NEUSCHLOSS SIMON (Vágvecse, 1821. március 5. – Pest, 1871. január 31.): faáru-gyáros és építési vállalkozó, az első magyar parkettagyár megalapítója, majd a meginduló magyarországi vasútépítkezések egyik legfontosabb beszállítója, vasúti talpfák gyártója. Az 1840-es évek elején bátyjával, Neuschloss Bernáttal fakereskedést és ácsüzemet létesített, néhány év múlva Pestre telepítette át üzemét, ettől kezdve út- és vasútépítkezéseket vállalt. 1860-ban megalapította az első magyar parkettagyárat, majd üzemét gőzfűrészüzemmel bővítette. Vállalatainak vezetését halála után fiai: Ödön és Marcell vették át.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Ambrozy-Migazzi István születésnapja – 1869
A malonyai és a jeli arborétum alapítója, AMBRÓZY-MIGAZZI ISTVÁN (Nizza, 1869. március 5. – Tana, 1933. augusztus 31.) gyermekéveit a Vas megyei Tana községben levő családi birtokon töltötte, itt szerette meg a természetet. Főként a botanika érdekelte; ezirányú tanulmányait Bécsben, Löwenben és Budapesten végezte. Hosszú utazásai során a mediterrán flórát tanulmányozva leginkább az foglalkoztatta, hogyan lehetne a különböző lombhullató örökzöldeket és egyéb, az enyhébb éghajlatot kedvelő növényeket megtelepíteni kontinentális klímájú birtokán. Mint földbirtokos, országgyűlési képviselő, felsőházi tag, a botanikát csak kedvtelésből, de annál nagyobb szakértelemmel űzte. 1892-ben vette feleségül Migazzi Antóni grófnőt, nevének második tagját az ő tiszteletére vette fel. Felesége felvidéki, malonyai birtokán kezdte meg az intenzív kísérletezést, növények százainak telepítését. 1914-ben hazautazott édesanyja temetésére – és a háború illetve a trianoni békeszerződés után soha többé nem tért vissza félbemaradt munkájához. Ennek ellenére a malonyai kert máig a Felvidék legjelentősebb arborétuma maradt. Tanai birtokára visszatérve, a környéken utazgatva megfigyelte, hogy a Kemeneshát mikroklímája, megfelelő telepítési módszereket alkalmazva, alkalmassá tehető olyan növények meghonosítására, mint a fenyőfélék, tuják, buxusok, páfrányok. 1922-ben kezdte meg egy újonnan vásárolt, 5 hektáros területen, a Jeli Hálásnak nevezett helyen egy új, hatalmas kert kialakítását. Az örökzöldek mellett több mint 10-féle nárciszt, páfrányféléket, liliomokat ültetett el. Ő tette alkalmassá a területet a híres rhododendron ültetvény létrehozására; a színpompás növények virágzását máig egyedülálló látványosságként tartják számon minden tavasszal. Nyugvóhelyét ő maga választotta az arborétum közelében; kriptáján olvasható jelmondata: Semper vireo – örökké zöldellek.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)
Margó Tivadar születésnapja – 1816
MARGÓ TIVADAR (Pest, 1816. március 5. – Pusztaszentlőrinc (ma Pestlőrinc), 1896. szeptember 5.): zoológus, egyetemi tanár, az első magyar darwinisták egyike, korának jelentős biológusa. Orvosnak készült, de a pesti és a bécsi egyetemen filozófiai és természettudományi hallgatott előadásokat először. 1838-ban Pesten bölcsészdoktori, 1840-ben orvosdoktori oklevelet szerzett. 1841-ben sebészdoktorrá és szülészmesterré avatták a bécsi egyetemen. Néhány évig a bécsi közkórházban dolgozott, majd Schordann Zsigmond mellett lett tanársegéd a pesti egyetem anatómiai tanszékén. A szabadságharc idején honvédorvos volt. 1851-ben szövettanból lett egyetemi magántanár és helyettes tanárként tartott előkészítő természettudományi előadásokat 1859-ig. 1858-tól Bécsben az izomrostok élettanát tanulmányozta. 1860-tól a kolozsvári orvossebészeti tanintézet, 1862-től haláláig a pesti egyetemen az állattan és az összehasonlító bonctan tanára volt. Munkássága a szövettani kutatások terén alapvető volt. Rendszeresen terjesztette a darwinizmust az egyetemi oktatásban és a természettudományok népszerűsítésében egyaránt. Az állattan művelését és az egyetemi oktatást magas színvonalra emelte, tovább fejlesztette a mikroszkópiai vizsgálati módszert. Fejlődését mutatja, hogy amíg az első állattani munkájában (1868) a degresszív sorrendet, addig a későbbi munkáiban (1876, 1883) már a progresszív rendszert követte. Ellenőrizte Darwin Az ember származása c. művének fordítását, és Darwinnál tett látogatása után (Charles Darwin élete, jelleme és irodalmi működése címmel) bevezetést írt hozzá (Bp., 1884).
