Hét zseniális magyar edző, akiknek C. Ronaldo és Simone Biles is sokat köszönhet

Virtus

Nadia Comăneci, Cristiano Ronaldo, Simone Biles, Radulovics Bojana mind olyan sportolók, akiknek világraszóló eredményeiből magyar edzők is masszívan kivették a részüket.

Cristiano Ronaldo. Fotó: Ibrahim Ezzat / NurPhoto via AFP
Cristiano Ronaldo. Fotó: Ibrahim Ezzat / NurPhoto via AFP

Puskás Ferenc

A hungarikumnak számító focista nemcsak a pályán, de annak szélén is rendkívül eredményes volt. Szövetségi kapitány volt Magyarországon kívül Szaúd-Arábiában is, de edzőként legnagyobb sikerét kétségkívül a Panathinaikósszal aratta. A görög csapatot nemcsak a bajnoki címig vezette, de eljutottak a BEK-döntőig (a mai BL elődje) is 1971-ben, ahol végül az Ajaxtól kaptak ki. Trénerként több kontinensen is dolgozott, többek között ausztrál, chilei, paraguayi csapatokat is országos bajnokká tett. Díjainak számát felsorolni is lehetetlenség, és már életében legendává vált. Nemzetközi pályájáról számtalan könyv, film, sőt már musical is készült, Magyarország legnagyobb stadionja is az ő nevét viseli.

Puskás Ferenc 1982-ben a Budapest Sportcsarnokban. Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN
Puskás Ferenc 1982-ben a Budapest Sportcsarnokban. Fotó: Urbán Tamás / Fortepan

Bölöni László

Talán a legismertebb erdélyi edző az a marosvásárhelyi származású futballista, aki a román válogatottban kétszer is az év játékosa volt (1977, 1983), de tagja volt annak az FC Steaua București csapatnak is, amely 1986-ban BEK-et nyert. Rövid ideig irányítója volt a román válogatottnak, majd nem sokkal később a Sporting Lisszabonhoz igazolt, ahol nem kisebb névnek adhatta az instrukciókat, mint Cristiano Ronaldo. Később számos külföldi csapatnál edzősködött Európában és a Közel-Keleten is, legutóbb a francia FC Metzet irányította, ahonnan júliusban távozott. Életéről dokumentumfilmet forgatnak, amit Magyarországon és Romániában is bemutatnak majd, nemrégiben pedig szülővárosának díszpolgárává választották.

Bölöni László 2024. január 27-én. Fotó: Valery Hache / AFP
Bölöni László 2024. január 27-én. Fotó: Valery Hache / AFP

Károlyi Béla és Károlyi Márta

A negyvenes-ötvenes években lehetett valamilyen csodaszer az erdélyi vízben, mert a neves tornaedzőpáros, akiknek kezei közül többek között Nadia Comăneci – aki a tornasport legelső 10 pontját kapta felemás korlátos gyakorlatára a montreali olimpián –, valamint Simone Biles – aki már hét olimpiai aranynál tart, ebből hármat szerzett idén Párizsban – is tanult. Bár sikeredzőnek számítottak Romániában, a Ceaușescu-rendszer folyamatos zaklatásai miatt egy amerikai bemutató körút alatt disszidáltak, nem tértek haza.

Később Texasban telepedtek le, ahol gyakorlatilag lerakták az amerikai tornasport alapjait: Mary Lou Retton például az ő irányításukkal szerezte meg az első olimpiai aranyérmet Los Angelesben. Később létrehozták a Károlyi-ranchként ismert hatalmas képzési központot, innen számos további olimpiai érmes került ki. Végül az amerikai női válogatott orvosának, Larry Nassarnak 2016-ban kipattant zaklatási ügyei miatt voltak kénytelenek bezárni, miután rájuk is árnyék vetült. A mai napig nem bizonyított, hogy közük lett volna a világraszóló botrányt kiváltó esetekhez, amelyekről később dokumentumfilmek is készültek (At the Heart of Gold és az Athlete A). Gyakran jártak vissza Székelyudvarhelyre, Márta szülővárosába, ahol egy amerikai stílusú házban pihentek. Károlyi Béla 2024. novemberében hunyt el. 

