Kétezer éves malaccal is találkozhatunk a hűség városában

Mi, Magyarok

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozat következő állomása a hűség városa és környéke. A Petőfi Kulturális Ügynökség ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyét járta be, idegenvezetője pedig Taschner-Schmidt Erika volt.

Taschner-Schmidt Erika Ajkán született, 2008-ban költözött Sopronba. Az elmúlt években annyira megszerette a várost, hogy legutóbbi ügyintézésekor már ezt nevezte meg születési helyeként. Fontos felismerés volt számára a helyiek mélyen vallásos érzülete; a hitben formálódott közösség őt is megérintette, szeretett volna a részévé válni, így – már felnőttként – megkeresztelkedett a Szent György-templomban, mely csak egy a környék számtalan impozáns imaháza közül.

Itt ténylegesen a mindennapok része a történelem, Erika és családja ezt fokozottan bizonyítja: kertjükben egy 2000-2500 éves kelta malacszoborra bukkantak, amelyet ma a Soproni Múzeum Régészeti Gyűjteményének részeként tekinthetnek meg az érdeklődők.

Győr-Moson-Sopron vármegye látványosságai és programjai a turisztikai paletta minden szegmensét lefedik. A soproni Lőverek klimatikus gyógyhelye és Balf gyógyvize a pihenésre, a térség izgalmas és sokszínű rendezvénykínálata pedig az aktív szórakozásra ad lehetőséget. A már hagyománynak számító Soproni Ünnepi Hetek mellett a legkisebbeket megszólító Győrkőcfesztivált is érdemes megemlíteni.

Nemcsak testi-lelki, de szakrális értelemben is feltöltődhetünk a vármegyében; ennek ideális helyszíne a Pannonhalmi Bencés Főapátság, amely természeti környezetével együtt a világörökség része. Még ha elsőre meglepően hangzik is, a  Fertőrákosi Kőfejtő hasonlóan transzcendens élményt ígér: Erika szerint a monumentális látványosság az ember kicsinységét és életének rövidségét idézi fel.

A videó kínálta, rövid virtuális utazáson nemcsak a környék történelmi helyszíneivel és kulturális életével ismerkedhetünk meg, de azt is megtudhatjuk, hogyan látják magukat a soproni emberek, miért nem értenek egyet a róluk alkotott előítéletekkel, illetve hogy Erika és családja miért a szőlőtermesztésen és a borkészítésen keresztül kapcsolódik az ősökhöz.

 

A 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.