A díjazottak és a legkiemelkedőbb pályázók munkáiból nyíló, ingyenes kiállítás október 19-ig tekinthető meg a Hagyományok Házában.
A Magyar Formatervezési Díj termék kategóriában a bírálóbizottság két díj mellett egy elismerést megosztva ítélt oda. Elismerést kapott a Plydesign bútorkollekciójának legújabb darabja, a Frigate székcsalád, és ugyancsak a termék kategória díjazottja a Teqball SMART elnevezésű innovatív sporteszköz, a Teqball ONE asztal összecsukható változata, amelyen egy új futball alapú sportot lehet egyénileg vagy csapatban játszani.
A termék kategória megosztott díjazottjai a Sütő Erika által tervezett Minerva étkészlet, valamint a Valicsek testvérpár, Éva és Ildikó által megalkotott Geometrikus tapéták, amelyek az NLXL holland tapétagyártó cég számára készültek. A Minerva porcelán étkészlet modern kollekció, számos funkcionális újítással, ugyanakkor klasszikus formavilágot képvisel, hosszú távra tervezett, több vásárlói réteget megcélozva.
A diák kategória díját Csicsics Gergő munkája, a Mediso Kft. számára készített Gyógyászati termékcsalád formatervezése nyerte el. A fiatal tervező a cég AnyScan termékcsaládjának néhány tagját tervezte újra a Soproni Egyetem MA-diplomaprojektje keretében. A moduláris orvosi képalkotó műszerek CT-, PET- és SPECT-szkennereket tartalmazhatnak.
A terv kategória díjazottja lett X-Plast Kft. (Antal Csilla, Seres Viktor, Szabó Eszter, Molnár Ádám) által tervezett Hoito, az intelligens tápszerkészítő, amely éveken át megkönnyíti a szülők és gyermekeik életét azáltal, hogy a kívánt mennyiségben, tökéletes hőmérsékleten, akár távolról vezérelve elkészíti a szükséges tápszert.
A vizuális kommunikáció kategória idei elismerését a 2017-es Lipcsei Könyvvásár Csend legbelül elnevezésű magyar pavilonja nyerte, amelyet Salát Zalán Péter, Sztranyák Gergely, Sztranyák Zsófia és Zilahi Péter által alapított Lead82 Kft. hozott létre.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíját a Prell Norbert által tervezett Kariyon betűtípus nyerte el.
Mező Zsófia diákmunkája, a Picta elektronika fejlesztőcsomag érdemelte ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárságának különdíját.
A tíz éve alapított Design Management Díj olyan gazdálkodó szervezetek elismerése, amelyek a designt és az innovációt átfogóan, az üzleti stratégia részeként kezelik az arculattól a terméktervezésen át egészen a működési és menedzsment folyamatokig.
Idén a Design Management Díjat a flexonyomógépeiről ismert és 2018-ban Magyar Formatervezési Díjban részesült Varga-Flexo Kft. nyerte el. A félszáz szakembert foglalkoztató családi vállalkozás sikerének kezdettől kulcseleme a designgondolkodás és az innovatív menedzsment együttműködése.
A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. különdíjában részesült a nemez-, más néven gyapjúfilc-feldolgozással foglalkozó kőszegi Multifelt Factory Kft. A vállalat működési folyamatait áthatja a designgondolkodás, élményteremtésre törekedve sikeresen váltanak ki pozitív érzelmeket a felhasználókban, figyelmet fordítanak a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjaira.
A díjak mellett a bírálóbizottság a hazai designmenedzsment széles körű jó gyakorlatainak elismeréseként dicséretben részesítette a következő pályázókat: Pataki Tiles Kft., Maform Kft., TEQBALL Kft., Szőnyegtervezők Társasága – SZETT.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által finanszírozott Magyar Formatervezési Díj egyik fő célja, hogy láthatóvá tegye azt az erős gazdasági potenciált, amit a kreatívipar nyújtani képes.
Nyitókép: Pintér Tamás