Tizenhét nap alatt a rajzfilmvilág körül a Francia Intézettel

Film

A Francia Intézet legújabb filmvetítés-sorozata utazásra invitál: október 15-e és 31-e között 17 nap alatt az erdő mélyén megbúvó falucskából Szicília hegyein, Iránon és Tokión át akár a Marsig is eljuthatunk az általa vetített animációs filmekkel.

Az utazást Szicília hegyei között kezdjük, ahonnan Leander, a medvék királya levezeti a népét, hogy élelemhez jussanak, és megtalálják régen elvesztett fiát. Az emberek világával ismerkedő medvék egyre több emberi szokást vesznek át, és a városi hétköznapokban veszélybe kerül a medvelélek. Dino Buzzati meséje a 20. század egyik legjelentősebb gyerekkönyve volt, és a belőle készült animációs film méltó az eredetihez. Az olasz származású rendező, Lorenzo Mattotti a Kecskeméti Animációs Stúdióval dolgozott együtt alkotásán  (Medvevilág Szicíliában, október 17-e).

Az utazást némileg kevésbé mesés körülmények között folytatjuk. Az 1980-as évek Iránjában járunk: Abadan lakói ellenállnak az iraki ostromnak. A 14 éves Omid úgy dönt, hogy nagyapja házában marad, amíg a bátyja haza nem tér a frontról. Hogyan lehet ellenállni háború idején anélkül, hogy az ember fegyvert ragadna? (A szirén, október 24-e).

Murakami Haruki miatt Tokióban is érdemes lesz megállnunk: a mozivásznon a világszerte népszerű japán író novelláit láthatjuk viszont francia alkotók japán animék stílusát megidéző munkájában. Murakami szürreális történetének főszereplői egy elveszett macska és egy óriási, szókimondó béka, akik segítenek megmenteni Tokiót a földrengéstől egy unott ügynöknek, örökké elégedetlen feleségének és egy skizofrén könyvelőnek (Szomorú fűz, szendergő asszony, október 22-e).

Jelenet a Szomorú fűz, szendergő asszony című animációs filmből. Fotó: Gebeka Films
Jelenet a Szomorú fűz, szendergő asszony című animációs filmből. Fotó: Gebeka Films

A képzeletbeli Charabiába minden korosztálynak érdemes elutaznia, méghozzá a dallamok útján, Ernest medvét és Célestine egeret követve. A két jóbarát Ernest szülővárosába megy, ott élnek ugyanis a világ legtehetségesebb zenészei, mégis már évek óta be van tiltva a zene. Új barátaikkal és egy titokzatos, álarcos bűnözővel együtt mindent megtesznek, hogy ez megváltozzon (Ernest és Célestine, október 15-e).

A következő filmmel a Földről a Marsra és a közeli jövőbe utazunk. A vagyonos üzletember egy hírhedt hekker felkutatásával bízza meg a magánnyomozót és android társát, akik alámerülnek a bolygó fővárosának mély bugyraiba, és hamarosan agyfarmok, korrupció, egy eltűnt lány és a világegyetemet fenyegető robotok ügyében kell nyomozniuk (Mars Expressz, október 31-e).

Újabb utazásunk visszavisz a Földre, méghozzá egy kis erdei faluba , ahol a róka tyúknak képzeli magát, a nyúl gólya szeretne lenni, a kacsa pedig a Télapó babérjaira tör (A nagy ordas farkas és más mesék, október 29-e).

A vetítéssorozat a november végén kezdődő Anilogue Animációs Filmfesztivál felvezetéseként is felfogható, amelynek a Francia Intézet évek óta a partnere, és több vetítésének is otthont ad.