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Guillermo del Toro, A víz érintése című film rendezője
A 90. Oscar-gálát leginkább azért vártuk, mert a legjobb idegen nyelvű alkotások kategóriájában egy magyar alkotás, Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje is szerepelt. A jelölésnek köszönhetően már a harmadik olyan év köszöntött le ránk, amikor hazai filmért és stábért szoríthattunk. Épp ezért, bár természetesen elszomorodtunk, mikor nem azt hallottuk, hogy ?and the Oscar goes to On body and soul?, rendkívül boldogok is vagyunk, amiért Enyedi Ildikó filmje egészen Amerikáig, sőt az Oscar-gáláig menetelt. És valószínűleg itt még nincs vége?
Az Una Mujer Fantástica című film stábja átveszia legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat
A Testről és lélekről igazán erős mezőnybe került, hiszen még Ruben Östlund Arany Pálmát elnyerő A négyzet című alkotása is az ellenfele volt, a díjat azonban nem ez a film kapta, hanem a chilei Una Mujer Fantástica (Egy fantasztikus nő), melynek főhőse egy transzgender nő, Marina. Az ő tragédiájába enged betekintést ez a film, melynek hatására kénytelen vagyunk átértékelni, mi az, ami igazán fontos és mi az, aminek talán nincs is jelentősége.
Nem titkoljuk: idén a legjobb idegen nyelvű film díját vártuk a legjobban, ám nem szabad megfeledkeznünk a többi kategóriáról sem.
Frances McDormand, a Három óriásplakát Ebbing határában című film főszereplője
A legjobb női főszereplő díját Frances McDormand kapta a Három óriásplakát Ebbing határában című filmért, a legjobb férfi főszereplőét pedig Gary Oldman A legsötétebb óra című filmben nyújtott alakításáért.
A mellékszereplők közül Allison Janney (Én, Tonya) és Sam Rockwell (Három óriásplakát Ebbing határában) vehette át az aranyszobrot. Tizennegyedik alkalommal jelölték ? volt olyan év, hogy két filmért is ?, de most először nyert Oscar-díjat Roger Deakins. A brit operatőr a Szárnyas fejvadász 2049 című sci-fi fényképezéséért vehette át az amerikai filmakadémia elismerését. James Ivory kapta a legjobb adaptált forgatókönyv Oscar-díját a Szólíts a neveden című filmért, Jordan Peele-t pedig a Tűnj el! eredeti forgatókönyvéért jutalmazták. Ivory korábban három rendezéséért kapott jelölést, és 89 évesen a legidősebb díjazott lett az Oscar-díjak történetében.
