Amikor a restaurátor szót halljuk, elsősorban olyan szakemberek jutnak eszünkbe, akik régi, sok száz éves festményeket, használati tárgyakat mentenek meg a pusztulástól, meghosszabbítják azok élettartamát. Ez teljesen igaz, viszont komoly szakértelmet igénylő, sokrétű feladatuk ellátásakor számos körülményhez kell igazodniuk.
A Janus Pannonius Múzeum (JPM) restaurátor osztályának munkatársai – hasonlóan a múzeum többi szakmai osztályához – folyamatosan dolgoznak a járványügyi korlátozások idején is. A hatfős osztályban négy restaurátor, egy kiállításrendező, valamint egy múzeumi fotós dolgozik.
Az elmúlt időszakban számos eredmény született a műtárgyvédelem és -megőrzés területén.
A Baranya Megyei Fiúnevelő Otthonból a Modern Magyar Képtár kiállításába került négy nagyméretű zománckép: az osztály ezek bontásában, tisztításában és konzerválásában is részt vett, emellett a gyűjteményben több festményt és díszkeretet restauráltak. Megtörtént továbbá a képző- és iparművészeti osztály nagyméretű vázlatrajzainak fotózása, felmérése, valamint a Lantos-kiállítás tizennégy grafikájának tisztítása, fertőtlenítése is.
A munka nemcsak a „színfalak mögött”, hanem nyilvános helyszíneken is zajlik.
A restaurátor osztály gondoskodott a pécsi Munkácsy utca és a Fürdő utca sarkán álló, egykor patikaként működő épület homlokzatát díszítő Zsolnay épületkerámiák szakszerű bontásáról, múzeumi elhelyezéséről is. A restaurátor szakemberek továbbá a Szerecsen Patikakiállítás kirakatában látható patikamérleget is tisztították, konzerválták.
Nyitókép: a II. József reprezentatív portréjához tartozó díszkeret restaurálása, Vajda Tamás restaurátor munka közben, fotó: JPM