A mohácsi busójárás helyszínére és a bányakincseiről ismert Komlóra is megérkezik az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat

Mi, Magyarok

Mohács és Komló az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat soron következő állomásai. A kultúrstratégiai intézmények kiemelt programjain az érdeklődők a III. Nemzetiségi Vásárhoz és a Komlói Bányásznapokhoz csatlakozva vehetnek részt augusztus 30. és szeptember 1. között.

Mohács, 2023. február 19. Busók felvonulása a mohácsi busójárás negyedik napján, farsangvasárnap, 2023. február 19-én. Fotó: Ruprech Judit / MTI
A mohácsi busójárás. MTI/Ruprech Judit

Mohács Baranya vármegye és a magyar történelem fontos állomása. Sokak számára a téli hideget elűzendő népi hagyomány, az ijesztő maszkokkal fémjelzett busójárás teszi emlékezetessé, míg másoknak a tragikus kimenetelű, 1526-ban történt csata juthat az eszükbe, amikor a törökökkel szemben vereséget szenvedett a magyar sereg, II. Lajos pedig a Csele-patakban veszett oda.

Azt azonban már kevesen tudják, hogy Mohács soknemzetiségű város, a magyarság mellett hosszú ideje élnek egymás mellett összhangban, egyetértésben horvátok, németek, szerbek és romák. A béke és harmónia szimbólumaként rendezik meg harmadik alkalommal a Nemzetiségi Vásárt, amelyhez csatlakozott az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat is.

Komló Baranya vármegye második legnépesebb települése, amelynek legnagyobb értékét a ma is fontos ásványkincs, a feketekőszén adta. Bár a bányászat lassan 25 éve leállt a településen, ipara napjainkig jelentős az ország szempontjából. A bányászat értékeire és Komló ipari jelentőségére emlékezik a város nyárzáró eseménye, a Komlói Bányásznapok. A hagyományos rendezvényt ezúttal az értékközvetítés fontosságát és az erős gyökerek felidézését is erősítő programsorozat, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban ismeretterjesztő, művészeti eseményei is kiegészítik.

Kiállítások

A magyar nemzet 1100 éves históriája hősök történeteinek sorozataként is elmesélhető. A hősök közt találunk királyokat, katonákat és egyszerű embereket is. A jelentős személyekhez és a hozzájuk kapcsolódó eseményekhez nyújt segédkezet a történeti festészet eszközével a Szépművészeti Múzeum Királyok, hősök, csaták című előadása a mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeumban.

Országunk történetéből ismert sorsfordító, az elmúlt 1100 évet meghatározó eseményeket, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, folyamatát és annak hatásait is felvillantják a Magyarul Európában című tárlat korabeli dokumentumai. A Magyar Nemzeti Levéltár vándorkiállításának érdekessége, hogy a törzsanyagot további három elemmel egészíti ki a tárlatnak éppen otthont adó vármegye – jelen esetben Baranya.

Huszonkét nő sorsa tárul a látogatók elé a mohácsi Busóudvarban a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgár kisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig. A Magyar Menyasszony utazó tablókiállításán a történetek kronológiáját a tárgyak sorrendje adja. A mátkaportrétól a szerelmes leveleken, eljegyzési képen, házassági szerződésen át jutunk el az esküvő kellékeihez. Sőt, a MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum szervezésében megvalósult kiállításon még első magyar orvosnőnk, Hugonnai Vilma válóperes iratát is megtekinthetjük.

Gyereksarok

Mohács városának érdekességei, a vármegye és a térség különlegességei is megjelennek a Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum játékterén, amely felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt kikapcsolódást nyújt a Széchenyi téren.

Szintén ezen a helyszínen várja az alkotni vágyókat a Hagyományok Háza kézműves műhelye természetes alapanyagokkal, eredeti és újragondolt kézműves technikákkal.

Vegyük szemügyre neves művészeink híres történeti alkotásait! Ez a fő célja a Királyok, hősök, csaták – Történelmi pop-up képeslap készítése programnak, amely a Szépművészeti Múzeum azonos című előadásához kapcsolódik.

Egész családot megmozgató, vidám együttlétre és közös táncházra hívja a családokat a Pöndöly Néptánc és Hagyományőrző Egyesület a mohácsi Busóudvarra a Hagyományok Háza szervezésében megvalósuló Aprók tánca részeként.

Művészet

A Nemzeti Táncszínház Tánc-tér programsorozatának keretében a Pécsi Balett nagy múltú együttese Vincze Balázs Harangozó-díjas, érdemes művész rendezésében a Carmen című táncdrámát adja elő. A Kossuth Teátrum színpadán a Pécsi Művészeti Gimnázium Táncművészeti Képzésére járó hallgatók négyperces ünnepi, Karöltve című bemutatóját is megtekintheti a közönség az előadás előtt.

A rendszerváltás utáni magyar történelem fontos eseményét, a drasztikus benzináremelés elleni taxis tüntetést dolgozza fel a Blokád című film. Tősér Ádám rendezését Komlón a Kaptár Művelődési Központban vetítik, amely után közönségtalálkozón is részt vehetnek az érdeklődők.

A Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum programsorozatának folytatásaként Komlóhoz és Mohácshoz kapcsolódva a bennünk élő múltra, a helyi történelem és jelen közötti láthatatlan hídra helyeződik a fókusz. A Kaptár Művelődési Központban a Komlón diákéveit töltő, országos hírű énekes-zenész, a Hiperkarma frontembere, Bérczesi Róbert személyes történeteibe enged bepillantást, míg jó barátja, Ilka Gábor író az Egyorrúak kötetét mutatja be. A mű egyszerre reagál a település történetére, arra, hogy milyen volt itt felnőni, és később alsós osztályfőnökként megélni Komlón a ’80-as, ’90-es éveket. A program harmadik vendége a mohácsi Kossuth Teátrum tagja, az irodalmi és zenés műsorairól is ismert Gerner Csaba színművész.

A Kárpát-medencében ránk maradt népzenei hagyomány közösségalkotó erejéből, Európával közös gyökérzetünk összetartozásának erősítése vágyából merít Sebő Ferenc többszörösen díjazott énekes, zeneszerző Száll a világ lepke-szárnyon című előadása. A komlói Eszperantó téren a koncerten a népdalok mellett több magyar költő megzenésített verse is felcsendül. Megtudhatjuk, hogy egy-egy magyar népdal motívuma hogyan szólal meg más népek dallamkincsében, valamint hogy van-e európai testvére népi hangszereinknek.

Gogol ikonikus, humoros műve, az ember titkos félelmeit, vágyait és kétségbeesett erőlködéseit leleplező Háztűznéző elevenedik meg a mohácsi Kossuth Teátrum színpadán Vidnyánszky Attila rendezésében. A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadása reflektál a világunkat felforgató változásokra, s a maga sajátos módján, izgalmas megoldást találva meg is adja válaszát ezekre az embert próbáló időkre.

A teljes kulturális programkínálat ismertetője itt olvasható.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.