Az idén, öt év kényszerszünet után negyedik alkalommal megrendezett HuGlass különlegessége az, hogy olyan művekkel találkozhat a közönség, amelyek egy részével más módon nem, mivel bizonyos darabjait műgyűjtőktől kölcsönözték.
„Az esemény nem titkolt célja, hogy a művészeti piac résztvevőinek figyelmét felkeltse az üveg iránt. A magyar üvegművészek többsége saját műhelyében alkot. Műveik, amint elkészülnek, szinte azonnal elhagyják az országot” – fogalmazott Darabos Anita, a MÜT elnöke.
„A kiállítás rendkívül széles perspektívát nyit: generációkon átívelő kiállítási anyagot vonultat fel az autonóm magyar üvegművészetről – mondta megnyitójában Szilágyi B. András művészettörténész. – Ám ahogy távolodunk – folytatta –, egyre inkább kezdjük elveszíteni a fókuszt, s ha újra rá szeretnénk találni, az üveg fizikai és „szellemi” tulajdonságaihoz érdemes fordulni.
Az üveg egyik legfőbb tulajdonsága ugyanis az, hogy magába olvasztja, átveszi azokat a tulajdonságokat, amelyeket hozzáadunk. Ám művészeti alapanyagként nem ez az oldala izgalmas, hanem ahogy szellemi tartalmakat, lelki tulajdonságokat képes átvenni. Hatvan eltérő művész hatvan eltérő úton jár, hatvan különböző megoldást talál és hatvanféle megfejtést ad arra a titokra, amit az üveg az ő számára mutat. Talán éppen ebből következik a tárlat téren és időn átívelő sokszínűsége, mert az üvegművészet nem úgy lesz az idő művészetévé, ahogy a fotográfia, hanem azzal a képességével, hogy mintegy időkapszulaként költői, elvont és absztrakt tartalmakat, pillanatokat képes rögzíteni – tette hozzá.
– Az itt látható munkák autonóm tárgyak, képek és installációk, melyek új utakat keresve, kísérletezve születtek
– fogalmazott Ursula Maren Fitz, a Glasheimat Bayern csoport vezetője, és emlékeztetett arra, hogy a modern kortárs üvegművészet éppoly sokoldalú, mint a művészei.
– Olyan környezetet szerettem volna létrehozni, ami elősegíti az itt kiállított művek befogadását – mondta el lapunknak Erdész László kurátor. – Olyat, ami úgy helyezi fókuszba az egyes műveket, hogy erősítsék egymást.
A szakember arról is beszélt, hogy a tárlatban a MÜT tagjaiéi mellett nemzetközi rangú magyar vendégművészek alkotásai is láthatók.
A kiállítás különlegessége az, hogy a tárgyakat mindennap más-más művész felügyeli, ami lehetőséget teremt arra, hogy segítsék a közönséget a kiállított alkotások értelmezésében. – Az érdeklődőknek mindig érdekes megismerni egy-egy mű hátterét, legyen szó akár technikai megoldásokról, akár egy mű születésének körülményeiről. A művészetszerető közönség szereti, ha ő is be van avatva, ha egy kicsit ő is a kulisszák mögé láthat – tette hozzá Erdész.
A tárlat a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap, az Erdész Galéria & Design, a Bohus–Lugossy Alapítvány, valamint a GM Kft. támogatásával, a Magyar Üvegművészek Társasága szervezésében jött létre. Kurátora Erdész László, a különleges válogatás – amely az üveg nemzetközi éve rendezvénysorozat hazai programjának része – november 7-ig látható a bazilika Lovagtermében.
A nyitóképen Edőcs Márta munkája. Fotók: Kultúra.hu/Beliczay László