Hazánknak az Európai Unió Tanácsában betöltött soros elnökségéhez kapcsolódón 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel országos programsorozat indul. A kulturális események reflektálnak a két kerek, történelmi évfordulóra és kapcsolódnak az adott vármegye székhelyének egy-egy ikonikus rendezvényéhez. Az első állomás augusztus 10-től több napon át Fejér vármegye székhelye, Székesfehérvár lesz. A programok szervezésében 15 országos neves kulturális intézmény vesz részt, amelyek érdekes, látványos, izgalmas és olykor elmélyülésre lehetőséget adó programmal érkeznek már az első helyszínre, a királyok városába is.
Aki nem tudta megnézni az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum tavaly decemberben megnyílt Magyar menyasszony című kiállítását, most augusztus 10–14. között egy interaktív tablókiállítás formájában ízelítőt kaphat belőle. A tárlat kurátora, Simonovics Ildikó történész augusztus 11-én vasárnap 11 órától A közönség sztárszerepben: a Magyar menyasszony projekt címmel előadást tart, és pártapróba is színesíti majd a programot.
A Magyar Nemzeti Levéltár komplex programmal kapcsolódik a rendezvényekhez. Az MNL Fejér Vármegyei Levéltárában augusztus 10–14. között Magyarul Európában címmel interaktív vándorkiállítással várják a látogatókat. A húsz installációból felépülő tárlat egy törzsanyagból áll, amelyet egy Fejér vármegyei blokk egészít ki. A törzsanyagban az Európai Unióhoz csatlakozás előkészítése kiemelt szerepet kap, de felöleli a következő témákat is: középkor, reformáció, az oszmán hódítás és hatása, a felvilágosodás, a modern állam létrejötte, a kultúra, a sport, a tudomány, az ország szerepe Európa újraegyesítésében, az 1956. évi forradalom és az 1989-es határnyitás. Emellett augusztus 10-11-én interaktív család- és helytörténeti tudásmegosztó alkalmon is részt vehetünk, amikor is megismerkedhetünk a kutatás alapvető módszereivel, valamint a főbb adatbázisokkal és irategyüttesekkel.
Ha szívesen hajózunk a történeti festészet vizeire, érdemes augusztus 10-e 15 órát beírni a naptárunkba, amikor is Bellák Gábor művészettörténész Királyok, hősök, csaták címmel tart előadást. A magyar történeti festészet meghatározó festményeinek megismertetésével mutatja be közös európai és magyar történelmünk sorsfordító állomásait, amelyek napjainkig is kiemelkedő jelentőséggel bírnak nemzetünk számára. Ugyanezen a napon 10–14 óráig a Szépművészeti Múzeum és a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak közreműködésével történelmi pop-up képeslapot is készíthetünk. A művészetpedagógiai foglalkozás keretében a magyar történeti festészet kiemelkedő alkotásainak segítségével megelevenednek múltunk hősei, majd a közösen elkészített tárgyakon játékos formában ismét életre kelnek.
A balett és néptánc kedvelői is örülhetnek, hiszen két magas színvonalú előadás is helyet kapott a programok között. A Székesfehérvári Balett Színház Parádé című előadása egy életérzést fogalmaz meg, Boban Marković rendkívül dinamikus, egyúttal dramatikus zenei világa olyan jeleneteket, képeket hív elő, melyek egyszerre tűnnek ironikusnak és szarkasztikusnak, ugyanakkor összhatásukban egy teljes világot reprezentálnak. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Európa szívében című lendületes és sokszínű folklórműsorában olyan válogatást állít színpadra, amelyben a magyar nyelvterület legszebb táncai mellett különös hangsúlyt fektet az eredeti és stílusos előadásmódra. Legendás csárdások, erdélyi és magyar cigány táncok, üveges karikázó és persze a világ egyik legvirtuózabb férfitánca, a legényes is helyet kap a koreográfiában, amely során a nézők – ha csak lélekben is, de – a Rábaköztől a Székelyföldig, a Sárköztől a matyó vidékig vagy Dél-Alföldig együtt utazhatnak a táncosokkal.
