A felfedezőút során az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat stábja jó szívvel hagyatkozott Szőke Andrásra, hiszen 1990 óta Veszprém vármegyében, Taliándörögdön él, s most meg is mutatta nekünk a számára legkedvesebb helyszíneket. Elsőként Iszkáz felé vettük az irányt, és a falu legszélén ácsorgó kertes háznál, Nagy László szülőházánál álltunk meg, ahol nagy becsben tartva ápolják a költő, műfordító szellemi örökségét. András elárulta, hogy az udvaron a család eredeti kútja áll egy vadkörtefa társaságában. „A világ központjában vagyunk, minden itt van, ami egy szellemiség fejlődésének az energiát adhatja. Nagy László elkezdett a picire figyelni, de az a pici az óriásiban is ott van. Ha folyamatosan nagy rezgésekben vagy jelen, nem biztos, hogy tudsz figyelni a fontos arányokra.”
Megmutatta nekünk az alig százlakosú Kiscsőszön található kultúrpajtát is, melyet barátja, a polgármester, Kovács Norbert Cimbi álmodott meg. Itt egész évben minden a hagyományőrzésről szól, az ide látogatók úgy tudnak ismereteket szerezni az értékes népi hagyományainkról, hogy közben pihenhetnek és feltöltődhetnek. „Itt mindig történik valami, ha januárban odamegyünk, disznót vágnak, novemberben szappanfőzést tanulhatunk, gyógynövényekből készítünk különféle termékeket, vagy szőhetünk, minden olyat csinálnak, ami kifejezetten a falusi kisközösségi élethez kapcsolódik.”
Veszprém vármegyében az egyik kihagyhatatlan helyszín minden bizonnyal a vulkanikus eredetű tanúhegy, a Somló hegy. Itt is van mit megnézni: a gondos kezek művelte szőlőültetvényeket, a fennsíkszerű hegytetőn a kilátótornyot, az egymás után sorakozó hívogató pincéket és a hegy északi letörésén a középkori várat. András megsúgta, hogy itt csak látszatra van csend, ha az ember felbaktat a hegyre, rövid időn belül mellette terem egy közeli pincéből érkező, vendégszerető beszélgetőtárs.
Sümegen a püspöki palota csodálatos épületegyüttesének történetéről megtudtuk, hogy felépítése Padányi Bíró Márton veszprémi püspök nevéhez kötődik, de az impozáns látványt nyújtó sümegi várról, az ország egyik legszebb, viszonylag épen megmaradt középkori erődjéről is árult el nekünk titkokat.
Badacsonyban a Kisfaludy-ház egykor Kisfaludy Sándor költő présháza volt, mely Badacsony egyik legmagasabb pontján található, s ma étteremként működik. A híres költő múzsájával és későbbi feleségével, Szegedy Rózával élt ebben a barokk stílusú házban. Ha már múlt, egészen messzire visszautaztunk az időben, s az egykori monostorapáti bencés kolostor romjai felett is elidőztünk Illés Sándor plébánossal. A régészek a feltárások során igen értékes leletekre bukkantak, a plébános elmesélte, hogy találtak egy körtemplomot, egyedülálló faszerkezettel, bolygatatlan főúri sírokat és persze a monostort alapító honfoglaló nemzetség maradványait is.
A legfontosabbat, az egyik szívügyét hagytuk barangolásunk végére: Taliándörögdön az Ősök Házát. András a helyi plébánossal, Illés Sándorral és a helyi lakosság segítségével együtt hozta létre az eredetileg paplakként szolgáló házban a helytörténeti gyűjteményt. Megtalálható itt minden dokumentum és emlék, ami a településsel kapcsolatos: családfák kutatási anyagai, pajtamúzeum, mezőgazdasági eszköztár, téglamúzeum, híradástechnikai kiállítás, üveggyűjtemény, magbank, a „világ szappanjai”, régi fényképek és használati tárgyak.