Tavaly egy együttműködési szerződés keretében fogalmazta meg a Magyar Nemzeti Levéltár vezetése és a Kúria elnöksége, hogy közös tevékenységbe kezd: ennek kapcsán vetődött fel a magyar igazságszolgáltatás történetéről szóló konferencia szervezése. "Végül az ötletből programsorozat született: 2013 nyarán rendeztük meg először az Életutak és pályaképek elnevezésű konferenciát" ? tájékoztatta Ólmosi Zoltán főlevéltáros a Kultúra. hu-t.
?Júniusban a bíróságok 18. századi történetéről, valamint több kúriaelnök életéről is szó esett, köztük a legelső, Majláth György pályájáról, aki 1867-től töltötte be ezt a posztot, és a magyar igazságszolgáltatás máig meghatározó szereplőjeként tartjuk számon? ? fejtette ki a főlevéltáros.
A konferenciasorozat második része február 20-án zajlott a Magyar Nemzeti Levéltár Bécsi kapu téri épületében, ahol elsőként Kulcsár Krisztina főlevéltáros mesélt a mosonmagyaróvári Habsburg-ág megalapítójának tekinthető Albert Kázmér szász-tescheni herceg tevékenységéről. Albert Mária Terézia lányát, Mária Krisztinát vette feleségül, így fényes karriert futott be a hétszemélyes tábla vezetőjeként. Albert hercegre ma egy budai városrész, Albertfalva is emlékeztet.
A 18. századi visszatekintést követően Bódiné Beliznai Kinga jogtörténész, egyetemi adjunktus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának oktatója két kúriaielnök életútját mutatta be a hallgatóságnak: Perczel Béla 1884 és 1888 között állt a Kúria élén, előtte igazságügyi miniszterként is tevékenykedett. Őt Szabó Miklós követte, aki egész életét a bíráskodásnak szentelte: Vas megyei ítészként töltötte pályája nagy részét.
Szintén jogtörténeti előadással készült Zinner Tibor a Kúria nyugalmazott főosztályvezetője, aki a nyilas időszak történéseit, ezen belül pedig Szemák Jenő munkásságát ismertetette. A rövid ideig elnöki státuszt kapó Szemákot halálra is ítélték, azonban távollétében nem hajtották végre az ítéletet.
Gaálné Barcs Eszter levéltáros a program zárásaként az ?50-es éveket mutatta be: előadásában a Legfelsőbb Bíróság megalakulásának idejéről, az igazságszolgáltatás egyik legsötétebb időszakáról beszélt.
A tanácskozás résztvevői a Kúria történetét bemutató vándorkiállítást is láthattak, amelynek anyaga konferenciáról-konferenciára bővül. ?A sorozat ősszel folytatódik, illetve azt követően még egy rendezvényt tervezünk. Az eddigi két program előadásainak anyagából pedig kiadványt szerkesztünk, amely még 2014-ben megjelenik? ? jegyezte meg Ólmosi Zoltán, aki hangsúlyozta: az interdiszciplinárisnak mondható konferencián az igazságszolgáltatás területének ?krémje? megjelent, emellett a levéltári és a történész szakma is képviseltette magát.