Itzhak Perlman, korunk legkiválóbb hegedűművésze

Egyéb

Az elmúlt ötven évben Itzhak Perlman a valaha élt legnagyobb hegedűművészek közé emelkedett, nevét olyan legendás zenészekével emlegetik együtt, mint Fritz Kreisler, Jascha Heifetz és David Oistrakh. Művészete széles közönséghez jutott el, felvételeit zeneértők, kritikusok és a hangszeren játszó fiatal zenészek egyaránt élvezettel hallgatják. Az 1945-ben, Izraelben született Perlman először hároméves korában fogott a kezében hegedűt, majd Tel Avivban sajátította el a hangszer alapjait. Még csak 13 éves volt, amikor New Yorkba hívták, hogy az Ed Sullivan Showban mutassa meg a tudását. A lehetőség örökre megváltoztatta az életét: az Egyesült Államokba költözött, tanulmányait New Yorkban, a Juilliardon folytatta tovább. 1963-ban adta első koncertjét a Carnegie Hallban, 1964-ben pedig megnyerte a hatalmas presztízst jelentő Leventritt zenei versenyt. Ez a győzelem indította el nemzetközi karrierjét.

A koncerttermeken kívül is jelentős sikereket ért el: 2009-ben Barack Obama elnöki beiktatásán lépett fel, vendégszereplő volt a Szezám utcában, és ő volt az, aki Steven Spielberg Schindler listája című filmjének John Williams által szerzett, sokszorosan díjnyertes főcímdalát eljátszotta. Itzhak Perlman felvételeit összesen 15 Grammy-díjjal jutalmazták, 2008-ban pedig a Grammy-életműdíját is neki ítélték.

A Warner Classics idén nagyszabású, 59 albumot tartalmazó kiadvánnyal tiszteleg a művész munkássága előtt. Az Itzhak Perlman: The Complete Warner Recordings című felvételsorozat díszdobozban összefogva és lemezenként megvásárolva is elérhető lesz, az összkiadás első egysége szeptember végén jelenik meg. A hegedűművész életművéből nagy figyelemmel válogatták ki annak legkiemelkedőbb teljesítményeit, valamint a zenész ritkán hallott felvételeit, olyan módon, hogy a hallgatók teljes képet kaphassanak Perlman zenetörténeti jelentőségéről. Hegedűversenyek, zenekari és kamaradarabok, műfajok között tett kalandozásainak teljes repertoárja, így jazz, ragtime és klezmer dalok is meghallgathatók ezeken a felvételeken, csakúgy, mint Perlman narrátori és rövid operaénekesi tevékenységének bizonyítékai. A lemezek dokumentálják Perlman játékát a legnagyobb zenekarokkal és előadókkal, karmesterekkel és szólistatársakkal: hiszen a zenész korábban olyan művészekkel dolgozott együtt, mint Martha Argerich, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Plácido Domingo, Carlo Maria Giulini, Bernard Haitink, Lynn Harrell, Yo Yo Ma, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, André Previn vagy Pinchas Zukerman.

Az analóg korszakban készített felvételek újrakevert változatban szerepelnek a lemezeken, hogy azok tökéletes hangminőségben lehessenek élvezhetők. A zenéhez a nemzetközileg elismert hegedűszakértő, Jean-Michel Molkhou fűzött kommentárt, a díszdobozos kiadás pedig tartalmaz egy könyvet is, benne magángyűjteményből származó, korábban nem látott fotókkal. A kötetben olvasható egy interjú magával Itzhak Perlmannal is, karrierjére és a közös emlékekre pedig olyan alkotók gondolnak vissza, mint Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Renaud Capuçon, Ivry Gitlis, Gidon Kremer, Yo Yo Ma, Vadim Repin és Maxim Vengerov.

Hogy a monumentális kiadványt kiegészítse, a Warner Classics The Perlman Sound címmel augusztus 28-án megjelentetett egy háromlemezes reprezentatív válogatásalbumot is, amely Itzhak Perlman legnépszerűbb felvételeit tartalmazza. Mendelssohn, Brahms, Beethoven, Csajkovszkij, Bach, Mozart és más híres zeneszerzők szerzeményein, valamint tradicionális zsidó dallamokon keresztül nyújtja összegzését a hegedűművész munkásságának.

Bővebb információk: magneoton.hu

warnerclassics.com