A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) közösen létrehozta a Budapest Design Material Libraryt (BDML), amely a legfrissebb és leginnovatívabb anyagok mintáit gyűjti egybe a világ minden tájáról. Az anyagkönyvtár hivatalos megnyitóját hétfőn tartották Budapesten, a MOME-n.

Az adatbázis egyaránt elérhető lesz többek között az egyetemi hallgatók, a gyártók, a tervezők, a hazai dizájnipari kis- és középvállalkozások, a nagyvállalatok, valamint az anyag- és termékfejlesztő cégek számára.

Az eseményen Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora azt hangsúlyozta, hogy sosem létezett kreativitás technológiai tudás és üzleti nyitottság nélkül. Örömét fejezte ki, hogy az MDDÜ-vel és az Innovációs és Technológiai Minisztériummal közösen olyan területek felé tud nyitni a MOME, ahol mind a három elem megjelenik.  

A rektor reményei szerint a kezdeményezés hozzájárul majd a magyar tervezők és a magyar divat- és dizájnipar versenyképességének növeléséhez.

Bata-Jakab Zsófia, az MDDÜ vezérigazgatója elmondta, hogy sokéves tervük vált valóra az innovatív anyagkönyvtár megnyitásával, a MOME-val kötött együttműködésüknek köszönhetően a legjobb helyre került a könyvtár.

A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy az adatbázissal új lehetőségek nyílnak a különböző iparági szereplők számára. Hozzátette: az anyagkönyvtár hidat képez a hagyományos dizájn és a nem hagyományos értelemben vett iparági szereplők között. Olyan közösségi térré válhat, amely találkozási pont lehet és tudásbázisként is használható.

Beszélt arról is, hogy ez az ötödik európai anyagkönyvtár, világszinten pedig ez a kilencedik ilyen adatbázis. Hozzátette: jelenleg 300 anyagminta látható az egyetem kiállításán, online pedig 10 ezer anyagmintát tekinthetnek meg az érdeklődők. Terveik szerint a minták száma évről évre bővülni fog.

György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára az eseményen a jövő munkahelyeinek létrehozása érdekében fontosnak nevezte az egyetemi infrastruktúra fejlesztését a piaci ágazat szereplőinek együttműködésével, hiszen ebből olyan ötletek születhetnek, mint amilyen az anyagkönyvtár is.

Felidézte, hogy az egyetemek átalakításának folyamata, az egyetemi modellváltás az elsők között kezdődött meg a MOME-n, és jól látható a fejlesztés eredménye.

Az államtitkár szerint azért is fontos a MOME és az MDDÜ együttműködése az anyagkönyvtár létrehozásában, mert az a kreativitás és a kreatív ötletek megvalósulását szolgálja.

Fotók: MTI/Máthé Zoltán