Szeptember végén Nógrád vármegyében ünnepelhetünk

Mi, Magyarok

A XVIII. Nógrádi Vármegyenaphoz kapcsolódva Salgótarján és Karancslapujtő lesz a helyszíne az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozatnak szeptember 12. és október 2. között, amely a család minden tagja számára kínál kulturális programot és kikapcsolódási lehetőséget.

A Magyar menyasszony című kiállítás részlete a Magyar Nemzeti Múzeumban a megnyitó napján, 2023. december 13-án. Fotó: Balogh Zoltán / MTI
A Magyar menyasszony című kiállítás részlete a Magyar Nemzeti Múzeumban a megnyitó napján, 2023. december 13-án. Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Salgótarján Nógrád vármegye székhelye és legnagyobb városa, mely nem várt módon rengeteg látnivalóval, várakkal, múzeumokkal, épített örökségekkel, valamint aktív és ökoprogramokkal hívogat. Most kifejezetten érdemes a vidékre látogatnunk, mert kulturális programdömping is vár ránk, mellyel közösen is megünnepelhetjük történelmünk, hagyományaink és a magyar kultúra sokszínűségét.

A Balassi Bálint Könyvtárban szeptember 12. és október 19. között Zászlómegállító kiállítás és kvíz lesz. Az MNMKK – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, MNMKK – Petőfi Irodalmi Múzeum jóvoltából életre hívott ismeretterjesztő kiállítás közelebb hozza a látogatókhoz a kortárs zászlók színes világából az Európai Unió országainak zászlóit. Bemutatja a zászlóhasználat történetét, hátterét és szabályait, valamint a zászló funkcióit típusok és fajták szerint.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban interaktív vándorkiállítást ezúttal három különböző időpontban (szeptember 20-án, 21-én és szeptember 23–25. között) is megtekinthetjük. A Magyarul Európában címet viselő tárlat korabeli dokumentumok digitális másolatait tárja a nézők elé. A húsz installációból álló törzsanyagot minden alkalommal három elemmel egészíti ki a kiállításnak éppen otthont adó vármegye. A tárlat a képeken keresztül felvillantja országunk történetéből azokat a sorsfordító eseményeket, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták, valamint felidézi az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, majd magát a folyamatot és annak hatásait is.

Ha szeretjük a megzenésített verseket, semmiképp se hagyjuk ki a ritka lehetőséget, amikor Sebő Ferenc Erkel Ferenc-díjas, Kossuth-díjas zeneszerzőt hallhatjuk énekelni. A „SZÁLL A VILÁG LEPKE-SZÁRNYON című koncert a népdalok mellett több magyar költő megzenésített verseiből válogat, de azt is megtudhatjuk, hogy egy-egy magyar népdal motívuma hogyan szólal meg más népek dallamkincsében, valamint hogy van-e európai testvére népi hangszereinknek. 

A Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum országjáró programján Juhász Anna irodalmár műsorvezető vendégei ezúttal Radics Gigi énekes, Pindroch Csaba színművész, Verebes Linda színművész, Pallós Nelli, a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház díszlet- és jelmeztervezője lesz. 

Ha még nem látta Petőfi A helység kalapácsa című előadást, most megteheti szeptember 20-án 19.30-tól a Zenthe Ferenc Színház Nkft. KultPONT Kamaratermében. A darab a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciója. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció a Zenthe Jegyirodában. 

Szeptember 21. és október 2. között a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumba költözik az MNMKK – Magyar Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony interaktív kiállítási pavilonja, mely egy interakciós tér, ahol a nagy kiállítás interaktív installációi mutatkoznak be egy kubusba sűrítve. Két analóg installáció, a közönségkedvenc pártapróba (három népviselet menyasszonyi fejdíszei) és a szalagerdő (száz házassághoz kötődő magyar szó és magyarázatai) keretezik majd a Magyar menyasszony online gyűjteményét bemutató digitális interaktív vetítést. 

