Babits Szekszárdján 4500 pince vár

Mi, Magyarok

Szekszárdra nem csak a világhírű magyar borok, a lankás dombokkal körülölelt mesebeli táj és a bájos kisvárosi hangulat hívogat. Október 4-5-én az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban országos programsorozat is a Tolna vármegyei székhelyre látogat, így most kulturális programokban is dúskálhatunk.

Bird eye view of Szekszard with church
Szekszárd főtere, a Béla király tér, a belvárosi templommal és a régi megyeháza épületével. Fotó: Csák István / Shutterstock

„Másnap délelőtt Mihály megindult velem, hogy gyermek- és diákkora legnagyobb boldogságának színhelyére, a szőlőhegyre vezessen. Ezt a szőlőt és présházat sok verséből ismertem már, később a Halálfiai fontos színtere is lett, ahol nagyanyja, Cenci néni, védte és ápolta a nemes tőkéket, hogy »mások mámora táplálja majd az ő gyermekeit!«”  Így írt visszaemlékezéseiben Török Sophie, azaz Tanner Ilona, Babits Mihály felesége első közös szekszárdi útjukról. Babits, a 20. század eleji magyar líra egyik legkiemelkedőbb alakja Szekszárdon született, a gyermekkor helyszínei között fontos szerepet töltött be a család szőlője és a présház, ahova szintén ellátogatott az ifjú pár.

A szőlő és a bor szeretete nem csak a Babits család életének volt szerves része, Szekszárd és környéke a kezdetek óta történelmi borvidékként ismert és elismert, ahol több ezer éve bort termelnek, a szőlőművelés hagyományai a római korig nyúlnak vissza. Ma Szekszárdon csaknem 4500 pince várja a borkedvelőket. A városban járva érdemes végignézni a település épített örökségeit, nyolcféle múzeumát, a Babits Mihály Emlékházat is, elidőzni a nevezetes, harmonikusan rendezett Béla király téren, és felülről ránézni Szekszárdra a Bartina-hegyen található Kálvária kilátóból.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban országos programsorozat – mely hazánk az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége kapcsán indult útjára júliusban – október elején, tizedik állomásként Szekszárdra látogat, hogy a Tolna megyében élők is együtt ünnepelhessék kulturális, történelmi örökségeinket, hagyományainkat.

Programok felnőtteknek:

Az Iparművészeti Múzeum Iparkodjunk! címmel kiállítássorozatot indított, melynek keretében minden évben egy időszaki tárlaton mutatja be egyes gyűjteményeit, valamint az Üllői úti főépület feltárásának és rekonstrukciójának részterületeit. A múzeum 1872-es alapítását követően 1890-ben került sor arra az építészeti tervpályázatra, amelyet Lechner Ödön és Pártos Gyula nyertek meg. Az ő terveik alapján felépült Iparművészeti Múzeum Üllői úti épülete 1896-ban nyílt meg. Az Iparkodjunk! című sorozat nyitó kiállítása a múzeum két önálló, jelentős műtárgyakkal rendelkező gyűjteményét mutatja be: a Könyvtárat és az Adattárat. Az utazó kiállításon, melynek helyszíne Szekszárdon a Wosinsky Mór Múzeum lesz, helyszíni előadással és tárlatvezetéssel is várják a látogatókat. 

A MNMKK – Magyar Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony tablókiállítása az esküvő szűrőjén 500 évre visszamenőleg vizsgálja a magyar társadalom házassághoz és nőkhöz való viszonyát. Az utazó tárlat 22 nő sorsát mutatja be a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgár kisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig. A mátkaportrétól a szerelmes leveleken, eljegyzési képen, házassági szerződésen át jutunk el az esküvő kellékeihez. A tárlat október 4. és 17. között tekinthető meg, de előadás és pártapróba is színesíti a programot. Részletek itt.

