Az első magyar autógyár emeletes buszát támasztják fel Aradon

Művészet

A jövő évtől közlekedne turisztikai céllal az első magyar autógyár, a Magyar Automobil Részvénytársaság Arad (MARTA) múlt század elején gyártott emeletes autóbuszának hasonmása Aradon – jelentette be szerdán Ilie Chesa, a partiumi város alpolgármestere.

A Magyar Automobil Részvénytársaság Westinghouse busza Aradon az Andrássy téren 1915-ben. Fotó: Jurányi Attila / Fortepan
A Magyar Automobil Részvénytársaság Westinghouse busza Aradon, az Andrássy téren 1915-ben. Fotó: Jurányi Attila / Fortepan

A 20. század elején gyártott jármű másának alvázát egy lippai (Lipova) cég, a Robac Industries gyártja le, miután megnyerte az önkormányzat által kiírt versenytárgyalást – írta Facebook-oldalán az alpolgármester, aki szerint a kutatásért és tervezésért is a lippai cég felel. Közölte, hogy a múlt századi modellről két hasonmás is készül, mindkettő elektromos lesz. Az elsőt még ebben az évben összeszerelik, és a jövő évtől előre meghatározott útvonalakon közlekedik majd a városban.

„Az autóbusz turisztikai útvonalakon közlekedik majd Aradon, az aradiak büszkesége és a városba látogatók öröme lesz” – írta Ilie Chesa.

A partiumi város épített és kulturális örökségét népszerűsíteni hivatott projektet az egykori autógyár örökségét éltető mARTA kulturális központ (HUB cultural mARTA) kezdeményezte. Ovidiu Balint, a kulturális központ menedzsere januárban úgy nyilatkozott, ezt a megye gyárai, egyetemei és vállalkozói közötti együttműködés révén valósítják meg. A két hasonmást az egykor gépjárműgyártásáról híres Arad megye jelenlegi műhelyeiben gyártják le és szerelik össze.

A mintaként szolgáló autóbuszmodellt az 1908-ban Aradon alapított első magyar autógyár, a Magyar Automobil Részvénytársaság Arad (MARTA) gyártotta, amely kezdetben az amerikai Westinghouse cég franciaországi, Le Havre-i leányvállalatának fiókjaként működött. Tehergépkocsikat, autóbuszokat és egy Marta nevű személyautót is gyártott 1914-ig. 1912-ben az osztrák Austro Daimler cég vásárolta meg, és később az aradi cég gyártotta a többi között a Magyar Királyi Posta első autóbuszait és az első 150 budapesti taxit is.

Az I. világháború után a gyár Romániához került, amelynek területén szintén a legelső gépkocsigyártó cégnek számít. Beolvasztották egy másik gépgyárba, a gyártelep ASTRA néven működött tovább, majd 1926-ban a gyártást áttelepítették Brassóba. Az egykori aradi gyártelep műemlékké nyilvánított irodaházát a terület tulajdonosaként az Astra Rail Industries vagongyár 2021-ben a városnak adományozta, hogy a szecessziós épületben kulturális központot hozzon létre. A kívül és belül leromlott ipartörténeti műemléket a mARTA kulturális központ felügyeli, mely több tervet is kidolgozott a felújítására. Az Agerpres hírügynökség korábbi jelentése szerint ennek becsült értéke 11 millió euró, és jórészt vissza nem térítendő európai uniós támogatásból fedeznék.