Keleti Ágnes

A Klein Ágnes néven született tornász 1939-ben lett a magyar tornaválogatott tagja, de a következő évben zsidó származása miatt eltiltották minden versenytől. A vészkorszakot hamis papírokkal élte túl, édesapja és több családtagja is az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg. A második világháború után újra tornázni kezdett, és bár kvalifikált az 1948-as londoni olimpiára, szalagszakadás miatt végül nem tudott indulni. A helsinki és a melbourne-i olimpián viszont összesen 10 érmet nyert – öt aranyat, három ezüstöt és két bronzot –, amellyel minden idők legsikeresebb magyar sportolónője.

Keleti Ágnes későbbi olimpiai bajnok tornásznő 1949-ben. Fotó:  Kovács Márton Ernő / FORTEPAN
Keleti Ágnes későbbi olimpiai bajnok tornásznő 1949-ben. Fotó: Kovács Márton Ernő / Fortepan

Melbourne után először Ausztráliában, majd Izraelben telepedett le, ahol jelentősen hozzájárult a tornasport és tornatanárképzés fejlődéséhez. 1958–1980 között a válogatott edzője volt, majd nemzetközi versenybíróként is tevékenykedett. A 2025. január 2-án bekövetkezett háláláig a világ  legidősebb élő olimpiai bajnoka is ő volt 103 évével. Életéről dokumentumfilm is készült (Aki legyőzte az időt Keleti Ágnes), az UTE tornacsarnoka 2021 óta az ő nevét viseli, csakúgy, mint az izraeli bajnokság.

Mocsai Lajos

Mocsai Lajos 2013. január 23-án. Fotó: Lluis Gene / AFP
Mocsai Lajos 2013. január 23-án. Fotó: Lluis Gene / AFP

Az idén hetvenéves kézilabdaedző összesen tizenhat évig volt a magyar női és férfiszövetség kapitánya, irányítása alatt 1998–2004 között a női válogatott a világ legeredményesebb csapatává lépett elő, köztük olyan játékosokkal, mint Radulovics Bojana, akit a világ legjobbjának is választottak. 2000-ben a sydney-i olimpián a csapat ezüstérmes lett, ez mindmáig a legfényesebb eredmény a hazai női kézilabdában. 2012-ben a férfiválogatott vezetőjeként a negyedik helyig meneteltek az olimpián. De nemcsak Magyarországon volt eredményes, német csapatoknál is edzősködött (TBV Lemgo, TUS Nettelstedt, Vfl Gummersbach), amelyekkel német és Európa-kupa-helyezéseket ért el. 2010-ben Németországban az évszázad edzőjének választották, 2013-ban pedig világválogatott vezetőedző lett. Korábbi rektorsága után 2021-től a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, valamint a Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) sporttudományos és szakmai főigazgatója.

Tóth Krisztina

Tóth Krisztina 2014. december 21-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI
Tóth Krisztina 2014. december 21-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI

Az egyik legsikeresebb magyar asztaliteniszezőként – hétszeres Európa-bajnok, világbajnoki bronzérmes, a 2000-es olimpián Bátorfi Csillával éppen hogy csak lecsúsztak a bronzéremről – már aktív korában is több német klubnál megfordult (TSV Busenbach, Langweid, FSV Kroppach). 2014-ben vonult vissza az aktív versenyzéstől, azóta a bajor szövetség utánpótlásedzője, ahol nagyon sikeres munkát végez. A 17 éves ukrán Veronika Matjunyina például idén az ő vezetésével nyert egyesben az U21-es asztalitenisz-Európa-bajnokságon.