Szerelmesfilm
Halász Judit és Bálint András Szabó István Szerelmesfilm című alkotásában

Október 4-én 15.30-tól nemcsak megnézhetjük a Szerelmesfilm című alkotást, de a film Oscar-díjas rendezőjével, Szabó Istvánnal is találkozhatunk. A moderátor Lukácsy György filmkritikus lesz. A vetítés előtt greenboxos fotózkodás, a film után közönségtalálkozó és beszélgetés, valamint nyereményjáték is lesz. 

Szekszárd a magyar irodalom egyik bölcsője, fontos városa, hisz számos neves 20. századi költő született itt. A Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum országjáró műsora október 4-én ebből a szoros irodalmi kötődésből mutat epizódokat beszélgetésben és felolvasásban. Az est vendége prof. dr. Sipos Lajos irodalomtörténész, a teljes Babits-biográfia és a Babits-levelezéskötetek szerkesztője, az édesapja révén a városhoz kötődő Zeke Gyula író, újságíró, a kávéházak történetének kutatója, illetve két Szekszárdon született színművész: Tóth Auguszta és Rubold Ödön, a Nemzeti Színház társulatának tagjai lesznek. Műsorvezető: Juhász Anna irodalmár. 

Erzsók, Fejenagy, Harangláb, Bagarja, Vitéz Csepü Palkó és a többiek, akik mind Petőfi humoros, groteszk és ironikus művének, A helység kalapácsának szereplői. Most a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciójaként mutatkozik be a darab október 4-én 19 órától a Babits Mihály Kulturális Központ színháztermében. Semmiképp sem érdemes lemaradni róla!

A Magyar Nemzeti Levéltár 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban interaktív vándorkiállítását Szekszárdon két időpontban is megtekinthetjük, október 5-én, valamint 7. és 11. között. A Magyarul Európában címet viselő tárlat húsz installációból áll, mely a korabeli dokumentumok digitális másolatait tárja a nézők elé. A képeken keresztül felvillantja azokat a sorsfordító eseményeket országunk történetéből, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták, valamint felidézi az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, majd magát a folyamatot és annak hatásait is. 

Akit érdekel a történelem és a festészet, semmiképp se hagyja ki Bellák Gábor Királyok, hősök, csaták című előadását október 5-én 18 órától, mely a magyar történeti festészet meghatározó festményeinek megismertetésével mutatja be közös európai és magyar történelmünk sorsfordító állomásait: a magyar állam alapításától kezdődően a Hunyadiak dicsőségét, Zrínyi Miklós hőstettét, Buda visszafoglalását; uralkodóinkat, államférfiainkat és azokat a helyszíneket, fordulópontokat, amelyek napjainkig is kiemelkedő jelentőséggel bírnak nemzetünk számára.

A Sokszínű Tolna címet adta nagy ívű, október 5-én bemutatkozó táncgálájának a Nemzeti Táncszínház, melynek szereplői Tolna vármegye kiemelkedő minőségű hagyományőrző néptáncegyüttesei, modern és kortárs tánc műfaját képviselő csoportok lesznek. A műsorban megjelenik a vármegye népcsoportjainak színes kavalkádja, de más tájegységre is elkalandozhat a néző. A Tánc-tér programsorozat részeként megtekinthetjük a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Gyakorló Általános Iskola, AMI és Gyakorló Óvoda Szekszárd Táncművészeti Tagozatának 7-8-9-10. évfolyamainak előadásában a Karöltve elnevezésű közös tánckoreográfiát is, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs álmodtak meg. A közös koreográfia hidat képezve, szimbolikusan összeköti a programsorozat helyszíneit, Magyarországot és az Európai Uniót, az alkotókat és a tánckedvelőket, miközben bemutatja a tánc valódi felszabadító élményét, nemzetünk egységét és a táncművészetben rejlő lehetőségek végtelenségét.  

