Az Alföld szerkesztősége 1978 óta nívódíjban részesíti a kiemelkedő szerzőit. 1993-tól a díjazottak a pénzjutalom mellé E. Lakatos Aranka szobrászművész emlékplakettjét is megkapják. 1978 és 2021 között 44 alkalommal 126 szerzőnek 133 Alföld-díjat adományoztak (heten: Csoóri Sándor, Sütő András, Kulcsár Szabó Ernő, Tandori Dezső, Oravecz Imre, Esterházy Péter és Térey János kétszer is megkapták). A kitüntettek között olyanok szerepeltek, mint Kányádi Sándor, Hankiss Elemér, Tar Sándor, Nádas Péter, Borbély Szilárd, Kovács András Ferenc, Szilágyi István, Takács Zsuzsa és Tóth Krisztina. Az Alföld-díj a hazai irodalmi díjkultúra egyik legrangosabb kitüntetése, amely mindig is érdemalapú volt és az is marad.
Ladik Katalin a neoavantgárd által ihletett, több művészeti ágat átfogó életművéért és a folyóiratunkban közel félévszázadon át megjelent publikációiért;
Ureczky Eszter az angolszász kultúra, a biopolitika és a kultúrorvostan elkötelezett közvetítéséért, valamint az Alföld hasábjain és online felületén közölt tanulmányaiért és kritikáiért;
Mezei Gábor különös atmoszférájú versvilágának megteremtéséért, valamint a folyóiratban közölt korszerű, elméleti alapozottságú, szövegközeli elemzésekre épülő tanulmányaiért és bírálataiért részesül Alföld-díjban.
Ladik Katalinnal készült interjúnk itt olvasható, Mezei Gáborral pedig itt beszélgettünk.
A díjakat az idén 51 éve alapított Debreceni Irodalmi Napokon, az Alföld-díjasok estjén adják át 2022. november 8-án 18.30-tól a Csokonai Forum Orfeum-termében, majd a díjazottak portrébeszélgetésen vesznek részt.
A díjátadó előtt, 16 órakor kezdődik A lektűr című tanácskozás: Milbacher Róbert (Egy régi vita mai tanulságairól: Jókai és Kemény kanonizációjának kettőssége – a népszerű és a rétegirodalom között) és Keserű József (A lektűrről) előadásaival indul a szakmai program, amelyet panelbeszélgetés követ – az előadók mellett Hansági Ágnes és Fodor Péter részvételével.