A volt Honvéd Főparancsnokság épületében kiállított kerámiák egy részét a pécsi Janus Pannonius Múzeum kölcsönzi, míg az alsó szinten egy magángyűjtő kollekcióját tekinthetik meg a látogatók ? mondta el Gulyás Gábor, a kiállítás kurátora. Kiemelte: a tárlat érdekessége, hogy filmes eszközökkel is megjelenítik a Zsolnay-család történetét. A család négy kiemelkedő tagját ? Zsolnay Vilmost, Zsolnay Júliát, Zsolnay Miklóst és Sikorski Tádét ? színészek segítéségével elevenítik meg a Mispál Attila rendezte kisfilmekben, valamint egy Zsolnay-famíliáról készült dokumentumfilmet is láthatnak az érdeklődök a kiállított tárgyak között.
A közel 300 kerámiát felvonultató tárlaton nem csupán dísztárgyakat, hanem épületkerámiákat is bemutatnak. Gulyás Gábor elmondta, hogy a felújítás során kicserélték a teljes gránitlábazatot, a Hatvannégy Vármegye címereiből a megmaradt 25-öt szintén helyreállították és visszahelyezték. Megújultak a vaskapuk, felújították a belső terek kandelábereit és szobrait is.
A Honvéd Főparancsnokság négyemeletes, szecessziós épülete a 19. század végén Kallina Mór építész tervei alapján készült el, azonban a második világháború ideje alatt súlyos károkat szenvedett ? emlékeztetett Sárváry István, a Miniszterelnökség kiemelt kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón. Hozzátette: az épületet a II. Orbán-kormány döntése nyomán megszavazott 850 millió forintos költségvetésből újították fel, amelyhez nem használtak fel uniós pénzt.
?Az eredetileg tervezett 2013 végi befejezés azért csúszott fél évet, mert a felmerülő pluszköltségek forrásait idén márciustól lehetett felhasználni? ? magyarázta a késés okát a helyettes államtitkár. A 3300 négyzetméteres épületben a kiállítótér mellett turisztikai pont, vendéglátóipari egység és rendezvényhelyszínt is kialakítanak.
Az augusztus elsején megnyíló tárlat az év végéig lesz látogatható a Díz téren elhelyezkdeő Honvéd Főparancsnokság épületében.
Fotó: Csákvári Zsigmond