Programok gyerekeknek, családoknak

Garantálható, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum játékterén nem csak a különböző életkorú gyerekek, de a felnőttek sem fognak unatkozni. Olyan interaktív szabadtéri játékokkal várják a családokat a Babits Mihály Kulturális Központ rendezvénytermében, amelyek ötvözik nemzeti hagyományainkat az innovatív megoldásokkal. A hungarikumok, a nemzeti értékek mellett előtérbe kerülnek majd Tolna vármegye és a térség értékei, különlegességei is. A magyar konyha remekeivel is megismerkedhetünk a Nemzeti Művelődési Intézet Gasztrobuszában október 4-én, ahol friss alapanyagokból a Hungarikum és Magyar Értéktárban szereplő ételeket készítik el, de hungarikumfalatkákat is kóstolhatunk. 

Vissza nem térő lehetőségként most olyan cirkuszi élményben lehet részünk, mint eddig talán még soha. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, illetve a Fővárosi Nagycirkusz A csoda a Te kezedben van! című interaktív cirkuszi produkciójában a látogatók kipróbálhatják a cirkuszi eszközöket, és részévé válhatnak a cirkuszi varázslatnak. Lehetőség nyílik arra, hogy megtanuljuk e művészet alapjait, felismerjük képességeink határait és aktívan bekapcsolódhassunk az előadás folyamatába, így egyedülálló testi, szellemi, művészi és gyakorlati ismeretekkel gazdagodjunk. 

Csuhékészítés, gyöngyfűzés, hímzés, kötés, fazekasság, vászon- és szalagszövés. Ezeket a technikákat mind kipróbálhatják azok, akik ellátogatnak a Hagyományok Háza kézműves-foglalkozására október 5-én a Babits Mihály Kulturális Központba. A Tolna Megyei Népművészeti Egyesület szakemberei szeretettel várják az alkotni vágyó és a népi kismesterségek iránt érdeklődő gyerekeket, fiatalokat és felnőtteket!  

A programsorozatnak köszönhetően most rendhagyó módon találkozhatunk a múzeumokkal, és még haza is vihetjük a kincseiket. A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének szervezésében a Múzeumok standján a múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak közül válogathatunk. Október 4-5-én a Babits Mihály Kulturális Központban felállított standon olyan különleges kreatívipari termékeket vásárolhatunk meg, melyeket a múzeumok gyűjteményei inspiráltak, így, ha nem is műtárgyakként, de hordozzák a múzeumok által őrzött értékeket, szépséget. A felnőtteket személyiségteszttel és kvízzel, a gyerekeket óriás kirakóval, memóriajátékkal és a reformkor nagyjaival várják a szervezők, és ha szerencsénk van, még Kajlával is összefuthatunk!

Kreativitás, történelem és képzőművészet: történelmi pop-up képeslapot készíthetünk a magyar történeti festészet kiemelkedő alkotásainak segítségével. Térbe helyezve a régmúlt legendás alakjait egészen más szemmel nézünk majd a világra. A kreatív foglalkozás a Szépművészeti Múzeum Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában című művészettörténeti előadásához kapcsolódik. Helyszín, időpont és részletek itt.

Október 5-én 11 órától Gulyás László vándormuzsikus avatja be hallhatóságát a régi hangszerek világába. A Hagyományok Háza rendezvényén nem csak az olyan régi hangszereket ismerhetjük meg, mint a doromb, a kecskebőr duda, a pásztorfurulya vagy a koboz, de jókedvünkben táncra is perdülhetünk. Kicsik-nagyok remek programja lehet ez a Mesemákos-Fürgetáncos móka!

Ha már zene, énekelt verseket is meghallgathatunk Sebő Ferenc, Erkel Ferenc- és Kossuth-díjas zeneszerzőtől. MNMKK – Országos Széchényi Könyvtár, Cimbora Alapítvány „SZÁLL A VILÁG LEPKE-SZÁRNYON” rendezvényén. a Kárpát-medencei népdalok mellett több magyar költő megzenésített verseiből válogat, és azt is megtudhatjuk, hogy egy-egy magyar népdal motívuma hogyan szólal meg más népek dallamkincsében, valamint, hogy van-e európai testvére népi hangszereinknek.

A programok a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jönnek létre.