmenetelére összpontosított, újságot írt, szerkesztett. Szerencséjére Petőfi Sándor egyengette útját, és ez gyorsan meghozta gyümölcsét.

A szabadságharcot követően elkerülte a megtorlás, és az 1850-es évek elején már középosztálybeli jólétben élt: novellánként akár 15-20 forintot is kapott, így egyhavi keresete könnyedén elérhette a 100 forintot is. Ez már szép pénz volt, hiszen egy értelmiségi ember havi megélhetése 15-30 forintból kijött. 1852-ben a színházba is betette a lábát: a Dalma című darabja nyolc nap alatt háromszor ment telt házzal, és az előadások után közel 300 forint ütötte a markát.

1853-ban – ekkorra már túl van az Erdély aranykorán és az Egy magyar nábobon – már olyan jól futott neki a szekér, hogy telket vett és nyaralót épített a Svábhegyen. Ez hatalmas szenzációt keltett akkoriban, hiszen addig nemigen hallottak olyan magyar íróról, aki a tollával házat épített volna.

Sokan azt gondolják, hogy az Egy magyar nábob története teljesen fikció, pedig a különc nábob alakja valós személy ihletésére született. Wenckheim József Antal gróf élete több ponton is párhuzamba állítható Jókai regényével, amelyben az idős Kárpáthy János feleségül veszi a fiatal polgárlányt, Mayer Fannit. Wenckheim József Antal 1780-ban született, kígyóspusztai birtokán mintaszerű gazdálkodást folytatott, és bőkezűen támogatta a jótékonysági intézményeket. Különös szokásairól is híres volt: étkezésein az átutazók és az udvari alkalmazottai is helyet kaptak. Amikor 1847-ben, 67 évesen feleségül vette a 22 éves Scherz Krisztinát, kulcsárnője lányát, a házasság hatalmas botrányt kavart. Különösen a gróf testvére, Wenckheim Károly volt a frigy ellen, hiszen addig ő volt az örökség várományosa. A legenda szerint dühében egy fekete koporsót küldött nászajándékként azzal az üzenettel: „Neked nem asszony, hanem ez kell.” Sőt, egyes források szerint egy egész halottas hintó gördült be a lakodalom helyszínére. A házasságból 1849-ben született egy lány, Wenckheim Krisztina, akit később az ország leggazdagabb árvájának neveztek, mivel a hatalmas vagyont végül ő örökölte apja 1852-ben bekövetkezett halála után.

1857-ben Jókai saját emeletes házába költözött a Magyar utcában, majd 1867-ben Balatonfüreden vásárolt telket, ahol 13 ezer forintért épített villát. Mikszáth Kálmán Jókai Mór élete és kora című életrajzi regényéből azonban az is kiderül, hogy a nagy mesélő hiába keresett jól, gyakran eladósodott, és olyankor ezüstneműi is a zálogházba kerültek. Ráadásul sok váltót – köztük hamisakat is – aláírt, hogy nincsteleneknek segítsen. Ahogy Mikszáth írta:

„Csak az nem iratott vele alá váltót, aki nem akart.”

De sokat adott barátoknak, rokonoknak, és még a képviselői székéért is fizetnie kellett.  

Balatonfüred, 2018. június 5.
A város egyik jelentős műemlék épülete és egyben múzeuma, az 1870-ben épült Jókai Mór Emlékház (ismertebb nevén a Jókai Villa) a kikötő közelében.
MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
A Jókai-villa, ma Jókai Mór Emlékház Balatonfüreden. Fotó: Jászai Csaba / MTVA / MTI

Az arany ember című regény is Balatonfüreden született, és mindössze néhány hónap alatt elkészült – Mikszáth szerint csupán nyolc hét alatt. A sietség oka meglehetősen prózai volt: Jókainak ismét váltóadósságait kellett rendeznie. A regényt először A Hon közölte, és már 1871 végére megkötötték a német fordításról szóló szerződést a Pester Lloyddal 400 forint összegre.

Jókai különösen bízott a sikerben, mivel politikamentes, romantikus történetet írt, amely főszereplőjének alakját, Timár Mihályt valószínűleg szintén valós személyről mintázta. A görög-macedón származású Sina György állítólag hatalmas vagyonnal menekült el a Boszporusz vidékéről, a török kormány pedig többször kérte kiadatását. Sina Bécsben, majd Pesten gyors karriert épített: terménykereskedelemmel foglalkozott, bankházat alapított, és jelentős szerepet játszott a Lánchíd megépítésében. A család asszimilációját és az uralkodónak tett szolgálatait az 1822-ben kapott bárói cím koronázta meg.

1885-ben Rudolf trónörökös felkérte Jókait Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben magyar részének szerkesztésére, amiért tetemes – és ami még fontosabb, rendszeres – összegeket kapott. 1894-ben ötvenéves írói jubileuma alkalmából „nemzeti tiszteletdíjjal” ajándékozták meg: 100 ezer forintot kapott szépirodalmi munkáinak 100 kötetes kiadásáért. 

Hogy ez milyen hatalmas összeg volt ez, azt jól mutatja, hogy a tiszteletdíjból akár tíz darab 2. kerületi, kétlakásos ház is kijött volna. De az is beszédes adat, hogy akkoriban egy eladónő havi 25 forintot keresett teljes ellátással, egy házmester 30 forintot kapott, de még Budapest polgármestere is csak 644 forintot keresett havonta.