Színház mellett filmvetítés és közönségtalálkozó is a programok része: szeptember 21-én 16 órától a Most vagy soha című filmet nézhetjük meg, majd az alkotókkal, Lóth Balázs rendezővel és dr. Fodor Miklós történésszel Kántor Zoltán és Lukácsy György beszélget. A vetítés előtt greenboxos fotózkodás, a film után közönségtalálkozó, valamint nyereményjáték is lesz! 

Királyok, hősök, csaták címmel lesz alkalmunk történelmi pop-up képeslapot készíteni. A magyar történeti festészet kiemelkedő alkotásainak segítségével megelevenednek múltunk hősei, majd a közösen elkészített tárgyakon játékos formában kelnek ismét életre. A szeptember 21-ei kreatív foglalkozás a Szépművészeti Múzeum Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában című művészettörténeti előadásához kapcsolódik, mely ugyancsak szeptember 21-én lesz, 10.30-tól a Balassi Bálint Könyvtárban.  

Az országjáró programsorozatnak köszönhetően az egyes helyszíneken most rendhagyó módon találkozhatunk számos hazai múzeummal: a múzeumok „házhoz” mennek, és még haza is vihetjük a kincseiket. A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének szervezésében a „Múzeumok standján” a múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak közül válogathatnak a látogatók. Ezúttal Karancslapujtőn a községi nagyparban keressük őket szeptember 21-én, 10–18 óra között. 

A Nemzeti Művelődési Intézet Nógrád megyébe is elviszi Hungarikum játékterét és Gasztrobuszát. Míg ez előbbin különféle interaktív szabadtéri játékokat próbálhatunk ki, amelyek a hungarikumok, a nemzeti értékek köré épülnek, az utóbbin gasztronómiai kultúrkincseinket kóstolhatjuk meg.

Családosok, ügyes kezűek, figyelem! A Hagyományok Háza magas színvonalú kézműves-foglalkozásai Nógrád megyében is kipróbálhatók. Találkozhatunk a mesterségek természetes alapanyagaival, eredeti és újragondolt kézművestechnikákkal. Lehet majd nemezelni, ékszert, csuhé- és textiltárgyakat készíteni, hímezni, fazekaskodni, illetve a gyékénnyel és a kákával ismerkedni. A foglalkozások tematikáját úgy állították össze, hogy felnőttek és gyerekek egyaránt megtalálják benne az alkotás örömét. 

Lebilincselő cirkuszi előadással és interaktív cirkuszi élményekkel készül a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Fővárosi Nagycirkusz A csoda a te kezedben van! címmel szeptember 21-én. A megvalósítás alkalmával a helyszínre (Községi nagypark – Karancslapujtő) érkező látogatók kipróbálhatják a cirkuszi eszközöket, és részévé válhatnak a cirkuszi varázslatnak.

Ugyancsak Karancslapujtő ad otthont a Hagyományok Háza Aprók Tánca programjának szeptember 21-én délután. A családi táncház a Nógrád Táncegyüttes közreműködésével veszi kezdetét, Kovács József és Kovács-Jelinek Emese népi játékokat, népdalokat és néptáncot tanít majd az érdeklődőknek, a talpalávalót a Dűvő zenekar húzza. 

Magas minőségű táncos előadást kínál a Nemzeti Táncszínház Tánc-tér / Palócországban címmel szeptember 22-én 19 órai kezdettel, melynek helyszíne a Zenthe Ferenc Színház Nkft. KultPONT Kamaraterme lesz. Az előadás a Nógrád vármegyében tevékenykedő néptáncegyüttesek közös műsora, melyben minden részt vevő együttes a hazai palóc táncanyagokon túlmutatva a Kárpát-medencei magyarság tánckultúráját is bemutatja a teljesség igénye nélkül. A barangolás során Palócországban működő táncos műhelyek produkcióit tekintheti meg a közönség, az egyik legnevesebb palócföldi zenekar, a Dűvő kíséretében. A Tánc-tér programsorozat részeként megtekinthetik a Nógrád Táncegyüttes, a Palóc Néptáncegyüttes és a Muzsla Néptáncegyüttes táncosainak előadásában a KARÖLTVE elnevezésű közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs álmodtak meg.  

A programok a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jönnek létre.