Lóra termett és három az igazsága: tíz közmondás a magyar emberről

Virtus

Sok írás, kevés igazság. – tartja a mondás. De hogyan ismerhetnénk meg magyarságunk legelemibb részét, a magyar nyelvet, ha nem a ránk maradt írott feljegyzésekből? Temérdek könyv, szépirodalmi alkotás és szótárak árulkodnak kultúránk sokszínűségéről – arról a magyar emberről, kinek határozott jelleme megkülönbözteti őt a többi nemzet fiaitól. Ennek apropóján gyűjtöttünk össze olyan közmondásokat, amelyek a magyarságunkról és a magyar nemzet ismérveiről árulkodnak.

Forrás: Fortepan / Zichy kúria, Zala
Forrás: Fortepan / Zichy kúria, Zala

„A nyelvet nem lehet szótárazni, elzárni és véglegezni. Eleven szövet az, mely teljesen soha sincs készen, mindig újra és újra kell szőnünk, valahányszor beszélünk vagy írunk.” Kosztolányi Dezső imént idézett gondolata a nyelv határtalan univerzumáról árulkodik. A nyelv maga a tenger – véli a költő, a magyar ember pedig a hullámokon is túl, a magyar nyelvért küzdve keresi önmagát és kultúrájának attribútumait. S talán nem is keresi, hiszen minden magyar tudja magáról: „magyarnak lenni: büszke gyönyörűség! / magyarnak lenni nagy szent akarat”. De mégis: keressük önmagunkat őseink képeiben, felmenőink győzelmeiben és kudarcaiban. S meglehet, Erdélyi János is eme magyar öntudatot kereste a magyar nyelv tengerében, amikor 1851-ben a Kisfaludy Társaság megbízásául elkészítette a Magyar közmondások könyve című kiadványát. Most pedig felhasználva ezt a könyvet, mi is összegyűjtöttünk olyan közmondásokat, melyek a magyar (és csakis a magyar) ember kilétéről árulkodnak.

1. Lóra termett a magyar.

 (A magyar ember ügyesen megüli a lovat.)

2. Egy német, egy barát csak egy magyar.

(„Mert a németnek csak inge van, a barátnak meg ez nincs, ellenben a magyar mind a kettőt viseli.”)

3. Magyar Miska módjára.

(„Ugy látszik, oly dologra szokta ezt használni a magyar, mi erővel, kitartással jár, p. Magyar Miskásan megfogni; Magyar Miskásan elverték, stb. A Miska névben lusta erő fogalma rejlik, minő gyakran a süketek, némák, bolondoké. És van bolond vagy bohó Mizsi is. Magyar ember azt hiszi hogy megőrült ember nem fél kilencz akárminő erős legénytől, mikép a veszett kutya is megver kilencz magánál erősebb kutyát.”)

4. Keresztbe nézik a magyart.

(„Nem magasságát nézik a magyar termetnek, hanem széles, csontos voltát. Ez igen elterjedett vélemény, s azonnal Átillát hozzák példaul, kiről mindnyájan tanultuk: alacson termetü, szélles vállu, stb.”)

5. Magyaránt megmondani.

(„Azaz épen ugy mint van: őszintén, kereken, egyenesen.”)

6. Megélünk már, csak az urak élhessenek.

(„Akkor mondja ezt a magyar ember, mikor sikerült neki valami, bár csekély, dolog, p. ha éket ver a fába, s ez hasadni kezd.”)

7. Mond valamit.

(„Mikor a magyar ember meghallgat valakit és jónak látszik előtte a hallott dolog, e kevéssel (valami) szokta kifejezni becsülését.”)

8. Magyar ember evés közben nem beszél.

(Nem szokás evés közben sokat beszélni, magyarázni.)

9. Szóból ért a magyar ember.

(Akinek valami panasza, baja, kívánsága van, az mondja meg nyíltan, érthetően, mert csak így lehet segíteni rajta.)

10. Három a magyar igazság (negyedik a ráadás).

 (Úgy teljes valami, ha eléri a hármat vagy, ha háromszor teszik, de erre még ráadást is lehet adni.)

Forrás:
Erdélyi János, Magyar közmondások könyve, 1851.
Sajgó Sándor, Magyarnak lenni, 1909.