Húszezer forintot ér az ezüst Jókai

Jókai 200

Jókai Mór előtt tisztelgő, húszezer forint névértékű ezüst és háromezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsátott ki kedden, a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója születésének kétszázadik évfordulóján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az ezüst Jókai. Forrás: Magyar Pénzverő Zrt.
Az ezüst Jókai. Forrás: Magyar Pénzverő Zrt.

Az emlékérmék a „nagy magyar mesemondó életművét és ikonikus alakját idézik meg, méltatva irodalmi és kulturális hagyatékát” – közölte az MNB. Az emlékérmék előoldalának központi motívuma a Révai Testvérek által Jókai ötvenéves írói jubileuma tiszteletére 1894-től kiadott, aranyozott vászon Gottermayer kötésű, Jókai Mór összes művei  Nemzeti kiadás című könyvsorozat egyik kötetére utaló könyvgerinc és keményfedeles borítórészlete. Az előoldal bal oldalán, a könyvgerinccel határolva, külső körgyűrűben a kibocsátóra utaló „Magyarország” felirat, mellette, a gerinccel párhuzamosan két sorba szerkesztve, a „20000”, valamint a „3000” értékjelzés, továbbá balról a „BP.” verdejellel, jobbról a „2025” verési évszámmal közrefogott „Forint” felirat olvasható.

Az emlékérmék hátoldalán Jókai Mór ülő alakos ábrázolása szerepel, melyet az íróról az 1870-es évek végén Budapesten készült fotó ihletett. A portrétól balra az „1825–1904” felirat utal Jókai születési és halálozási évére.

Az évszámok alatt Jókai aláírása olvasható. Az emlékérmét tervező Kovács Zoltán szobrászművész mesterjegyét az íróasztal ábrázolásában jelenítette meg.

Mindkét emlékérme átmérője 38,61 milliméter, szélük recézett. A húszezer forintos névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A háromezer forintos névértékű színesfém változat réz (75 százalék) és nikkel (25 százalék) ötvözetéből készült, súlya 30,80 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben ötezer-ötezer darab készíthető.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a Jókai Mór nevét viselő ezüst emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg február 18-tól az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában.