Tanulmányai során Pákh Albert számos városban megfordult: szülőhelyén kezdte az iskolát, majd Miskolcon, Iglón és Lőcsén folytatta. Diákkorában sokat járt-kelt az országban, beutazta Erdélyt is, de mivel sok minden érdekelte, Selmecbányán például belekóstolt a bányászatba is, Magyaróváron pedig mezőgazdasággal foglalkozott. Sopronban bölcsészetet és teológiát hallgatott, a jogi pályát Debrecenben végezte. Itt írta első humorisztikus zsánerképét az Életképekbe, amely friss humorával rögtön feltűnést keltett. Petőfivel is ekkor került szoros baráti viszonyba, később egy ideig együtt is laktak.
1844 augusztusának végén Pestre ment ügyvédbojtárnak, és bár 1846-ban letette az ügyvédi vizsgát, kizárólag az irodalomnak szentelte életét.
Amikor Csengery Antal 1845 júliusában átvette a Pesti Hírlap szerkesztését, őt vette maga mellé tárcaírónak. A fővárosi újdonságokról írt a lapba, élénk humoros szelleme pedig hamar meghódította a közönséget. Tagja volt az ifjú írói nemzedék Tízek Társaságának, amely együttesen akart megindítani egy közlönyt és kizárólagosan azon dolgozni. A társaság azonban még azon év végén fölbomlott.
1847-től haláláig egy rosszul gyógyított betegséggel küszködött. A Bécs melletti Laab-féle vízgyógyintézetben sem tudtak rajta segíteni, egészsége nem állt helyre, már az írásban sem lelte örömét.
Szerkesztő lett belőle. Először az Újabbkori Ismerettár szerkesztését vállalta el, a cikkek nagy részét is ő írta egy ideig. Ugyanebben az időben a pesti nemzeti kaszinó könyvtárosa volt. 1853 januárjától júniusáig Gyulai Pállal együtt szerkesztette a Szépirodalmi Lapokat. 1854-ben megalapította a Vasárnapi Újságot, amelyet 12 évig szerkesztett. Nem kevésbé fontos orgánuma volt a Vasárnapi Újság melléklete, a Politikai Újdonságok, amely a politikai ismeretek népszerűsítését tűzte ki feladatául. Ezzel a kezdeményezésével országos elismerésre tett szert. 1863-ban, amikor a Vasárnapi Újság 10 éves jubileumát ünnepelte, Tompa Mihály költeményben dicsőítette.
1863-tól a Magyar Ember Könyvtára című sorozat négy kötetét szerkesztette, Greguss Ágost társaságában pedig a Magyar Sajtó szerkesztését vállalta el, noha beteg volt és gyakran csak ágyában dolgozott. Érdemeiért a Magyar Tudományos Akadémia és Kisfaludy Társaság is tagjává választotta.
Végül 1867-ben vesztette el a hosszas betegséggel folytatott küzdelmet.