A Zeneakadémia másfél éves kényszerszünet után koncertdömpinggel készül az új évadra

Zene

A már hagyományos koncertsorozatok mellett az alapító, Liszt Ferenc születésének 210. évfordulóját fesztivállal ünnepli az intézmény. A Bartók Világversenyen idén a vonósnégyesek kerülnek a reflektorfénybe, és egy új tehetséggondozó kezdeményezés is elindult a Liszt Ferenc Kamarazenekarral közösen.

Az új évadot bemutató sajtótájékoztatón Vigh Andrea rektor kiemelte, hogy a Zeneakadémia kettős szerepet tölt be: oktatóközpontként a magas színvonalú zenei fejlesztés, tehetséggondozás területén, másrészt nagy múlttal rendelkező koncerthelyszínként is.

A két feladatnak megfelelően az idei évre rendkívül sokszínű programkínálattal rukkoltak elő. A szeptember elején már lezajlott Marton Éva Nemzetközi Énekverseny után október 26–31. között rendezik meg a Bartók Világversenyt, amely ebben az évben a vonósnégyes-formációknak szól: 13 kvartett áll pódiumra az elődöntőben, a fiatal tehetségek Amerikából, Ázsiából és Európából érkeznek, köztük egy magyar együttes is megméretteti magát.

Csonka András, a koncertközpont igazgatója szerint még kérdéses, hogy a zenei világ miként áll helyre a pandémiás helyzetet követően, az viszont már most látható, hogy bár a nézők óvatosabbak a jegyvásárlásokkal, de továbbra is megvan az igény az élő zenére. A bizonytalan helyzet miatt a Zeneakadémia idén nem hirdet meg bérleteket saját szervezésű eseményeire, de ezek előnyét pótolva árengedményt nyújt, amennyiben valaki a tematikus sorozatokon belül több koncertre vesz jegyet egy időben. Három különböző hangversenyre szóló jegynél 10 százalék, négy vagy több esetén pedig 15 százalék kedvezmény érhető el a vásárlás összegéből. A Zeneakadémia Extra szolgáltatásra regisztráltak ezenfelül még további 5 százalék engedményben részesülnek. A közönség által szeretett és várt sorozatok folytatódnak, lesznek kamarazenei, barokkzenei, zenekari, zongora- és orgonakoncertek is. Az előadások a jelenlegi szabályozások szerint védettségi igazolvány nélkül lesznek látogathatók, a maszk használata ajánlott a nézők részére.

Számos magyar és nemzetközi sztárfellépő várható, a teljesség igénye nélkül néhány név: Baráti Kristóf, Várdai István, Fejérvári Zoltán, Várjon Dénes, Farkas Gábor, Medveczky Ádám, Maxim Rysanov, Martin Fröst, Alexander Melnyikov, Kobajasi Kenicsiró, Kamp Salamon.

Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója alkalmából október 9–22. között zajlik majd a Liszt Fesztivál elnevezéssel. A nyitónapon az Auer Trió matinékoncertje, Mūza Rubackytė zongoraművész, a 2019-es Bartók Világverseny zsűritagja szólóestje, a továbbiakban egyebek mellett a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont könyvbemutatói várják a közönséget. Az immár hagyományos október 22-i, születésnapi hangverseny pedig ezúttal a Cziffra Fesztivállal együttműködésben valósul meg: Balázs János és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Liszt, Brahms és Bartók műveit játssza. Ezenfelül a Müpa Liszt-ünnepének támogatásával többek közt a Liszt Múzeumban egy magyar és egy angol nyelvű konferencia, Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraművészek minisorozata, Ránki Fülöp szólóestje, továbbá Liszt és Dante kapcsolatát bemutató kiállítás is megvalósul.

Körmendy-Ékes Judit, a Liszt Ferenc Kamarazene Alapítvány kuratóriumi elnöke kitért arra, hogy a 60 éves együttes tavaly újjáalakult. Ennek egyik hozadéka, hogy nagyobb figyelmet szentelnek az utánpótlás-nevelésnek és a tehetséggondozásnak. Az idén útnak indított Mesterjáték program lehetőséget ad a résztvevőknek arra, hogy tapasztalatot szerezzenek a zenekari játékban, és olyan impulzusok érjék őket, amelyek egy egész életre meghatározhatják zenei pályájuk alakulását, kiegészítve az egyetemen tanultakat.

Ahogy Várdai István, a zenekar művészeti igazgatója elmondta, a programba 59 zeneakadémista növendék adta be jelentkezését, amelyre meghallgatás után lehetett felvételt nyerni. A szeptember eleji próbajátékot követően a kiválasztott 15 diákkal több hónapos közös próbaidőszak kezdődött el, amelyet Várdai István Tfirst Péter koncertmesterrel vezet. A gyakorlati oktatásnak köszönhetően a diákok tapasztalatokat nyernek a zenekari működésben, megszerzett tudásukat közös zeneakadémiai koncerten és külföldi turnén is bemutathatják majd.  

A sajtótájékoztatón mutatták be a Zeneakadémia Magazin első számát is, amely mélyebb betekintést nyújt az intézmény életébe, működésébe, magyar és nemzetközi tevékenységeibe is.

Fotók: Zeneakadémia/Fazekas István