Élektra történetét – aki testvérével, Oresztésszel együtt az apjukat, Agamemnónt megölő anyja, Klütaimnésztra halálát kívánja – mindhárom nagy antik tragédiaköltő, Aiszkhülosz, Szophoklész és Euripidész is feldolgozta, ahogyan később még sokan mások is. Szőcs Artur előadása arra tesz kísérletet, hogy a három műből egyet szerkesztve részletgazdagon, de direkt aktualizálás nélkül beszélje el ezt a családi tragédiát, amely akár ma is megtörténhet…

Szőcs Artur rendezésében a Miskolci Nemzeti Színház Játékszínében mutatja be a társulat az Élektra című tragédiát 2022. február 11-én. A címszerepben Czvikker Lilla színművésznőt láthatjuk.

Kovács Dániel Ambrus különleges, grandiózus elemekből álló díszletet tervezett a Játékszín kis terébe, melynek működtetése, használata rengeteg figyelmet és gyakorlást kíván.

– Élektra világát és karakterét közelebb hoztuk a mindennapjainkhoz. Olyan körülmények közt él, amit mindenki jól ismer. Az ő családképe nagyon torz (édesanyja megöli az apját, testvérét, akit száműztek, hosszú évek óta nem látta), de vágyik egy jobb, átlagosabb családra – mondja a szerepről Czvikker Lilla. – Érdekes volt rájönnöm, hogy az, amiről a történet mesél, megtörténhet ma is. A világ, amit Kovács Dániel látványtervező teremtett nekünk, pontos képet mutat azokról a körülményekről, amelyek akár a mai kistelepülések mindennapjai is lehetnek – tette hozzá.

Nádasy Erika Klütaimnésztra szerepében látható, aki a történet szerint a saját férjét hidegvérrel megöli.

– Bosszúból ölt, van alapja, de ez mégiscsak egy kegyetlen cselekedet. Az én dolgom, hogy megpróbáljam emberszerűvé tenni őt. Valahogy az igazságát kell megpróbálnom előhozni, hogy ne egy egysíkú, gonosz, gyilkos asszonyt lehessen csak látni – részletezi a színművésznő. Nádasy Erika egyetért Czvikker Lillával abban, hogy ezt a szöveget kifejezetten nehéz volt magukévá tenni. – Amikor kimondják, hogy a következő darabod egy görög tragédia lesz, ott az ember abban a pillanatban infarktust kap. Az első kérdés ilyenkor az, hogy „mennyi a szöveg?”. A másik kérdés pedig, hogy vajon mond-e valamit a mai kornak ez a bizonyos mű. Szőcs Arturt ismerve erre a válasz egyértelmű, hiszen ő mindig azért vesz elő egy darabot, mert nagyon is tud vele valamit mondani, ami érvényes lehet napjainkban is – mondja.

Nyitókép: Nádasy Erika. Fotók: Gálos Mihály Samu