Fekete István és Csontváry kézírása is kalapács alá kerül

Irodalom

A Múzeum Antikvárium november 20-án rendezi meg 35. árverését Budapesten a Kossuth Klubban.

A 285 válogatott tételből álló, igen sokrétű aukciós anyagban megtalálható a manapság keresett könyvgyűjtői témák szinte minden területének egy-egy rendkívül ritka darabja. A valódi kuriózumok sorában fellelhető Fekete István hagyatékából előkerült dedikált példány épp úgy, ahogyan Csontváry Kosztka Tivadar saját kiadású röpirata is.

Az árverési anyag számos irodalmi első kiadású, dedikált könyve közül kiemelkednek a Fekete István hagyatékából előkerült, relikvia-értékű, bensőséges hangvételű dedikációk családtagjainak, valamint Bogáncs fotója, hátoldalán a szerző autográf szellemes megjegyzésével.

A 19. századi magyar irodalom két gigászának, Jókai Mórnak és Mikszáth Kálmánnak egy-egy dedikált könyve is szerepel az árverésen. A művészeti tárgyú könyvek és dokumentumok kedvelői számára az aukció egyik legérdekesebb ritkasága minden bizonnyal Csontváry Kosztka Tivadar ezidáig még sosem árverezett, saját maga által kiadott Lángész Ki lehet és ki nem lehet zseni című röpirata lesz, melynek címlapján tintával írva áll, hogy „A szerző tiszteletpéldánya”. A kínálatban akad mindösszesen három példányban megjelent bibliofil könyv is, melyből egy példányt a szerző, egyet Kner Imre, egyet pedig a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma kapott.

A különleges gasztronómiai tételekre vadászók figyelmébe ajánljuk azt a tíz igazán ritka szakácskönyvet, melyek között megtalálható például Gundel Károly Szomory Dezsőnek dedikált, a vendéglátás művészetéről írt kötete is.

A hadtörténet iránt érdeklődők nagy örömére szolgálhat az a huszonegy tételből álló blokk, amely ezredtörténeti és egyéb hadászati munkákkal kapcsolatos darabokat tartalmaz. A kéziratok, fotók és aprónyomtatványok szekciója, amely összesen harminchárom tételt tesz ki, a Veress Ferenc, jeles erdélyi fotográfus tizennégy felvételét tartalmazó albuma mellett ismert képzőművész levelezéséből, költők verskézirataiból is magában foglal remek darabokat.

Az értő közönség figyelmébe ajánlanak továbbá számos 18., 19. századi történelmi, jogi és vallási tárgyú könyvet is, melyek szintén kalapács alá kerülnek a november 20-i árverésen.

A tételek megtekinthetőek a Múzeum Antikváriumban nyitvatartási időben, valamint a Múzeum Antikvárium honlapján.