Hankó Balázs: Magyarország az értékvállalás szigete

Mi, Magyarok

Magyarország az értékvállalás szigete – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Kulturális Diplomáciai Értekezleten hétfőn a Müpában.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszédet mond a Kulturális Diplomáciai Értekezleten a Müpában 2024. augusztus 26-án. MTI/Szigetváry Zsolt
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszédet mond a Kulturális Diplomáciai Értekezleten a Müpában. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Feladatunk ma is az, hogy elmondjuk, bemutassuk gondolkodásunkat, értékeinket, értékvállalásunkat, a célunk pedig nem lehet más, mint hogy szigetből szigetcsoport, szigetcsoportból pedig kontinens legyen – mondta köszöntőbeszédében Hankó Balázs. Kiemelte: a veszélyek korát éljük, célunk és küldetésünk az értékközlés, az értékteremtés, valamint kiállás a normalitás mellett. Ebben a környezetben mindennél jobban kell hinnünk abban, hogy az értékeket képviselő kultúrának fontos szerepe van – hangsúlyozta.

A magyar kulturális diplomácia célja, hogy a világ új kihívásaira adekvát válaszokat adó, hagyományaiból építkező, önismeretében és önérzetében egyre erősödő, sikeres Magyarország és magyarság képét közvetítse a külvilág felé – emlékeztetett a miniszer. Közösen valljuk, hogy magyarnak lenni büszkeség, kiváltság és küldetés – tette hozzá. Mint mondta, a külföldi magyar intézetek és minden magyar kulturális diplomata feladata a klebelsbergi kultúrkiválósági koncepció jegyében a magyar kultúra, oktatás és tudomány kimagasló teljesítményének nemzetközi megismertetése, a tudatos, értékorientált országimázs-építés, hiszen van mire, van kikre büszkéknek lennünk – fogalmazott.

Emlékeztetett: két friss Nobel-díjasunk, kiváló egyetemeink, múzeumaink, projektjeink vannak, és országunkat a megújuló magyar kulturális élet jellemzi. A kultúra fellegvárai vagyunk – hangsúlyozta Hankó Balázs –, feladatunk, hogy mindezt bemutassuk. A magyar kulturális diplomácia sikerességéhez elengedhetetlen a megfelelő hátország, de a kultúra képviselői mögött ott áll a teljes magyar kultúra és intézményrendszere, az egyetemek, a kutatási hálózat. Hozzáfűzte: Magyarország uniós soros elnöksége nemzetközi láthatóságot biztosít ahhoz, hogy értékálló, értékőrző, értékteremtő üzeneteinket megfogalmazzuk.

„A magyar kulturális diplomácia missziója, hogy e kihívásokkal teli világban gazdag örökségünket, stabilitást adó nemzeti hagyományainkat mint varázsszert segítségül hívva képviselje és közvetítse a béke, az érték és így az élet kultúráját a nemzetek közösségében. Ez a mi örökségünk, ez a mi feladatunk” – hangsúlyozta.

Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára elmondta: egy ezeréves nemzet tagjaiként az örökségünk az, amelyről pontosan tudjuk, hogy a jelenünket ráépíthetjük, és erre büszkék lehetünk. Hozzátette: ha ismerjük az örökségünk, azt, hogy a múltban mi és hogyan formálta nemzetünket, akkor ezt mások számára is megismerhetővé tehetjük.

Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója beszédében emlékeztetett, hogy a Müpa jövőre ünnepli fennállásának 20. évét. Az intézmény a magyar előadóművészet minden ágának otthont ad, élen jár az új produkciók létrehozásában, és világviszonylatban is meghatározó szerepet tölt be – hangsúlyozta.