Szentmártoni János, Oláh János tanítványa, bevezetőjében felidézte, hogy idén negyedszázada, 1999-ben jelent meg az első kötet a Magyar Napló Kiadó gondozásában. Ezután hamar gyűlni kezdtek a kiadásra váró könyvek, s Oláh János főszerkesztő munkatársakat keresett a beérkezett művek megítélésére. Választása Szentmártonira esett.
Oláh János költőként, íróként már harmincéves korában beírta magát a számottevő szépirodalmi szerzők sorába, noha a mainstream kritika alig vett róla tudomást. Igaz, nem volt termékeny szerző, mivel a megélhetésre is gondot kellett fordítania, ezért sportedzőként, művelődési otthon vezetőjeként kereste a kenyerét. Azonban közösségszervezőként, alkotóműhelyek irányítójaként, főszerkesztőként, az éppen elinduló fiatal irodalmárok patrónusaként elévülhetetlen érdemeket szerzett. A legújabb írói generációk tagjaira megtermékenyítően hatott, nemcsak maga tett irányadó javaslatokat a számukra, de meg is hallgatta a fiatalok tanácsait, és vállvetve együtt küzdött velük egy jobb, műveltebb világért. Szentmártoni kiemelt néhány olyan programot, amelyet Oláh János az irodalom elismertetéséért kezdeményezett, mint a méltán híres Versmaraton, a Könyvheti hajóutak és az Irodalmi Magazin útra bocsájtása.
A tanítvány kiemelte, milyen jó volt Oláh Jánossal együtt dolgozni, együtt lélegezni, és bár sokan szigorú embernek tartották, és ez igaz is, azonban a legszigorúbb mégis önmagához volt, olyan irodalmárként, aki elveihez minden esetben ragaszkodott. Oláh Jánosra emlékezve elmondható, hogy barátként és mentorként rendkívül közvetlen és humoros módon viszonyult a hozzá forduló tehetséges fiatalokhoz. Lehetett vele beszélgetni, dalolászni, szüretelni és akár borozgatni is.
Amikor Oláh János 2016-ban elhunyt, Szentmártoni és fiatal szerkesztőtársai indítványozták, hogy jöjjön létre a nevét viselő, a pályakezdők munkáját segítő szerkesztői ösztöndíj, és a kormányzat támogatta ezt az elképzelést, hiszen ezt a felelősségteljes feladatot a reflektorfények rendre elkerülik.
Oláh János indította el Az Év Legsikeresebb Szerzője díjat is, amelyet az esten a Széphalom Könyvműhely (Mezey Katalin), az Orpheusz Kiadó (Pánczél András) és a Magyar Napló Kiadó (Bíró Gergely) vezetői, képviselői adtak át. A díjat azok a szerzők kapják, akiknek a könyveit a legnagyobb példányszámban vásárolták meg az elmúlt év során, és akik maguk is sokat tettek könyvük népszerűsítéséért. A korábbi években a díjat elnyerte már többek között Csender Levente, Farkas Wellmann Endre, Jókai Anna, Nagy Zsuka, Szakály Sándor, Szakolczay Lajos, Szalay Károly, Ughy Szabina, Mirtse Zsuzsa, Lányi Gusztáv, Döme Barbara.
2024-ben az alábbi szerzők és műveik részesültek az elismerésben:
Magyar Napló Kiadó, Jánoki-Kis Viktória: Csend és zivatar
Orpheusz Kiadó, Andor Éva: Nizzánál a tenger
Széphalom Könyvműhely, Kende Katalin Kedves Bátyuskám!
Várkonyi Nándor és Weöres Sándor barátsága levelezésük tükrében
A Magyar Napló irodalmi folyóirat 1994-es újraindulásáról, az azt kísérő küzdelmekről kérdezte a díjátadót követően Bíró Gergely Tokaji Írótábor-díjas író, szerkesztő, a Magyar Napló folyóirat megbízott főszerkesztője Mezey Katalin Kossuth-díjas költőt, írót, Oláh János özvegyét, valamint Rosonczy Ildikó történészt, Oláh János egykori legközvetlenebb munkatársát.
Az Oláh János nevét viselő szerkesztői ösztöndíjról Radics Péter, az ösztöndíjat kezelő Digitális irodalmi Akadémia vezetője beszélt. A negyedik alkalommal odaítélt Oláh János állami szerkesztői ösztöndíj havi bruttó 200 000 Ft támogatást nyújt az ösztöndíjasoknak. Az ösztöndíj időtartama 24 hónap, a 2024. szeptember 01. – 2026. augusztus 31. közötti időszak.
A Kuratórium döntése alapján Oláh János szerkesztői ösztöndíjat kapnak két évre:
Fóris Kinga (Magyar Napló Kiadó)
Gyöngyösi Lilla Adrienn (Litera.hu Tartalomszolgáltató, Kiadó és Produkciós Kft.)
Kadák Enriko (Írók Alapítványa – Széphalom Könyvműhely)
Katona Alexandra (Kortárs Folyóirat Kiadói Kft.)
Dr. Konkoly Dániel Zoltán (Orpheusz Kiadói Kft.)
Dr. Krizsai Fruzsina (Szépirodalmi Figyelő Alapítvány)
Lőrinczy Laura (Írott Szó Alapítvány)
Rácz Ágnes Éda (Pesti Kalligram Könyvkiadói és Könyvterjesztői Kft.)
Radnai Dániel Szabolcs (Alföld Alapítvány)
Sarlós Dávid (Múlt és Jövő Alapítvány)
Fotók: Magyar Napló