A Müpa évről évre egy muzsikusnak és egy együttesnek az Évad Művésze és az Évad Együttese címet adományozza. A 2019/20-as szezonban Eötvös Péter zeneszerző és karmester az évad művésze, az évad együttesei pedig a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar lesznek.
A Székelyudvarhelyen született, Budapesten tanult, majd több évtizedes külföldi tevékenységet követően Magyarországra visszatért Eötvös Péter zeneszerzői világa csupa ötlet és felfedezés. A Müpa koncertjein alkotóként és dirigensként egyaránt találkozhatunk vele, szimfonikus kompozícióit hallgatva éppúgy, mint vokális és kamaraművekben.
Szeptemberi koncertjén a német kortárs zenei színtér egyik legjelentősebb együtteseként ismert Musikfabrik Kölnnel lép a pódiumra. E koncert a japán nó színház világából és Alessandro Baricco híres novellájából építkező Secret Kiss melodrámája mellett Eötvös munkásságának meghatározó vonulatára, az ifjú tehetségeket felkaroló mentori tevékenységére is ráirányítja a figyelmet. Nem lehetne teljes az Eötvös-évad opera nélkül, hiszen a zeneszerző nemzetközi hírneve is e műfajnak köszönhetően szilárdult meg: októberben a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretein belül látható az Angels in America hazai bemutatója.
2020 februárjában a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara egyesítik erejüket, hogy a közelmúlt külföldi felkéréseire komponált Eötvös-művek – a Mozart vázlatfüzeteiben talált töredékek nyomán született Dialógus Mozarttal és egy Malevich-kép zenei transzformációjaként értelmezhető Reading Malevich – mellett egy régebbi munkáját, a szerző társadalmi érzékenységének remek példájául álló Atlantist is előadják.
Az évad együttese a magyar zeneélet délceg oszlopa, a Nemzeti Filharmonikusok, vagyis a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar lesznek, akiknek koncertjei a Müpa fennállásának kezdete óta közkedvelt részét képezik az intézmény programjainak. A korábban említett, Eötvös Péter műveit bemutató koncertjük mellett a Müpa önálló, a magyar kórusirodalom számtalan árnyalatát bemutató estet szentel a Nemzeti Énekkar művészetének. A közelmúlt és jelen magyar zeneszerzői – mások mellett a nemrég elhunyt Kocsár Miklós – darabjaiból álló műsort pravoszláv muzsika és a 20. század egyik legnépszerűbb zeneműve, a Carmina Burana foglalja keretbe az egyik legkiemelkedőbb hazai énekegyüttes 2020 májusi koncertjén.
A részletes program elérhető itt.
Forrás: Müpa
Fotók: Csibi Szilvia, Müpa