Beatinterjúk II – A Metro, a Dogs és a Ferm története

Zene

Bálint Csaba, a Rockmúzeum vezetője folytatja a magyar beatzene eddig ismeretlen fejezeteinek bemutatását.

Három évvel ezelőtt megjelent első kötetében az Illés, a Hungária, az Omega és a Syrius létrejöttét és kezdeti éveit dolgozta fel. Most megjelent, Beatinterjúk II című könyve a Metro, a Dogs, a Meteor, a Ferm és a Sámson zenekar sztoriját meséli el mára elfeledett közreműködők megszólaltatásával.

A Beatinterjúk II-ben a korszak zenészei közül mások mellett Demjén István (Ferenc bátyja), Halász Károly, Pintér István, Töricht György, Bertalan Güzü, Bardóczi Gyula, Gerdesits Ferenc, Harmath Ádám, Debreczeni Csaba, Schwartz András, Mátrai Ferenc, Bokány Ferenc, Elekes Zoltán és Tihanyi Gyula szólal meg. Az interjúk többségét az elmúlt tíz évben az azóta megszűnt passzio.hu oldalon lehetett elolvasni.

Noha a hazai rockműfaj a beat szertelen amatörizmusából nőtt ki, már a hatvanas években remekművek születtek. „Sokaknak akkoriban a zenélés csak jó móka volt, kevesen vették véresen komolyan. A beatkorszakban a függetlenség, az autonómia volt önmagában érték” – mondja a szerző.

A Beatinterjúk II talán legizgalmasabb része az a nyolcvan-kilencven oldal, amiből az Omega és az Illés utáni harmadik nagy, a Metro története rajzolódik ki.

A Metro ugyanannyi évet ért meg, mint az Illés, mégis csupán egy stúdiólemez maradt utána.

A könyvből kiderül, hogy a későbbi Metro és Omega tagjai egy VAGÉTE nevű vállalati zenekarból kerültek ki, vagy hogy a Metro vezetője kezdetben egy bizonyos Mátrai Ferenc billentyűs volt, merthogy a csapatból csak neki volt OSZK-engedélye.

Azt is kevesen tudhatták korábban, hogy Delhusa Gjon egy időben a Bergendy, Révész Sándor pedig az Echo tagja volt. Hosszabb-rövidebb ideig szinte mindenki számos formációban megfordult. Egészen szürreális alkalmi formációk és alkalmi társulások is léteztek. Például Zorán is volt a Taurus tagja Radics Bélával, az utóbbi táncdalénekeseket kísért az Atlantisszal, az Illés pedig egyszer közös turnéra ment Honthy Hannával.

.Az interjúkat sok korabeli fotó kíséri. Az angyalföldi Rockmúzeumban digitális adatbázist építenek. A fényképek sok más adattal együtt érintőképernyős gépen megtekinthetők, és kereshetők is.

A szerző terve az, hogy jövőre a Beatinterjúk-sorozat újabb részével is elkészül.

A nyitóképen a Metró együttes koncertje 1968-ban. Balról: Rédey Gábor, Zalatnay Sarolta, Sztevanovity Zorán, Veszelinov András, Sztevanovity Dusán és Schöck Ottó Forrás: Fortepan. Adományozó: Braun Antal