A magyarok között a műfaj legígéretesebb hazai tehetségeit jutalmazó George Pal-díjat Horváth Molnár Panna és Zomborácz Virág, a MOME diákjai közösen készített, Dipendenza című diplomamunkája érdemelte ki. A Dipendenza balladisztikus tömörséggel, a képek erejével meséli el egy tragikus szerelmi háromszög történetét egy olyan világban, ami rideg, bizarr és elidegenedett, de mégis bájosan szürreális és groteszk, és nem szemlélhető némi irónia nélkül. A film témája nemcsak a társfüggőség, hanem a lázadás is: miközben Tulipán lerombolja Bubu gondosan felépített életét, lehetővé teszi azt is, hogy Bubu képes legyen véghezvinni élete első (és egyben utolsó) autonóm cselekedét.A groteszk humorú film egy halfeldolgozó üzemben játszódó szerelmi háromszögről mesél.
Nyuszi és Őz |
Vácz Pétert Nyuszi és Őz című, korábban több nemzetközi díjat kapott alkotásáért kétszer is jutalmazták, a legnépszerűbb magyar filmnek kijáró Macskássy Gyula-díj mellett az idén először odaítélt gyerekközönség díja is az övé lett. Az alkotás világszerte 30 rangos elismerést söpört be az elmúlt időszakban, köztük olyan neves animációs filmfesztviálok elismerését, mint az a Junior Jury Award-ot Annecy-ban, a legjobb forgatókönyv díját a Rió-i Anima Mundi fesztiválon, különdíjat kapott a Young Directors Award - Cannes Lions fesztiválon. Előfordult olyan is, amikor egyszerre három díjat hozott el a Nyuszi és Őz: október 13-án megnyerte a Fiatal Közönség Nagydíját a Lille-i rövidfilm fesztiválon, Közönségdíjat a Bukaresti Anim'est-en, és a Gyerekeknek szóló animációs szekció és a gyerek közönség által megszavazott 'Kis Péter' díj győztese lett a Lengyel Se-Ma-For filmfesztiválon.
Dipendenza |
Az ugyancsak először kiosztott, a legjobb hang dizájnját értékelő PrimaSoundot az orosz Gyina Velikovszkaja Különös nagypapám című, "képzelet és a valóság határvonalán mozgó" bábfilmje érdemelte ki.
Az immáron második alkalommal megrendezett budaörsi díjátadóra a pályázók vizsgafilmekkel, diplomamunkákkal és debütáló animációkkal nevezhettek.
Az Animációs Filmek Nemzetközi Világnapját a Nemzetközi Animációs Filmszövetség (ASIFA) kezdeményezésére 2002 óta ünneplik meg annak emlékére, hogy 1892. október 28-án a párizsi Grévin Múzeumban megtartották Émile Reynaud Optikai Színházának első nyilvános vetítését, amelyet azóta az első folyamatos mozgóképvetítésként tartanak számon.