Jövőt építeni a múlt tisztelete, a múlt ismerete nélkül nem lehet. A könyvsorozat azokról szól, akiknek a magyar cirkuszművészet eredményeit köszönhetjük – mondta Fekete Péter, az Emberi Erőforrások minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a csütörtöki sajtótájékoztatón a Cirkuszi csodaemberek – Életútinterjúk cirkuszművészekkel című kötetek kapcsán.
Pál Dániel Levente író, a Fővárosi Nagycirkusz dramaturgja és a kiadványok szerkesztője kitért rá, hogy hosszú időt vett igénybe, hogy ezek a szép és igényes könyvtárgyak létrejöhessenek.
Az interjúkat jegyző Szekáry Zsuzsanna felidézte, nagy lelkesedéssel készítették el az anyagokat, szakmai tudásuk legjavát adva végezték a munkát. ?Szakmailag és emberileg is érdekes kiadványok születtek? ? vélte.
A fotókkal gazdagon illusztrált könyvek a magyar cirkuszművészet neves artistaművészeinek életéhez engednek közel. Az érdeklődők sehol máshol nem hallott kulisszatitkokat, példaértékű emberi sorsokat ismerhetnek meg, fájdalmakról és sikerekről, akaraterőről és kitartásról olvashatnak.
Az ilyen típusú könyvek célja, hogy ezek a történetek ne vesszenek el, azok is ismerjék meg őket, akik több évtized múlva kezdik a pályát – magyarázta. Elmondta, hogy néhány interjú olvasható volt a kiadványok megjelenése előtt a cirkusz honlapján, és például a büfé munkatársai innét tudták meg egy-egy idős artistáról, hogy találkozott a Beatles tagjaival. Így a megismerés örömét is megteremti a Cirkuszi csodaemberek. "A mai, cirkuszos pályára készülő fiatalok egy-egy mélypont vagy szakmai megtorpanás során az interjúkon keresztül erőt meríthetnek a nagy öregek példáiból" – hangsúlyozta.
A Nincs mááásik! című kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy Wulff Ede 1889. június 27-én nyitotta meg az első kőcirkuszt Magyarországon, a tárlat az azóta eltelt 130 évet mutatja be. A közel egy éven át látogatható kiállítás a cirkuszhoz köthető kulcsfogalmak köré szerveződik, és játékos formában szabad mozgást enged a nézőknek, hogy felfedezzenek különböző összefüggéseket események között, térben és időben.
A tablókon archív anyagok, plakátok, dokumentumok, fotók, rendhagyó tárgyak, világot megjárt kellékek, kosztümök, cipők láthatók. A kiállításon a közönség bepillantást nyerhet a világhírű magyar artisták és a cirkuszművészet zárt világának mindennapjaiba.
A tárlat anyagát a kiállítás kurátora, Szonday Szandra cirkuszkutató és Joó Emese, az intézmény muzeológusa állította össze.