III. Béla az aranykor trónusán

Egyéb

Idén ötödik alkalommal rendeznek Koronázási Szertartásjátékot Székesfehérváron. Az Árpád-házi királyaink életét liturgikus királylegenda formájában életre keltő, monumentális produkció a Nemzeti Emlékhelyen, a magyar uralkodók egykori koronázási és temetkezési helyén várja a magyar történelem iránt érdeklődőket és a látványos szabadtéri színpadi játékok kedvelőit. Az idei előadásról a budapesti Mária Magdolna-toronyban tartottak sajtótájékoztatót Székesfehérvár polgármestere, a szertartásjáték rendezője és közreműködői június 28-án.

koronazjo_600x399.png
Fotó: www.szekesfehervar.hu

?Székesfehérvár büszke arra, hogy nemzetünk történelmi fővárosa? ? hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester. Évszázadokon át királyok koronázási és temetkezési helye volt az államalapító Szent István által építtetett bazilika. III. Bélát itt is helyezték örök nyugalomra, bár ma a budapesti Mátyás-templomban őrzik az ő és hitvese hamvait. Székesfehérvár városa mindent megtesz azért, hogy a művészet eszközeivel évről évre megidézze az Árpád-házi uralkodók korát, és elkötelezett abban, hogy a Nemzeti Emlékhely az egykori Nagyboldogasszony Bazilika szellemiségéhez méltó kialakításával megteremtse a lehetőségét az ereklyék ?hazahozatalának?. Hozzátette: kiemelten igaz ez az idei évben a Koronázási Szertartásjáték keretében megidézendő III. Béla és Antiochiai Anna földi maradványaira ? ?szeretnénk, ha végakaratának megfelelően egykor ő is újra székesfehérvári földben nyugodna?.

III. Béla a kelet-nyugati kapcsolatok terén egyfajta jelképpé vált: a fiatal korában Bizáncban élt, és a bizánci trón várományosának számító, később a magyar trónra lépő, így a keleti és nyugati kultúrában egyaránt otthonosan mozgó fiatalember kora egyik legelismertebb uralkodója lett, aki uralkodásának 24 éve alatt Magyarországból virágzó államot épített.

Ezért is viseli az idei szertartásjáték az aranykor trónusán alcímet ? mondta el Szikora János, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója, a Koronázási Szertartásjáték rendezője. Kiemelte, hogy idén gyökeresen megújult díszlettel találkozhat a közönség: míg a korábbi években a Székesfehérvári Nagyboldogasszony Bazilika körvonalait jelenítették meg, felidézve az egykori koronázótemplom grandiozitását, addig idén egy görög-keleti kupola és a magyar korona egységéből létrejött stilizált, kettős kupolarendszer hivatott érzékeltetni a III. Bélára jellemző kelet-nyugati egységet. Mindezt Szendrényi Éva, a darab díszlettervezője álmodta meg. Az előadásnak idén is részesei az ötméteres történelmi óriásbábok, újdonságként pedig cirkuszművészek is bekapcsolódnak az előadásba, felejthetetlenné téve az élményt minden látogató számára. Szikora János hozzátette: a pontosan felépített, családon belüli viszályokkal teli életút igen megnehezítette a darab színpadra állítását.

Az idei év további érdekessége, hogy az előadásban, Fekete Péter rendezésében cirkuszművészek is részt vesznek. Kovács Yvette Alida, a darab jelmeztervezője elmondta, hogy idén is komoly divattörténeti kutatás előzi meg a ruhák elkészítését. Kiemelte, hogy a bizánci-magyar motívumok hiteles ábrázolása mellett a praktikusságot is szem előtt tartja a cirkuszművészek miatt.

phoca_thumb_l_koronazas_sajt_taj_0138_600x398.png
Fotó: Simon Erika/www.koronazas.hu

A bizánci és a keresztény stílus keveredése a darab zenéjére is rányomta a bélyegét: a különleges hangzású dallamokat Szirtes Edina Mókus komponálja.

Az előadás szövegének megírását hosszadalmas és alapos munka előzte meg, kódexeket vizsgáltak, valamint számos latin nyelvű liturgiát és oratóriumot fordítottak le magyar nyelvre, melyekből aztán összeállhatott a végleges változat ? árulta el Matuz János, a darab dramaturgja, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa.

A romok közé épített színpadon a nyílt térből adódó sajátosságoknak köszönhetően sokkal kommerszebb, nyersebb, autentikusabb előadás hozható létre.

A címszereplő III. Bélát Hirtling István, feleségét, a szépséges Antiochiai Annát Trokán Nóra alakítja. Manuel, bizánci császár szerepében Trokán Pétert, Anonymus szerepében Blaskó Pétert, a Nemzet Művészét láthatja majd a közönség. II. Géza király özvegyének szerepében Závodszky Noémi, Lukács esztergomi érsek szerepében Sághy Tamás lép majd színpadra. A koronázó püspököt Mihályi Győző alakítja.

A Koronázási Szertartásjátékra már lehet jegyet vásárolni. Online jegyvásárlásra a www.koronazas.hu oldalon keresztül van lehetőség, valamint a Vörösmarty Színház Jegyirodájában, Székesfehérváron is megválthatók a belépők.

A sajtótájékoztatót Szikora János zárta, aki felhívta a figyelmet az augusztus 3-án kezdődő szabadtéri próbákra és az előadás sokszínűségére, mely nemcsak művészeti szempontból meghatározó, hanem hagyományaink őrzése és múltunk gazdagságának újrateremtése miatt is.

phoca_thumb_l_koronazas_sajt_taj_0262_600x398.png
Fotó: Simon Erika/www.koronazas.hu

A különleges szabadtéri előadásra ellátogatók bekapcsolódhatnak a Székesfehérvári Királyi Napok programjaiba is, igazi középkori hangulatú forgatag részesei lehetnek az előadásnapokon a Székesfehérvár Belvárosában zajló Koronázási Ünnepi Játékokon. Esténként a Belvárosban, a házfalakon III. Béla életének legfőbb mozzanatai köszönnek vissza interaktív történelmi képregényként.