A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciójában, Nyikolaj Vasziljevics Gogol Háztűznéző című darabjában a házasodni készülő (vagy éppen hezitáló) ifjú (vagy éppen korosodó) szereplők szórakoztató vívódásainak, a párválasztással járó gyötrelmeinek lehetünk tanúi. A humorral átitatott pillanatokat és jellemeket látva nevetve ismerhetünk rá a színpadon az ember titkos félelmeire, vágyaira, kétségbeesett erőlködéseire. Az előadást augusztus 10-én 17 órai kezdettel tekinthetjük meg a Vörösmarty Színházban.
Szórakozva tanulni – ezt a célt szolgálja a lakiteleki székhelyű Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum Játéktere, ahol augusztus 11-én olyan interaktív szabadtéri játékokkal várják a Zichy ligetben a kisebb és nagyobb gyerekeket, családokat, amelyek ötvözik nemzeti hagyományainkat az innovatív megoldásokkal. A hungarikumok, a nemzeti értékek mellett előtérbe kerülnek majd Fejér vármegye értékei, különlegességei. Az intézmény Gasztrobuszában a játékban megfáradt vendégek az étkezés örömeinek is hódolhatnak majd. A speciális kialakítású buszban a Hungarikum és Magyar Értéktárban szereplő ételeket Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége alelnökének vezetésével készítik el a meghívott vendégek, de emellett egész nap „hungarikumfalatkákat” is kóstolhatunk.
A csoda a te kezedben van – ezzel a címmel hirdetett meg vissza nem térő alkalmat a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, amikor is páratlan lehetőségünk nyílik arra, hogy belekóstoljunk a cirkusz varázsába. Augusztus 11-én a székesfehérvári Zichy ligetben kipróbálhatjuk a cirkuszi eszközöket, megtanulhatjuk a művészeti forma alapjait, és aktívan bekapcsolódhatunk az előadás folyamatába, miközben felismerhetjük képességeink határait, és egyedülálló testi, szellemi, művészi és gyakorlati ismeretekkel gazdagodhatunk.
A Hagyományok Háza is örömmel csatlakozott az országos programsorozathoz, így Székesfehérváron is találkozhatunk velük, ezúttal a hagyományra és természetességre épülő kézműves-foglalkozásaikon és táncos programjukon. Augusztus 11-én 10–18 óra között különféle anyagokkal, más-más technikával készülő apróbb tárgyakat készíthetünk, pingálhatunk ütőfás mézeskalácsot, készíthetünk könyvjelzőt gyöngyhímzéssel, kulcstartót bútorfestési technikával, barátságkarkötőt fonókoronggal vagy épp tulipánt nemezeléssel. Az Aprók táncán az Alba Regia Táncegyesület művészeti iskolája és a Szedtevette zenekar közreműködésével bárki táncra perdülhet. A program ajánlott mindenkinek, aki szeret mozogni, és fontosnak tartja, hogy gyermeke minél fiatalabb korában megismerkedjen hagyományainkkal.
A Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum összművészeti estjein kortárs írók, költők, zenészek, képzőművészek, színészek és gondolkodók hívják közös alkotótérbe a közönséget. A programsorozat országjárása során mindig a helyi értéket helyezi fókuszba témaválasztása és azáltal, hogy az országos ismertségű alkotók mellett az adott helyszín vagy régió meghatározó kulturális szereplőjét hívja meg. Pilinszky János költő ezer szállal kapcsolódott Székesfehérvárhoz, így az augusztus 11-i műsor vendégei, Magyar Bori énekesnő, Prieger Zsolt zenész és Bakonyi István író, magyartanár, irodalomtörténész ezt a kapcsolódást hangsúlyozzák. A műsorvezető ezúttal is Juhász Anna irodalmár lesz. Ugyanezen a napon 17 órától énekelt verseket hallgathatunk meg Sebő Ferenc Erkel Ferenc-díjas, Kossuth-díjas zeneszerző és Soós Réka Junior Prima díjas népdalénekes tolmácsolásában. A programban a népdalok mellett több magyar költő megzenésített verseiből válogatnak, és azt is megtudhatjuk, hogy egy-egy magyar népdal motívuma hogyan szólal meg más népek dallamkincsében, valamint, hogy van-e európai testvére népi hangszereinknek.
A programok a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jönnek létre.