Jókai-klasszikusokból készült filmekkel indul az emlékév

Program

A 2025-ös évet Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából emlékévvé nyilvánította az Országgyűlés. A jeles regényíró előtt tisztelegve, az emlékév felvezetéseként művei alapján készült filmeket és rádiószínházi előadásokat tűz műsorára január első napjaiban a közmédia több csatornája.

A reformkorban játszódó Jókai-mű, az Egy magyar nábob Várkonyi Zoltán által 1966-ban rendezett azonos című játékfilmjét tűzi műsorára január 1-jén 19 órától az M5 kulturális csatorna. Az 1820-as évek korrajzát megjelenítő alkotás címszerepeiben Ruttkai Éva, Bessenyei Ferenc, Darvas Iván és Latinovits Zoltán nyújt felejthetetlen alakítást.

Január 1-jén 20.50-től Az aranyember című romantikus filmet láthatják a Dunán. Jókai Mór regényének 1962-es adaptációjában, Gertler Viktor rendezésében olyan színészóriások játékában kel életre a boldogságkeresésről szóló történet, mint Béres Ilona, Gobbi Hilda, Pécsi Ildikó, Komlós Juci, Csorba András és Latinovits Zoltán.

A Duna World a Hogy volt?! 20 órakor kezdődő adásban egy korábbi epizóddal tiszteleg január 2-án az író életműve előtt, amelyben sorra veszik a Jókai-regényekből készült filmadaptációkat, hiszen Az aranyember, A kőszívű ember fiai, az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán a filmek által is hatalmas népszerűségre tettek szert.

A csatorna január 3-án 11.30-tól vetíti A bolondok grófja című 1973-as tévéjátékot, amely Jókai Mór énekes bohóságának televíziós feldolgozása.

Az emlékévhez csatlakozik a Kossuth Rádió is: a Rádiószínházban januárban Az új földesúr, A hulla férje és az Egy hírhedett kalandor című Jókai-művek hangoznak el. A január 1-jei adásban beszélgetést hallhatnak a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) együttműködéséről a Jókai-emlékév kapcsán. A stúdióbeszélgetésben részt vesz a PIM Kézirattárának vezetője, Rózsafalvi Zsuzsanna, a múzeum Kiállításrendezési- és szervezési Főosztályvezetője, Kodolányi Judit, valamint az OSZK Digitális Bölcsészeti Központ igazgatóhelyettese, Mihály Eszter.

A széppróza mestere mellett a műsorban sok újdonságot osztanak meg a száz éve született Nagy László költőről is.