Tárlat az anyák megmentőjéről

Egyéb

Semmelweis Ignác személyes és tudományos hagyatékának őrzőjeként a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum a 2018-as évre vonatkozó kiállítási koncepciójában kiemelkedő szerepet szánt Semmelweis alakjának és a szülészet történetének. Elsőként egy kamarakiállítással emlékeznek meg az anyák megmentőjéről a szülőház család által hajdan lakott traktusában. Az UNESCO Világemlékezet listájára 2013-ban felkerült tudományos életmű ismert darabjai mellett az életutat röviden átfogó tárlatban láthatóak lesznek azok a Semmelweishez köthető kéziratok, családi iratok is, amelyeket műtárgyvédelmi okok miatt eddig még nem láthatott a nagyközönség.

 

A műtárgyválogatás július 31-éig lesz megtekinthető, majd a kiállítás az eredeti kéziratok nélkül, de koncepciójában, méretében jelentősen kibővülve vándorkiállítássá alakul: szeptembertől az ország több múzeumában is bemutatkozik, már önálló tárlatként, amely témájában a Semmelweis-kultusz felépülését járja körül.

 

Miért Saját kezűleg?

?A tárlat részben arra koncentrál, hogy azokból a Semmelweishez köthető dokumentumokból nyújtson válogatást, amelyeket a nagyközönség ritkán láthat állagvédelmi okokból, így több olyan kéziratot is bemutatunk, amelyet a tudós saját kezűleg írt, és aláírásával is ellátott. Az iratokon alkalmazott saját kezűleg frázis erre utal, de áthallással is bír. Utal Semmelweis felfedezésére, melyben bizonyította, hogy az egészségügyi személyzet, köztük maguk a szülőorvosok is saját kezeikkel viszik át a fertőzést okozó kórokozókat a szülőanyákra? ? fogalmazta meg Horányi Ildikó, a Saját kezűleg című kamarakiállítás kurátora.

 

A tárlat tematikájáról szólva elmondta: ?a kamarakiállítást a Semmelweis hajdani szülőhelyét szimbolizáló Semmelweis emlékszoba köré építettük, mellyel fő célunk az volt, hogy az emlékév kapcsán az épületen belül elhelyezett Semmelweis emlékek koncentráltabban jelenhessenek meg a látogatók számára. A tudós személyét, családi körülményeit olyan családi ereklyékkel, fotográfiákkal próbáltuk szemléltetni, melyek eddig a tudós életmű mellett rendre háttérbe szorultak a korrábbi kiállításokon. A személyes emlékeket a tudományos életműhöz tartozó dokumentumok egészítik ki, itt a 200 éves évforduló tiszteletére eredetiben láthatók Semmelweistől származó iratok, illetve vele kapcsolatos korabeli írásos emlékek. Mivel a tudós kultuszának tudatos felépítését 1891-es kényszerű exhumálásához és 1894-es újratemetéséhez köthetjük, ezért a tárlat 3. tematikai egységében erre koncentrálunk.


sajatkezuleg1_600x398.png
A Saját kezűleg című tárlat ünnepélyes megnyitója

 

A szeptemberben vidékre induló kiállításunkban a vitrinekben bemutatott anyagok bővülnek majd képi formátumban egy nagyobb szabású vándortárlattá, mely tematikájában az életmű szemléltetése mellett a tudósra rakódó kultuszelemekre is nagyobb súlyt fog fektetni.?

 

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum a Múzeumok Éjszakája keretében új szülészettörténeti kiállítással jelentkezik majd: A szülészet születése egész évben látogatható marad.

 

Kultúra.hu

Fotó: Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Facebook-oldala