Alexandre Desplat, A víz érintése című film zeneszerzője
Három technikai díjat nyert a Dunkirk. Chistopher Nolan második világháborús filmjét a vágás, a hangvágás és a hangkeverés kategóriában díjazták. A vizuális effektusokért a Szárnyas fejvadász 2049 című sci-fit jutalmazták. A legjobb smink és frizura díját A legsötétebb óra, a jelmeztervezését pedig a Fantomszál című film kapta. A látványtervezés kategóriájában A víz érintése nyert. A legjobb dokumentumfilm díját a sportvilágot megrázó doppingbotrányról szóló, Icarus című produkció, a legjobb rövid dokumentumfilm díját pedig a Heaven Is a Traffic Jam on the 405 című alkotás kapta, amely Mindy Alper művészről szól. A rövidfilmnek járó Oscar-díjat a The Silent Child alkotói vehették át. A legjobb animációs film díját a Coco című alkotásnak adták, a legjobb rövid animációs film elismerését pedig a Los Angeles Lakers egykori legendás játékosa, Kobe Bryant szövege alapján készült Dear Basketball nyerte el, amelyet Glen Keane rendezett. A legjobb filmzenéért Alexandre Desplat vehette át az Oscar-szobrot. A francia komponista A víz érintése című filmhez írt zenéjéért kapta meg a díjat. Kilencedszer jelölték, egyszer már nyert. A legjobb betétdal a Coco című rajzfilmből a Remember Me, Kristen Anderson-Lopez és Robert Lopez szerzeménye lett.
A víz érintése stábja átveszi a legjobb filmnek járó Oscar-díjat
Íme a 2018-as Oscar-jelöltek listája ? kiemelve a kategóriák győztesei:
Legjobb film:
Szólíts a neveden
A legsötétebb óra
Dunkirk
Tűnj el!
Lady Bird
Fantomszál
A Pentagon titkai
A víz érintése
Három óriásplakát Ebbing határában
Legjobb rendezés:
Dunkirk, Christopher Nolan
Tűnj el!, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Fantomszál, Paul Thomas Anderson
A víz érintése, Guillermo del Toro
Legjobb férfi főszereplő:
Timothée Chalamet, Szólíts a neveden
Daniel Day-Lewis, Fantomszál
Daniel Kaluuya, Tűnj el!
Gary Oldman, A legsötétebb óra
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Legjobb női főszereplő:
Sally Hawkins, A víz érintése
Frances McDormand, Három óriásplakát Ebbing határában
Margot Robbie, Én, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, A Pentagon titkai
Legjobb férfi mellékszereplő:
Willem Dafoe, Floridai álom
Woody Harrelson, Három óriásplakát Ebbing határában
Richard Jenkins, A víz érintése
Christopher Plummer, A világ összes pénze
Sam Rockwell, Három óriásplakát Ebbing határában
Legjobb női mellékszereplő:
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, Én, Tonya
Lesley Manville, Fantomszál
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, A víz érintése
Legjobb animációs film:
Bébi úr, Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
A kenyérkereső, Nora Twomey, Anthony Leo
Coco, Lee Unkrich, Darla K. Anderson
Ferdinand, Carlos Saldanha
Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman
Legjobb animációs rövidfilm:
Dear Basketball, Glen Keane, Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire, Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins, Dana Murray
Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh, Jan Lachauer
Legjobb adaptált forgatókönyv:
Szólíts a neveden, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan, Scott Frank & James Mangold and Michael Green
Elit játszma, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees
Legjobb eredeti forgatókönyv:
Rögtönzött szerelem, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Tűnj el!, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
A víz érintése, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Három óriásplakát Ebbing határában, Martin McDonagh
Legjobb operatőr:
Szárnyas fejvadász 2049, Roger Deakins
A legsötétebb óra, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
A víz érintése, Dan Laustsen
Legjobb dokumentumfilm:
Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
Faces Places, JR, Agn?s Varda, Rosalie Varda
Icarus, Bryan Fogel, Dan Cogan
Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen