Fekete Péter ünnepi beszédében hangsúlyozta: bár sokan azt mondják, hogy az olvasás és a könyvek felett eljárt az idő, ő nem ért egyet ezzel. A könyvek és a könyvtárak a múltban szentélyként léteztek és kínálták mindazt, amit az ember az idők során megalkotott. ?Menedék volt a könyvtár, ahol el lehetett rejtőzni, de ahol kinyílt a világ? ? fogalmazta meg, kiemelve: a könyvtár azonban ma is újra meg újra képes megtalálni a saját helyét és szerepét a műveltség továbbadásában, illetve a szellemi közösségek építésében. Egy amerikai írónő szavait idézve Fekete Péter megjegyezte: a könyvtár olyan, mint egy labirintus, egy különleges labirintus, amelyben nagyobb élvezet eltévedni, mint meglelni belőle a kiutat. ?Ebben a kellemes eltévedésben vannak segítségünkre a könyvtárosok, akiknek hálával tartozunk? ? emelte ki.

 

A kultúráért felelős államtitkár ismertette: a könyvtárakban a minőség fejlesztése és a minőségbiztosítás ösztönzése érdekében az emberi erőforrások minisztere a könyvtárak minősítésére pályázati eljárást, a minősített könyvtárak tevékenységének elismerésére Könyvtári Minőségi Díjat vezetett be 2011-től. Ehhez egy rendelet is kapcsolódik, amely egyrészt meghatározza a Minősített Könyvtár és a Könyvtári Minőségi Díj adományozásának feltételeit, másrészt a meghatározott minősítési eljárás keretében lehetőséget ad a szakértőknek, annak vizsgálatára, hogy az adott könyvtár a szemléletében, a tevékenységeiben, a módszereiben és a technikáiban alkalmas-e a 21. századi könyvtárhasználó igényeinek magas szintű kiszolgálására.

 

A pályázati kiírás szerint a Minősített Könyvtár cím adományozásáról a kultúráért felelős miniszter dönt, a nyertes könyvtár díszoklevelet kap és pénzjutalomban részesül. A nyertes intézmények a címet öt évig birtokolhatják, ezt követően új pályázatot nyújthatnak be. A 2011-ben alapított Könyvtári Minőségi Díjat az a modellértékű szolgáltatásokat alkalmazó Minősített Könyvtár kaphatja meg, amely kiemelkedő, töretlen színvonalon valósít meg innovatív szolgáltatásokat. A Könyvtári Minőségi Díjat elnyert könyvtár a miniszter által adományozott díszoklevelet kap, továbbá 2 millió forint pénzjutalomban részesül.

 

A Minősített Könyvtár címmel ebben az évben a Békés Megyei Könyvtárat, a Békés Városi Püski Sándor Könyvtárat, a Berzsenyi Dániel Megyei Hatókörű Városi Könyvtárat, a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtárat, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárat, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Teret, az ELTE Egyetemi Könyvtári Szolgálatot, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat, a Határ Győző Városi Könyvtárat, a Jászkerület Kulturális és Művészeti Nonprofit Kft. Városi Könyvtárat, az Országos Idegennyelvű Könyvtárat, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Könyvtárát, Szentes Város Könyvtárát, a Szent István Egyetem Entz Ferenc Könyvtárát és Levéltárát, valamint a Tessedik Sámuel Múzeum és Szárazmalom Városi Könyvtárat jutalmazták.

 

A Könyvtári Minőségi Díjat idén a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ kapta. Az intézmény igazgatója, Liskáné Fóthy Zsuzsanna a Kultúra.hu-nak így nyilatkozott: ?véleményem szerint a Gödöllői Városi Könyvtár mindig is nagyon innovatív volt, lépésről lépésre haladt előre, de azt gondolom, ez a díj most a szakmai munkánk elismerésének a csúcspontja. Úgy érzem, most jutottunk el oda, hogy minden területen el tudtuk érni azt, amit szerettünk volna. Persze, mindig van tovább.? Az igazgató elárulta: eljátszottak a gondolattal, milyen lenne, ha ők nyernék meg a díjat, és nagy öröm számukra, hogy az álmuk valóra vált. A pénzjutalom felhasználása kapcsán megfogalmazta: ?olyasmikre fogjuk költeni, amelyek a csapatot építik tovább, illetve a szakmai együttléteket tudják jobbá tenni?.


konyvtar_600x509.png
Fekete Péter átadja a Könyvtári Minőségi Díjat Liskáné Fóthy ZsuzsannánakFotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A Kultúra.hu kérdésére Fekete Péter elmondta: ?a 21. században megújulás előtt áll az egész könyvtári hálózati rendszer. Keressük a helyét és a választ arra a kérdésre, hogy a digitalizálás világában, amikor már az interneten keresztül könnyedén hozzájuthatunk az információkhoz, mi szükségünk van arra, hogy egy közösségi térben könyveket lapozgassunk. Ez a tizenöt kitüntetett könyvtár pedig élen jár abban, hogy az új utakat megkeresse és megmutassa. Én hiszem, hogy szükség van tudásközpontként, közösségi térként a könyvtárakra, de úgy vélem, lehet, hogy a funkcióiknak át kell alakulniuk. Kiemelném a november 12-én Békéscsabán átadott Kollabor ? Ember és Környezete Természettudományos Élményközpontot, ahol nemcsak elméleti tudást kaphatunk, hanem gyakorlati élményekben is részünk lehet. Ez egy fontos újítás, amelyhez hasonló újdonságokkal, megújuló struktúrákkal állnak elő azok a könyvtárak, amelyek most megkapták az elismerést.?

A díjazottokról készült fotók a GALÉRIÁBAN tekinthetők meg.

 

Kultúra.hu