Üzletbelső a századfordulón. Fotó: Fortepan / Kongresszusi Könyvtár, USA
Üzletbelső a századfordulón. Fotó: Fortepan / Kongresszusi Könyvtár, USA

A nagy író kezéből annak ellenére kifolyt a pénz, hogy szorgalmasan feljegyezte a bevételeit és kiadásait is. 1890-ben például több mint 25 ezer forint bevétele volt: többek között a Nemzet szerkesztéséért havi 200 forintot, a Gazdag szegények kiadói honoráriumáért 800 forintot, Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben című munkáért 1000 forintos tiszteletdíjt kapott, Az arany ember színházi jogdíjából viszont csak 50 forint folyt be. 

A kiadásai legalább ilyen színesek voltak: svábhegyi napszámos 22 forint, halas ebéd 8 forint, egy új csizma 10 forint, Feszty Árpádné Jókai Rózának, fogadott lányának párizsi útjára 400 forint. Róza egyébként is hónapról hónapra kapott kisebb-nagyobb összegeket, néha akár ezer forintot is. Az 1890-es év végén 1510 forint maradt Jókai kasszájában, vagyis a pénz nagy része „eltűnt”. 

Amikor az írófejedelem 1899-ben, 74 évesen feleségül vette a 20 éves Nagy Bellát, hatalmas botrányt kavart. Hozzátartozóit kitagadta, és teljesen visszavonult a fiatal felesége családjába, akikkel Európa-szerte utazgattak. Amikor 1904. május 5-én elhunyt, végrendelete szerint a vagyona Nagy Bella kezébe került. Jókai Róza hiába támadta meg a végrendeletet, nem tudta bizonyítani igazát, így egy peren kívüli egyezség alapján az író műveinek jogdíjbevételeiből végül mindössze évi tíz százalékot kapott.

Feszty Árpádné Jókai Róza, Vágó Pál festő, Roskovics Ignác festő és Jókai Mór, Roskovics Ignác műtermében, 1890 körül. Fotó forrása: MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum
Feszty Árpádné Jókai Róza, Vágó Pál festő, Roskovics Ignác festő és Jókai Mór Roskovics Ignác műtermében, 1890 körül. Fotó forrása: MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum

Amikor Róza férje 1914-ben elhunyt, lányával, a tehetséges festő Feszty Masával igen nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Az 1920-as évekre annyira elszegényedtek, hogy eladták a Bajza utcai villát – ahol egykor az író is velük élt –, majd megpróbálták értékesíteni a náluk maradt Jókai-kéziratokat. Végül ismét beperelték az özvegyet, majd egy újabb peren kívüli megállapodás keretében 1927-ben egy összegben tizenkétezer pengőt kaptak, cserébe lemondva az eredeti megállapodásban biztosított éves részesedésről.

A Jókai Mór teljes élete alatt megkeresett összeget nehéz pontosan megbecsülni, de szakértők szerint mai értékre átszámítva akár 600 millió forint feletti vagyont is összeírhatott a tollával.

Bár ez az összeg nagypolgári fényűzést tett számára lehetővé, vagyona még így is jelentősen elmaradt a leggazdagabbakétól. Például Wahrmann Mórétól, aki a Budapesti Áru- és Értéktőzsde egyik alapítójaként halálakor ötmillió forintra rúgó vagyonnal rendelkezett – ez mai értéken mintegy 14 milliárd forintnak felel meg. Hasonló nagyságrendű vagyona volt a Hatvany-Deutsch családnak is, amely 1913-ra már 40 millió aranykoronás üzleti és négymillió aranykoronás magánvagyonnal rendelkezett. A sörfőző Dreher család vagyona pedig mai értéken körülbelül 60 milliárd forintra becsülhető.

„Petőfi? Az egy borzalmas ember volt!” – jellemezte Jókai Mór egy kései interjúban pályatársát. Petőfi és Jókai barátságának történetéről, majd kapcsolatuk megromlásáról itt olvashat.

Az arisztokrata családok közül évszázadokon át az Esterházyak rendelkeztek a legnagyobb vagyonnal. A kiegyezés előestéjén, 1866-ban elhunyt III. Esterházy Pál családjának birtokait összesen 700 ezer kataszteri holdra becsülték, míg a vagyon bruttó értéke elérte a 110 millió osztrák értékű forintot. Ez mai értéken megközelítőleg 1200 milliárd forintot jelentene.

A valaha élt leggazdagabb magyar pedig az 1857-ben született Weiss Manfréd volt, a csepeli gyárbirodalom alapítója.

Üzeme 1896–1914 között az ország legnagyobb hadiüzemévé fejlődött, amelyet az első világháborús hadi megrendelések emeltek óriási magasságokba. Bár 1919-ben a magyar kommunisták, majd a megszálló román csapatok kifosztották a gyárat, örökösei újjáépítették és hatalmas ipari konglomerátummá fejlesztették azt. A Weiss, Chorin, Kornfeld és Mauthner családok, amelyek szoros rokoni kapcsolatban álltak egymással, az 1920-as és 1930-as években a magyar GDP mintegy tíz százalékát állították elő. A négy család együttes vagyona megközelítette vagy akár el is érhette az egymilliárd pengőt, amely a korabeli és mai bérek összehasonlítása alapján körülbelül 2500 milliárd forintnak felelne meg.

A cikk forrásai itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt és itt olvashatók.

Február 18-án ünnepeljük Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulóját, szerkesztőségünk pedig különleges tartalmakkal ünnepli az íróóriást. Ha szeretne még többet megtudni Jókai Mór életéről, koráról és műveiről, kövesse exkluzív anyagainkat!