Kovalovszky Dániel fotográfus a Hegyvidék Galériában július 15-től látható fotói a Rákosi- és a korai Kádár-korszak börtönvilágát, illetve a kommunista diktatúra meghatározó helyszíneit mutatják be jelenkori állapotukban. Ezek kiegészülnek idős emberek portréival és személyes történeteivel, akik a művész által dokumentált helyeken raboskodtak politikai fogolyként.
Az 1945–1963 közötti időszak fotókon történő feldolgozásával részben azt kutatja a művész, hogy
hogyan lehetett túlélni az embertelen meghurcoltatásokat és a bezártságot, megőrizve közben az emberi méltóságot.
„A politikai elítéltek emlékirataira bukkanva egy ijesztő és eddig ismeretlen világ tárult fel előttem, amely rádöbbentett arra, hogy mennyire felszínes a történelmi tudásom erről a korszakról. Félelmetes volt a felismerés, hogy milyen egyszerű volt akkoriban egyik napról a másikra, egy koncepciós per során vagy éppen bármilyen bírósági ítélet nélkül hosszú évekre vagy akár örökre eltűnni az »igazságszolgáltatási« rendszer útvesztőiben. Elhatároztam, hogy egy vizuális gyűjtésbe kezdek, amely ennek az átláthatatlan időszaknak egy sokak számára ismeretlen, de mégis jelentős részét tárná fel, méghozzá a Rákosi- és a korai Kádár-korszak börtönvilágát. A bejárandó idősíkot az első munkatáborok nyitásától, 1945-től egészen az 1963-as nagy amnesztiáig jelöltem ki.”
A tárlat 2021. július 16-tól 2021. augusztus 28-ig, keddtől péntekig 10:00–18:00, szombaton 10:00–14:00 között látogatható.
Forrás: Hegyvidék Galéria. Fotók: Kovalovszky Dániel