Mesterséges intelligencia szolgálja a magyar popkultúrát

Popkult

Mesterséges intelligencia, MI, avagy AI (artificial intelligence), ki rajongva, ki gyanakodva, más ellenségesen közeledik a 21. század eddigi szellemi, technikai csúcsteljesítményéhez. A zenészek, grafikusok, kreatív szövegírók, forgatókönyvírók a kenyerüket féltik (joggal), az alfa-generációnak természetes, ahogy a Z generációnak az internet. Áldás vagy átok? Majd az idő kiforogja. Mindenesetre érdemes felhasználni, a kultúra szolgálatába állítani, miként teszi a Magyar Popkulturális Értéktár (MPÉ).

Boncz Bálint. Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu
Boncz Bálint

Kapu a digitális jövőbe

Az MPÉ utolsó egy évének mesterségesintelligencia-projektje kiemelkedő eredményeiről számoltak be az értéktár munkatársai az A38 Hajón tartott összejövetelen.

Szinger András, az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület főigazgatója bevezetőjében leszögezte: „Világszinten kis kultúrát képviselünk, kis repertoárt igyekszünk életben tartani, a közönséghez eljuttatni” – fogalmazott, majd a mesterséges intelligencia kapcsán hozzáfűzte:

az AI mindössze egy technológia, olyan, mint amelyet az elmúlt évszázadokban, évtizedekben a kultúra környékén megjelent értékes és kevésbé értékes próbálkozások használtak.

Szinger András. Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu
Szinger András

Berta Zsuzsi, az A38 Hajó marketingvezetője elöljáróban megjegyezte: az MPÉ tevékenysége több évtizedes ívet rajzol fel, amennyiben továbbviszi a Bahia Kiadó örökségét, együttműködik az A38 Hajóval, az MTVA-val, a Petőfi TV-vel, az Artisjus jogvédő irodával és épít Jávorszky Béla Szilárd gazdag és hiánypótló zenetörténeti életművére.

Az értéktár nem csupán szoftver, hanem kapu a digitális jövőbe, amely lehetővé teszi, hogy a magyar könnyűzene, irodalom, film, vizuális kultúra s a közönség közti kapcsolat új, intelligens és inspiráló formát öltsön.

 – hangsúlyozta Berta Zsuzsi.

Berta Zsuzsi. Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu
Berta Zsuzsi

A marketingvezető rámutatott: az elmúlt évtizedben olyan átfogó háttérrendszer alakult ki a magyar kulturális életben, amelyik lehetővé teszi, hogy ezt az értékteremtő munkát elvégezhesse szerkesztőségük, jövőbeli célként pedig megjelölte az oktatási, a kulturális és a médiatár funkciók összekapcsolódását.

ChatGPT magyarul

Végső cél a nemzeti digitális értéktár kialakítása, amelynek speciális területe a popzene

– jelentette ki Nyírő András, a projekt vezetője. – A ChatGPT megjelenése új lehetőségeket adott, azonban a nyelvi modell alapvetően az angol nyelvre épül, ezzel angolszász kultúrát hozva magával. Felmerült a kérdés, hogyan tudjuk így megmutatni saját kultúránkat.”

„Azon kezdtünk gondolkodni, hogyan lehetne az óriási digitális archívumunk, a Magyar Popkulturális Értéktár esetében segítségül hívni a mesterséges intelligenciát a hatékonyabb keresés, az információk hatékony megtalálása érdekében” – árulta el Nyírő András.

Nyírő András. Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu
Nyírő András

Az óriási jelző cseppet sem költői túlzás, beszéljenek a számok: 67 ezer szócikk, köztük 2000 előadó profilja, 6500 kiadvány, közel 20 ezer fotó, 140 digitalizált analóg Bahia-lemez. A rendszerezett tudásbázis keretrendszere Jávorszky Béla Szilárd zenetörténeti életművére épül. Ehhez társul az A38, az MTVA, a Fortepan, a Fonó, az Akvárium Klub, a BMC, a Bahia Kiadó archívuma.

Jelentős közösségépítést folytatnak a social médiában, TikTok-on  tízmilliós nézettséget hoztak a MPÉ bejegyzései.

„Az értéktár esetében nem pusztán egy adatbázisban lehet keresni, hanem értelmes kérdésekre értelmes válaszokat kaphatunk” – sommázta Nyírő András.

Berta Zsuzsi megjegyezte: ha az interneten rákeresünk egy előadóra, műfajra, akkor óriási információcunamit kínálnak a keresők, a saját motorjuk felállította sorrendben.

„Ez a nemzeti kultúra szempontjából egyértelmű értékvesztés, a találatokat eredeti kulturális közegéből kiszakítva kapjuk” – mondta, majd hozzáfűzte: elsődleges cél a felhasználói élmény felemelése olyan megismerési dimenzióba, ahol kontextuális mélység támogatásával merülhetünk fel a tartalmakban, így olyan tartalmakat is megkaphatunk, amelyeket magunktól nem kerestünk volna, az információn túl strukturált információrendszerhez kapcsol az MPÉ AI-alapú keresője.

Müller Péter Sziámi. Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu
Müller Péter Sziámi

A műszaki segítség

Nehéz Károly, a Miskolci Egyetem Informatikai Intézet igazgatója, aki segítette az értéktár mesterséges intelligencia moduljának kialakítását, elmagyarázta a generatív rendszer működését, hogy tudniillik az MI nyelvi modellje által meghatározott optimális szó helyett a második, harmadik lehetőséget is mutassa, ezáltal a GTP válasza változékony lesz.

Ez is egy gép, de bonyolultabb minden eddiginél, amelyet az emberiség történelme során létrehozott

– jelentette ki az igazgató.

Nehéz Károly. Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu
Nehéz Károly

Boncz Bálint full stack fejlesztő hozzátette: olyan mesterségesintelligencia-alapú keresőt dolgoztak ki, amelyik az MPÉ adataiból értelmes, pontos és gyors választ ad.

Fotó: A38 Hajó / Kellegy.hu