Színes és hosszú alkotói pályája a kezdetektől teret adott nemcsak minden műnemnek a lírától a prózán át a drámáig, hanem szinte minden műfajnak, a szépirodalmiak mellett a publicisztikai jellegűeknek is.
Gál Sándor 1937. november 29-én született a felvidéki Búcs faluban, majd a család Újtelepre költözött. Gadócon, egy mezőgazdasági szakközépiskolában érettségizett. 1959 és 1969 közt a Szabad Földműves című lap munkatársa, illetve szerkesztője volt.
Első két verseskötete, az Arc nélküli szobrok és a Napéjegyenlőség 1964-ben, illetve 1966-ban jelent meg. Nem voltam szent című könyvével (1968) kezdődött szépprózai munkássága, 1971-től a Hét című lapnak volt a rendszerváltoztatásig kassai tudósítója. 1969-ben a Kassán megalakuló Thália Színpad dramaturgja lett, egy év múlva itt avatták színpadi szerzővé is A szürke ló című mesejátékának bemutatásával.
Alkotói pályája lényegében a kezdetektől töretlen volt:
ízig-vérig közéleti gondolkodású és közéleti erkölcsű újságíróként éppúgy talált témát, feladatot magának, mint szépíróként, költőként, riporterként, tudósítóként.
Ötletadója, illetve résztvevője volt több kulturális, művészeti
rendezvénysorozatnak a régióban: az 1964-ben a magyar nemzetiségűek országos
szavalóversenyeként indult komáromi Jókai-napoknak, a Szencen 1966-tól
megrendezett Szenczi Molnár Albert-napoknak, az 1972-ben első ízben megtartott
Fábry-napoknak. 1982-ben gyűlt először össze a Somodi-fürdői művelődési tábor,
amely az évtized végén nyári szabadegyetemmé alakult át, Jászót választva
helyszínéül.
1990-től az induló kelet-szlovákiai társadalmi és kulturális havilap, a Keleti Napló munkatársa volt, két esztendő múlva az utolsó lapszámig, 1995 januárjáig a főszerkesztője. Ezzel egy időben, 1989 nyarától az Anyanyelvi Konferencia társelnöke volt tizennégy esztendőn át. 1992-ben a Magyarok III. Világkongresszusán küldöttként vett részt, ahol beválasztották a Magyarok Világszövetsége plénumába. Ugyanebben az évben főszerkesztő-helyettese lett a Miskolcon kiadott Holnap című folyóiratnak. 1997-ben három évre a Tokaji Írótábor kuratóriumának elnökévé választották.
Kitüntették 1997-ben a Magyar Köztársaság elnökének arany
emlékérmével, 2004-ben József Attila-díjjal, 2017-ben átvehette a Magyar
Érdemrend tisztikeresztjét, emellett több szlovákiai elismerést is kapott.
2016-ban portréfilm készült róla Vizi Mária rendezésében. 2017-ben az MMA Kiadó adta ki Márkus Béla monográfiáját a felvidéki költőről.
Az MMA Gál Sándort saját halottjának tekinti.
2020 decemberében a Helyőrségnek adott interjúja itt olvasható.
Fotó: Somogyi Tibor