Mi az archeogenetika tudománya? Honnan ered? Mire képes, és mire használjuk? Hogyan segít az Árpád-házi királyok azonosításában? – Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk a Magyarságkutató Intézet Árpád-házi királyok archeogenetikai azonosítása című előadásából.  

A közös múltban gyökerező hagyományok továbbörökítésének nemzetmegtartó szerepe van, a kulturális szimbólumok és a közös emlékezet eszközeivel elmélyítik és megerősítik a magyar nemzeti identitást, összefogják a Kárpát-medence magyarságát. 

A székesfehérvári osszáriumban lévő hatszáz csont 15 magyar király maradványát rejtheti. A Magyarságkutató Intézet kiemelt feladata a Székesfehérváron eltemetett királyaink azonosítása. Ennek a nagyszabású projektnek a technikai kivitelezése 2021 februárjában indult, de az előzetes kutatások már 2014-ben megkezdődtek III. Béla királyunk maradványainak vizsgálatával, amelyet Prof. Dr. Kásler Miklós kutatócsoportja végzett el. A székesfehérvári osszáriumban eltemetett egyének között nem csak királyaink, hanem feltehetően egykor élt nemesi származású és magas rangú személyek is nyugszanak. A Magyarságkutató Intézet azóta is folyamatosan dolgozik a leletek beazonosításán. Ez idáig több mint 400, a székesfehérvári osszáriumban eltemetett egyén teljes genom szekvenciáját sikerült meghatározni. A kutatás következő fázisában további 120 olyan mintát dolgoznak fel speciális laboratóriumi módszerekkel, amelyek a csontokban megőrződött DNS vizsgálatát teszik lehetővé. 

A Magyarságkutató Intézet Magyar Királyok Nemzeti Emlékhelye Programja keretében Székesfehérváron, vagy akár máshol eltemetett, 1526 előtt uralkodó magyar királyok koponyájának a birtokában szeretné őket élethűen a magyar nemzetnek felmutatni, és tisztességgel eltemetni ott, ahol temetkezni akartak. Az intézet tervei között szerepel, hogy ehhez helyreállítsák szarkofágjaikat, a Szent István által alapított bazilikát, továbbá a kolostort. 

 

A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.