Tizenegyedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivált

Film

A JCC Budapest – Bálint Ház november 30. és december 4. között rendezi meg a Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivált, amelynek célja minél sokrétűbb képet adni a zsidóság rendkívül színes, a többség számára ismeretlen világáról, mai állapotáról, zsidókról és nem zsidókról, identitásról, a világról, melyben élünk.

A 11. alkalommal megrendezendő fesztivál helyszíne a Puskin és a Művész mozi, az online térben pedig a Cinego.

Szó lesz az idősödésről, a minden nap mással randizás nehézségeiről, elviselhetetlen szomszédokról, faültetésről, orvosi kannabiszról és a generációk ellentétéről. De természetesen nem maradnak ki a zsidóságot jobban érintő témák sem: náci bűnösök és önbíráskodás, a kibucok világa a hatvanas években, a távoli apró zsidó közösségek megmentése vagy éppen Tel-Aviv lepukkant városrészei is feltűnnek a vásznon.

A politikai, történelmi témákon túl ismét lesz lehetőség a nevetésre is, a zsánerek a drámákon és a szatírákon át a könnyed romkomokig terjednek, nem elfelejtve természetesen a dokumentumfilmeket, melyek mindig is a rendezvény erősségei közé tartoztak. Számos izraeli filmet is láthatnak a nézők, de az idei és tavalyi év nemzetközi zsidó vonatkozású filmjeiből is bőven lesz választék, és természetesen magyar alkotást is vetítenek: itt debütál Oláh Kata Aki legyőzte az időt című filmje Keleti Ágnes életéről.

A fesztivál törekszik a helyi közösségben készült filmek bemutatására is, így lehetőséget adva azon alkotók számára, akik elsősorban közösségi műeket készítenek.

Újdonságként idén különböző zsűrik több témában díjazzák az alkotásokat: a legjobb rövidfilmet, a legközösségibb filmet, átadják a Tikun Olam-díjat, mellyel a világot jobbá tévő alkotásokat jutalmazzák, és a közönség is kiválaszthatja a kedvencét.

Nyitókép: részlet Oláh Kata Aki legyőzte az időt című filmjéből