Születésnapját ünnepelte Szolnok

Mi, Magyarok

Méltán lehet büszke Szolnok az elmúlt 949 évére, arra, hogy ma is itt áll, erős és fontos város, a „Tisza fővárosa” – hangoztatta Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára szombaton Szolnokon.

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára (j) és Fejér Andor alpolgármester az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat rendezvényén, a Szolnok napján 2024. augusztus 31-én.
Fotó: Mészáros János / MTI
Vincze Máté helyettes államtitkár és Fejér Andor alpolgármester az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat szolnoki rendezvényén. Fotó: Mészáros János / MTI

Vincze Máté az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat szolnoki helyszínén elmondta: felemelő érzés, hogy az ünnepségsorozat Szolnok város napjához is kapcsolódhat. Hozzátette: idén egybeesik Szolnok születésnapja és Magyarország európai uniós elnöksége.

A helyettes államtitkár szólt arról, hogy az 1100 millió forintból megvalósított program meghirdetésével a Kulturális és Innovációs Minisztérium nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy bemutassák, mit adott Magyarország Európának az elmúlt 1100 évben, és az Európai Unió polgárainak az elmúlt 20 évben.

A politikus Szolnokról szólva kiemelte, ez a város újra és újra „fantasztikus” fejlődésen ment keresztül. A szolnokiak a magyarság sorsfordító időszakaiban mindig hősiesen helytálltak, nem ritkán hősi halált haltak, majd főnixmadár-szerűen feltámadtak – fogalmazott.

A város elhelyezkedése miatt évszázadok óta fontos kulturális és gazdasági útkereszteződés. Szolnokot 1075-ben említi I. Géza király egy oklevélben Zounok formában. Vélhetően Szaunik volt Szolnok vármegye első főispánja, akit a Vata-féle pogánylázadás idején Gellért püspökkel együtt meggyilkoltak. A török hódoltság előtt a sókereskedelem egyik virágzó központja volt, majd a hódoltság alatti tetszhalott állapotából mint virágzó település támadt fel a reformkorban. Szolnokot 1847-től vasút köti össze Pesttel, az első vonat szeptember 1-jén érkezett meg nem kisebb személyiségekkel, mint István főnádor, Széchenyi és Kossuth.

A kiegyezés után Szolnok egyre népesebbé és jelentősebbé vált, 1879-ben már csaknem 16 000 lakosa volt, az 1880-as években pedig rohamos fejlődésnek indult. Szolnok szerepet játszott a huszadik század harcaiban, a második világháború alatt tizenkétszer érte bombatámadás. Aktívan kivette részét az 1956-os forradalom eseményeiben, majd a huszonegyedik századra egy erős, újra fejlődő és újra sokat jelentő településsé vált.

A „reformkori nagyság” időszakából származik a város több ikonikus kulturális centruma, mint például a több mint 2 milliárdos kormányzati támogatással tavaly megújult Szolnoki Művésztelep, vagy a 6 milliárdos támogatásból megújult Szolnoki Szigligeti Színház – tette hozzá Vincze Máté. Emellett híres még a város a Tiszán átívelő hídjairól, a neoklasszicista városháza épületéről, a sörmúzeumról, a repülőmúzeumról, továbbá sportéletéről.

Az eseményen idén a 949 szeletes, fehér csokoládés-gyümölcsös ízű Szolnok tortáját kóstolhatták meg a jelenlevők.

Mohácson és Komlón augusztus 30. és szeptember 1. között, Szolnokon augusztus 31-én várja a közönséget az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat. Szolnokon a Szolnok Napjához csatlakozva vehetnek részt az érdeklődők a kulturális programsorozaton, amelynek kínálatában kiállítás, színház, cirkusz- és táncművészeti előadás, filmvetítés, kézműves foglalkozás, Hungarikum játéktér és a magyar konyha remekeit kínáló Gasztrobusz is szerepel.

A Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum játéktere a Hild János téren várja az érdeklődőket. A TiszapArt Moziban az 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója című filmet mutatják be, a Szolnoki Szigligeti Színház színpadán Petőfi Sándor A helység kalapácsa című hőskölteménye elevenedik meg a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Magyar Drámai Színház társulatának előadásában, Vidnyánszky Attila rendezésében.

A teljes kulturális programkínálat a Mi, magyarok oldalunkon böngészhető.

A programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.