Átadták a Bertók László Költészeti Díjat

Irodalom

Negyedik alkalommal ítélték oda a Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat, amelyet ezúttal Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas költő, író, műfordító kapott eddigi szakmai pályájának elismeréseképpen. Az életműdíjas költő mellett ismét elismertek egy fiatal pályatársat is, a kisdíjat idén Pál Sándor Attila kapta.

Rakovszky Zsuzsa nagydíjas és Ágoston Zoltán a Jelenkor folyóirat főszerkesztője. Fotó: Tóth László
Rakovszky Zsuzsa nagydíjas és Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője. Fotó: Tóth László

Az ünnepélyes átadót Bertók László születésnapjának előestéjén, december 5-én rendezték meg a pécsi Kodály Központban. Rakovszky Zsuzsát Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője méltatta. Laudációjában kiemelte, hogy a nagydíjas szerző költészetét már a kezdetek óta a változatlanság, az önazonosság jellemzi, alapvetően ugyanazokra a kérdésekre keresi a választ évtizedek óta. Ezen alapkérdések között pedig az idő mint olyan a legsúlyosabb, illetve az, hogy miként tudja a költő vers formába önteni az idő tapasztalatát.

A kisdíjas Pál Sándor Attilát rendhagyó, verses formájú laudációjában így jellemezte Mohácsi Balázs költő, kritikus, a Bertók-projekt irodalomtörténésze:

„Szavainak tánca: munka, melyre kényes, / egy gazdag motívumvilágú legényes.”

Az est kortárs komolyzenei attrakciójaként elhangzott Balogh Máté Sinfonia Nr. 3. Hommage à László Bertók című művének magyarországi ősbemutatója a Pannon Filharmonikusok előadásában, vezényelt Vass András.

A díjátadón közreműködött Mácsai Pál színművész, aki a zeneműhöz kapcsolódóan Bertók László Priusz című kötetéből olvasott fel részleteket.

Bertók Attila, Parti Nagy Lajos és Ágoston Zoltán átadják a kisdíjat Pál Sándor Attilának. Fotó: Tóth László
Bertók Attila, Parti Nagy Lajos és Ágoston Zoltán átadják a kisdíjat Pál Sándor Attilának. Fotó: Tóth László

A díjazottak az idei elismerések mellé ezúttal is pécsi képzőművészek személyre szóló alkotásait kapták. A nagydíjas Pinczehelyi Sándor, a kisdíjas Hack Ferenc művét vihette haza.

A Bertók László Költészeti Díj célja egyrészt, hogy fenntartsa névadójának emlékezetét, másrészt hogy elősegítse a különböző művészeti ágak párbeszédét, továbbá, hogy növelje a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismertségét.